Kišiněv & Bukurešť na míru Zahraničí

1. den Letiště Václava Havla Praha Letiště Kišiněv Valea Morilor Park Park Valea Morilor, který se nachází v srdci Kišiněva, je oblíbeným cílem místních obyvatel i turistů.
Park nabízí klidnou atmosféru se svým malebným jezerem a malebnými pěšími stezkami, což z něj dělá ideální místo k odpočinku a úniku z rušného města.
Návštěvníci si mohou užít různé outdoorové aktivity, jako je běhání, jízda na kole a piknik, nebo prostě jen relaxovat na jedné z mnoha laviček a užívat si krásné výhledy.
Součástí parku je také hřiště pro děti a několik restaurací a kaváren, kde si návštěvníci mohou dát něco k jídlu nebo osvěžující nápoj.
Scara Cascadelor The Little Prince Malý princ je okouzlující park v centru Kišiněv.
Park je inspirován slavnou novelou Antoina de Saint-Exupéryho a jeho součástí je bronzová socha samotného Malého prince.
Návštěvníci se mohou procházet zahradami parku, relaxovat na lavičkách a užívat si rozmarné sochy a umělecká díla inspirovaná milovaným příběhem.
Saviour’s Transfiguration Cathedral Katedrála proměnění Spasitele je jednou z nejkrásnějších staveb v Kišiněvě.
Katedrála, známá také jako Katedrála Proměnění Páně, byla postavena na počátku 19. století v novobyzantském stylu.
Nachází se v centrální části města, obklopena bujnou zahradou a krásnými fontánami.
xteriér katedrály je zdoben složitými mozaikami a detailními sochami, zatímco interiér je stejně působivý s úžasnými freskami a malbami.
Hlavní oltář katedrály je zdobený zlatem a drahými kameny, zatímco stěny a stropy jsou pokryty náboženskými malbami a zdobenými řezbami.
Vstup je zdarma.
The Triumphal Arch Triumfální oblouk je impozantní památka nacházející se v centru města.
Oblouk byl postaven v roce 1841 na památku vítězství Ruské říše nad Osmanskou říší v rusko-turecké válce v letech 1828-1829. Je symbolem dlouhé a složité historie města, kterou utvářely různé říše a národy.
Oblouk se vyznačuje složitými řezbami a zdobenými dekoracemi a je důležitým orientačním bodem, který přitahuje turisty i místní obyvatele.
Návštěvníci mohou projít obloukem a obdivovat jeho majestátnost a historický význam.
Cathedral of Christ's Nativity Katedrála Narození Krista je úžasná pravoslavná katedrála, jejíž působivá architektura, barevné fresky a krásný interiér z ní činí atrakci, kterou musí navštívit každý, kdo navštíví Kišiněv.
Katedrála byla původně postavena v polovině 19. století, ale během druhé světové války byla těžce poškozena.
Po mnoha letech restaurování a rekonstrukce byla katedrála v roce 1997 znovu otevřena a nyní je symbolem odolnosti a odhodlání moldavského lidu.
Katedrála Narození Krista se vyznačuje kombinací byzantských a ruských architektonických stylů s pěti kopulemi ve tvaru cibule, které dominují panoramatu města.
Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat nádherné fresky a ikony, které vytvořili někteří z nejtalentovanějších umělců té doby.
Vstup je zdarma.
Grigore Vieru Boulevard Grigore Vieru Boulevard je hlavní ulice v srdci Kišiněva.
Bulvár má délku přibližně 1,2 kilometru a je pojmenován po slavném moldavském básníkovi Grigore Vieru.
Podél bulváru mohou návštěvníci najít různé architektonické styly, včetně bytových domů ze sovětské éry, moderních kancelářských budov a historických sídel.
Grigore Vieru Boulevard je také domovem několika důležitých kulturních institucí, včetně Národního paláce kultury, Národního divadla opery a baletu a Národního muzea etnografie a přírodní historie.
Bulvár je navíc oblíbenou destinací pro nakupování, po jeho délce se nachází několik nákupních center a obchodních domů.
2. den National Museum of History of Moldova Národní muzeum historie Moldavska je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí v zemi, představuje bohatou historii a kulturní dědictví Moldavska.
