Do Švýcarska za vlaky i čokoládou

1. den Curych Z Česka se do švýcarského Curychu dostanete jak nočními vlaky, tak i autobusy nebo přímou leteckou linkou z Prahy.
Na nádraží v Curychu nasednete do vlaku IR35 nebo IC3, kterým se pohodlně bez přestupování za 90, resp.
75 minut dopravíte do Churu.
Jízdenku máte v ceně Swiss Travel Passu, který je v ceně cesty. Chur Chur je hlavním městem největšího švýcarského kantonu Graubünden, největšího ze švýcarských kantonů.
Chur je nejstarším nepřetržitě osídleným městem na sever od Alp - byl jako Curea Rhaetorium založen v roce 15 př. n. l. Římany.
Poststrasse Rathausgasse Zdejší radnice (Rathaus) z 15. století má vnitřní nádvoří lemované podloubím. St. Martin’s Church -Chur Gotický kostel sv. Martina z roku 1491 je zajímavý zejména díky trojici oken s vitrážemi od Alberta Giacomettiho.
Štíhlá věž kostela s hodinami je symbolem města. Cathedral of Saint Mary of the Assumption
Katedrála Nanebevstoupení Panny Marie byla postavena v pozdním románském a gotickém stylu mezi lety 1151 – 1272 a je další z dominant města. Arcas Příjemné náměstí plné kaváren a restaurací.
2. den Bernina Express Chur je pilířem dopravních tras – je známý jako výchozí bod pro jednu z nejvyhlídkovějších jízd vlakem na světě – Bernina Express . V létě jezdí mezi Churem a Tiranem dva spoje Bernina Express denně, z nichž jeden je v provozu celoročně.
Jízdenka na Bernina Express je zahrnuta v ceně Swiss Travel Pass, je nutná ale rezervace sedadel ve vlaku.
Bernina Express spojuje Chur s průsmykem Albula Pass a Sv. Mořicem, odkud pokračuje přes průsmyk Bernina Pass do italského Tirana.
Úseky přes Albula Pass a Bernina Pass jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
Cesta mezi Churem a Tiranem trvá necelé čtyři a půl hodiny. Tirano V Tiranu na italském území se přestupuje na autobus Bernina Express Bus, který vás doveze do švýcarského Lugana.
Autobus, který vozí cestující nádhernou trasou mezi mezi vinicemi a podél břehů jezera Como, je snadno rozpoznatelný, protože má stejnou barvu jako nepřehlédnutelný červený vlak Bernina Express.
Doba jízdy autobusem Bernina Express mezi Tiranem a Luganem je tři hodiny.
Autobusové spojení mezi Tiranem a Luganem zajišťuje od začátku května do 31. října jeden spoj denně v každém směru.
Na autobus je také nutná rezervace sedadla.
Více informací zde: https://tickets.rhb.ch/en/pages/bernina\-express#info 3. den Lugano V Luganu na vás dýchá středomořská atmosféra, i když jste ve Švýcarsku.
V Luganu totiž najdete spoustu italských vlivů - ať už renesanční a barokní památky, dláždné ulice, pastelově zbarvené domy a nesmí chybět ani vyhlášené restaurace i kavárny.
Dopoledne se můžete projít po městě a zamířit třeba na hlavní náměstí Piazza della Riforma a pak také do parku Ciani na břehu Luganského jezera.

Nejfotografovanějším místem v Parco Ciani je kovaná brána přímo na břehu jezera před Villa Ciani, bývalou soukromou vilou, která pochází ze 40. let 19. století.
Odpoledne pak můžete vyrazit na místní horu Monte San Salvatore. Paradiso V rámci Swiss Travel Pass máte zdarma i plavbu po Luganském jezeře.
Krátkou plavbou se dostanete do místní čtvrti Paradiso.
Z přístavu je to kousek k pozemní stanici lanovky na místní vrchol San Salvatore. Monte San Salvatore Pozemní lanovka, která nedávno oslavila 130. výročí svého provozu, vás z místní čtvrti Paradiso vyveze na vyhlídkovou horu Monte San Salvatore (912 m n. m.). Ta se majestátně tyčí nad Luganem a nabízí jedinečný výhled na okolní jezera, lombardskou nížinu a nádherná pohoří Švýcarských a Savojských Alp. Střecha kostelíku a terasa u restaurace nabízí úžasný panoramatický výhled.
Se Swiss Travel Pass obdržíte 50% slevu na jízdném. Paradiso Z Paradiso se vrátíte do Lugana buď lodí, anebo vlakem.
V tomto případě bude jednodušší přestup na vlak do Curychu. Curych 4. den Curych Poslední den strávíte poznáváním největšího švýcarského města.
Zavazadla si můžete za poplatek uschovat v uzamykatelných boxech na hlavním nádraží. Bahnhofstrasse Bahnhofstrasse je hlavní ulice v centru Curychu a jedna z nejdražších a nejexkluzivnějších nákupních tříd na světě. Augustinergasse Známá ulice,
kde najdete historické domky s barevnými fasádami a oblíbenými restauracemi. Church of St. Peter Kostelní hodiny na věži tohoto chrámu jsou svým průměrem 8,7 m největším ciferníkem v Evropě. Münsterhof Největší náměstí v Curyšském starém městě.
Hned vedle něj se nachází kostel Fraumünster. Grossmünster Dominantou Curychu je Grossmünster.
Podle legendy stojí kostel na místě, kde byli pohřbeni městští světci Felix a Regula. Tram Bürkliplatz Zde se nachází přístaviště, kde nasednete na loď ve směru Kilchberg. Kilchberg Z přístaviště v Kilchbergu následujete směrovky k Lindt Home of Chocolate. Lindt Home of Chocolate Hned když vejdete do atria budovy, kde se nachází pokladny, rozhodně si všimnete zdejší největší atrakce – největší čokoládové fontány na světě.
Ta je 9,3 metru vysoká, váží 3 tuny a protéká jí 1 500 litrů čokolády (rychlostí asi kilo čokolády za sekundu). Zurich HB Curych