Sbírka muzea zahrnuje více než 300 000 artefaktů a dokumentů, od starověku až po současnost.
Návštěvníci si mohou prohlédnout různé exponáty muzea a dozvědět se o historii Moldavska od jeho nejstarších obyvatel až po současnou kulturu.
Muzeum má několik stálých expozic, včetně exponátů archeologie, středověkého umění a etnografie, stejně jako dočasné exponáty, které představují různé aspekty moldavské historie a kultury.
Jedním z nejznámějších artefaktů muzea je poklad Zlaté hordy, sbírka stříbrných mincí a šperků ze 14. století.
Mezi další přednosti sbírky muzea patří starověká keramika, náboženské ikony, tradiční moldavské kostýmy a památky ze sovětské éry.
Church of Saint Pantaleon Kostel svatého Pantaleona je krásný a historický pravoslavný kostel.
Byl postaven na počátku 19. století a je úžasným příkladem moldavské barokní architektury se svou velkou kupolí, složitým kamenným zdivem a krásnými freskami zdobícími jeho interiér.
Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat působivé ikony a náboženské artefakty kostela, včetně zdobeného ikonostasu, který je jedním z největších a nejpůsobivějších v zemi.
Kostel je také známý svou krásnou sborovou hudbou, kterou lze často slyšet během bohoslužeb a zvláštních akcí.
Vstup do kostela je zdarma, ale dary jsou vždy vítány.
Piața Centrală Piața Centrală (Central Market) je rušný trh, který se nachází v centru města.
Je to oblíbené místo pro místní i turisty, která nabízí rozmanitou škálu zboží a produktů.
Trh se rozkládá do několika bloků a je rozdělen do různých sekcí, včetně sekce čerstvých produktů s různými druhy ovoce a zeleniny, sekce masa a ryb s místním a dováženým masem, stejně jako sekce věnovaná oblečení, domácím potřebám, a suvenýry.
Návštěvníci si mohou vychutnat vůně a zvuky trhu a zároveň smlouvat s prodejci o nejlepší ceny.
Atmosféra je živá a pulzující a návštěvníci mohou nahlédnout do každodenního života v Kišiněvě.
Kromě trhu se na náměstí a jeho okolí nachází také několik kaváren a restaurací, které nabízejí tradiční moldavská jídla a mezinárodní kuchyni.
Ciuflea Monastery Klášter Ciuflea je historický klášter postavený na počátku 18. století.
Sehrál důležitou roli v dějinách Moldavska.
Původní stavba byla zničena požárem v polovině 19. století a na počátku 20. století byla přestavěna v novobyzantském stylu.
Klášter je obklopen krásnou zahradou a je domovem řady významných náboženských artefaktů, včetně vzácné ikony svaté Paraskevy ze 17. století a dřevěného kříže z 18. století.
Klášter je také známý svou působivou sbírkou náboženských knih a rukopisů.
Vstup je zdarma.
Memorial Complex "Eternity" Pamětní komplex „Eternity“ v Kišiněvě je významnou památkou, která připomíná padlé vojáky druhé světové války.
Komplex navrhl sochař A. Plamadeala a architekt A. Moscovici a byl odhalen v roce 1975 na oslavu 30. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.
Památník se nachází na kopci v městské části Botanica a poskytuje panoramatický výhled na Kišiněv.
Památný komplex tvoří 25metrový žulový obelisk, který představuje „věčnost“ vítězství, a plastika sovětského vojáka držícího prapor.
Voják je zobrazen stojící na podstavci s nápisem „Za naši sovětskou vlast“. Součástí komplexu je také řada mramorových reliéfů zobrazujících výjevy z války a velká pamětní zeď se jmény padlých vojáků.
Vstup je zdarma.
Village Museum The Village Museum je unikátní skanzen, který nabízí návštěvníkům pohled do tradičního venkovského života Moldavska.
Muzeum se nachází na okraji města a rozkládá se na ploše asi 11 hektarů, kde si návštěvníci mohou prohlédnout různé typy venkovských domů, usedlostí a kostelů, všechny představující různé regiony a období moldavské historie.
Muzeum bylo založeno v roce 1980 a od té doby bylo rozšířeno o více než 60 exponátů, z nichž každý představuje jiný aspekt tradičního moldavského života.
Domy a usedlosti jsou vybaveny tradičním nábytkem a domácími potřebami, které návštěvníkům dávají realistickou představu o tom, jaký byl život na venkově.
Návštěvníci mohou také vidět různá hospodářská zvířata, jako jsou krávy, ovce a kozy, a také se seznámit s tradičními zemědělskými postupy, jako je orba a sklizeň.
Muzeum také pořádá workshopy a ukázky tradičních řemesel, jako je tkaní, keramika a řezbářství.
3. den Dnešní den můžete dohnat, co jste dříve nestihli či se vydat na vzdálenější místa - níže přinášíme několik tipů.
Chișinău Circus Kišiněvský cirkus je oblíbeným zábavním místem pro lidi všech věkových kategorií.
Nachází se v samém srdci města a byl otevřen v roce 1981. Cirkus je známý svými dechberoucími představeními, ve kterých vystupují zruční akrobaté, klauni, žongléři a zvířata.
Interiér cirkusu je navržen tak, aby navodil kouzelnou atmosféru s barevnými světly, živou hudbou a slavnostní atmosférou.
Uspořádání sedadel je pohodlné a výhled na jeviště je vynikající z jakéhokoli sedadla v domě.
Cirkus pořádá pravidelná představení po celý rok, se speciálními představeními během svátků a festivalů.
Je to ideální místo pro rodiny, skupiny přátel nebo kohokoli, kdo hledá vzrušující a nezapomenutelný zážitek.
Cricova Cricova je malé město ležící v centrální části Moldavska, známé svými působivými podzemními vinnými sklepy.
Vinařství Cricova je největší v zemi a má unikátní podzemní vinařské město, které se rozkládá v délce více než 120 km. Bylo založeno v 50. letech 20. století a od té doby se stalo jednou z hlavních atrakcí Moldavska.
Podzemní vinařské město je skutečným zázrakem inženýrství a obsahuje tunely a štoly vykopané z vápence, které sahají do hloubky až 100 metrů.
Teplota a vlhkost ve sklepích jsou pečlivě kontrolovány, aby bylo zajištěno dokonalé prostředí pro skladování a zrání vína.
Návštěvníci mohou absolvovat prohlídku vinných sklepů, při které se seznámí s procesem výroby vína a ochutnají některá z místních vín.
Součástí prohlídky je návštěva slavné degustační místnosti, kde mohou návštěvníci ochutnat některé z nejcennějších ročníků vinařství.
Kromě vinných sklepů je Cricova také domovem krásného přírodního parku, který návštěvníkům nabízí možnost relaxační procházky krajinou.
Vstupné do Vinařství Cricova se liší v závislosti na typu prohlídky a degustačního zážitku, který si vyberete.
Základní prohlídka zahrnuje návštěvu podzemních vinných sklepů a degustaci tří vín a stojí kolem 200 moldavských lei (cca 10 USD) na osobu.
K dispozici jsou také rozsáhlejší prohlídky, které zahrnují ochutnávky prémiových a ročníkových vín, stejně jako párování jídel, a ty mohou stát až 1500 moldavských lei (přibližně 75 USD) na osobu.
Old Orhei Old Orhei je unikátní historický a archeologický komplex.
Tato starobylá osada se nachází na břehu řeky Raut a nabízí návštěvníkům pohled do bohaté historie a kulturního dědictví regionu.
Komplex zahrnuje řadu archeologických nalezišť, včetně pozůstatků pravěkého osídlení, stejně jako několik středověkých opevnění a klášterů.
Návštěvníci mohou prozkoumat starověké ruiny, projít se úzkými uličkami středověké pevnosti a navštívit působivé kláštery, které se dodnes používají.
Jednou z nejoblíbenějších atrakcí ve Starém Orhei je jeskynní klášter, který byl ve 13. století vytesán do skalnatých útesů údolí řeky Raut.
Součástí kláštera je řada podzemních komnat a kaplí, stejně jako muzeum, které představuje historii a tradice pravoslavné církve v Moldavsku.
Mezi další pozoruhodné atrakce v Old Orhei patří tatarská pevnost ze 14. století, pozůstatky římského mostu a řada starověkých pohřebních mohyl.
Návštěvníci si také mohou užít scénické procházky podél břehů řeky Raut a prozkoumat okolní kopce a lesy.
Vstupné do komplexu Old Orhei v Moldavsku se může lišit v závislosti na typu vstupenky a sezóně.
Děti, studenti a senioři mají cenu vstupného nižší.
Curchi Monastery Klášter Curchi je krásný náboženský komplex nacházející se v obci Curchi.
Klášter byl založen koncem 18. století místní šlechtickou rodinou Curchiů a byl postaven v průběhu několika desetiletí v barokním a neoklasicistním stylu.
Komplex zahrnuje několik budov, jako je hlavní kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, zvonice, penzion a několik pomocných budov.
Interiér kostela je bohatě vyzdoben freskami a ikonami, které pocházejí z 19. století.
Klášter Curchi hrál důležitou roli v náboženském životě Moldavska a sloužil jako centrum mnišství a vzdělávání.
V době největšího rozkvětu v klášteře sídlilo až 300 mnichů a byl jedním z největších a nejvlivnějších klášterů v regionu.
Klášter Curchi dnes zůstává aktivním náboženským místem a oblíbeným cílem turistů a poutníků.
Návštěvníci mohou prozkoumat krásný areál kláštera, obdivovat architekturu a fresky a zúčastnit se bohoslužeb.
Vstup do kostela je zdarma, ale dary jsou vždy vítány.
Malý poplatek může být za focení.
Mileștii Mici Winery Mileștii Mici Winery je renomovaný výrobce vína se sídlem v obci Mileștii Mici, nedaleko města Kišiněv v Moldavsku.
Je to jeden z největších podzemních vinných sklepů na světě s více než 200 kilometry tunelů a více než 2 miliony lahví vína, které jsou zde uskladněny.
Vinařství bylo založeno v 60. letech 20. století a od té doby si získalo mezinárodní uznání pro svá vysoce kvalitní vína.
Podzemní tunely vinařství Mileștii Mici byly původně postaveny v 15. století jako vápencový lom. V 60. letech 20. století byl však lom přeměněn na vinný sklep.
Dnes se vinařství může pochlubit rozsáhlou sbírkou vín, včetně červených a bílých odrůd, stejně jako dezertních vín a šumivých vín.
Návštěvníci vinařství Mileștii Mici mohou absolvovat komentovanou prohlídku podzemních chodeb, kde se seznámí s procesem výroby vína a budou mít možnost ochutnat některá z lahodných vín vinařství.
Kromě vinného sklepa má Mileștii Mici Winery také krásnou vinici, kde se pěstují hrozny pro použití při procesu výroby vína.
Vinice se nachází na prosluněných stráních obklopujících vinařství a poskytuje ideální podmínky pro pěstování vysoce kvalitních hroznů.
Návštěvníci vinařství si mohou prohlédnout vinici a seznámit se s různými odrůdami hroznů, které se zde pěstují.
Vstupné do vinařství Mileștii Mici se liší v závislosti na typu zájezdu, který si vyberete, a počtu lidí ve vaší skupině.
Základní prohlídka zahrnuje návštěvu podzemních vinných sklepů a ochutnávku několika vín.
K dispozici jsou také exkluzivnější prohlídky, které mohou zahrnovat jídlo a širší výběr vín k ochutnání.
4. den Letiště Kišiněv Na letišti buďte 2 hod v předstihu.
Letiště Bukurešť-Otopeni vyzvednutí auta přímo na letišti 5. den Palác Parlamentu Palác parlamentu, také známý jako Lidový dům, je masivní vládní budova v Bukurešti v Rumunsku.
Byla postavena za vlády komunistického diktátora Nicolae Ceaușesca v 80. letech 20. století a zůstává jednou z největších administrativních budov na světě.
Budova je symbolem excesů Ceaușescova režimu, protože byla postavena za použití značné části zdrojů země a mnoho materiálů a práce bylo násilně odebráno rumunskému lidu.
Palác parlamentu má více než 1 000 místností, které se rozkládají na ploše přibližně 330 000 metrů čtverečních.
Je to nejtěžší budova na světě s hmotností přes 4 miliony tun a je to druhá největší administrativní budova po Pentagonu ve Spojených státech.
Palác obsahuje četné vládní úřady, stejně jako grandiózní obřadní síň, mezinárodní konferenční centrum a muzeum.
Návštěvníci mohou absolvovat komentované prohlídky Paláce parlamentu, aby prozkoumali některé z nejpůsobivějších částí budovy, včetně velké obřadní síně, konferenčního centra a balkonu s výhledem na centrum Bukurešti.
Prohlídka také poskytuje návštěvníkům vhled do kontroverzní historie budovy a dopadu, který měla na rumunský lid.
Vstupné do Paláce parlamentu se liší v závislosti na typu prohlídky, kterou si vyberete, a na tom, zda jste rumunským občanem nebo cizincem.
Prohlídky s průvodcem jsou k dispozici v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině a italštině a vstupenky lze zakoupit na místě nebo online v předstihu.
Je důležité si uvědomit, že některé části budovy mohou být pro návštěvníky uzavřeny během oficiálních vládních akcí nebo ceremonií.
Cișmigiu Gardens Zahrady Cișmigiu zasazené v srdci Bukurešti jsou zelenou oázou, která nabízí odpočinek od rušných městských ulic.
Se svou bujnou zelení, klidným jezerem a okouzlujícími cestami je tento městský park oblíbeným útočištěm pro místní obyvatele i návštěvníky.
Květinové záhony překypují živými květy, zatímco tyčící se stromy poskytují stín a klid.
Malebné jezero vás zve k pohodové projížďce lodí nebo jen k relaxaci na jedné z mnoha laviček v parku a vychutnávání si uklidňujících zvuků přírody.
Při procházce po klikatých stezkách objevíte skrytá zákoutí, zdobené sochy a dokonce i okouzlující kavárnu, kde si můžete vychutnat šálek kávy uprostřed okouzlujícího prostředí.
Vstup je zdarma.
Romanian Athenaeum Rumunské Athenaeum v Bukurešti je velkolepým symbolem kulturní hrdosti a umělecké dokonalosti.
Toto architektonické mistrovské dílo, dokončené v roce 1888, představuje harmonickou směs neoklasicistních a romantických stylů.
Jeho impozantní kupole, zdobená složitými freskami, se tyčí nad rušnými ulicemi.
Uvnitř vás Atenaeum přivítá nádechem sofistikovanosti.
Velký sál se svou úžasnou akustikou byl svědkem nespočtu dechberoucích vystoupení světově proslulých orchestrů, sólistů a dirigentů.
Pečlivě navrženým prostorem se rozléhají fascinující zvuky klasické hudby, vzbuzují emoce a navozují pocit transcendence.
Atenaeum není jen místem pro symfonické koncerty, ale také centrem intelektuálního a uměleckého dění.
Jeho elegantní komnaty hostily nespočet přednášek, konferencí a kulturních akcí, které podporují živou intelektuální komunitu.
Tato úctyhodná instituce podporovala růst rumunského umění a kultury, utvářela identitu národa a chránila jeho dědictví.
Revolution Square Náměstí Revoluce zaujímá významné místo v historii Rumunska a slouží jako svědectví o boji země za svobodu a demokracii.
Dříve známé jako Palácové náměstí prošlo po rumunské revoluci v roce 1989 hlubokou proměnou.
Toto historické náměstí bylo svědkem zásadních okamžiků revoluce, kdy do ulic vyšly tisíce statečných jednotlivců požadujících ukončení komunistické nadvlády.
Náměstí se stalo ohniskem demonstrací a shromáždění, což nakonec vedlo k pádu represivního režimu.
V srdci náměstí Revoluce stojí impozantní Palác parlamentu, jedna z největších administrativních budov na světě.
Náměstí lemují další významné památky, včetně Královského paláce (nyní Národní muzeum rumunského umění) a hotelu Athénée Palace.
V průběhu let se náměstí Revoluce stalo ústředním místem, kde se shromažďují různé veřejné akce, oslavy a protesty.
Pasajul Victoria Pasajul Victoria je podmanivá pěší pasáž, která vyzařuje bohémské kouzlo.
Tato živá a pulzující arkáda, zdobená barevnými deštníky, zve návštěvníky k procházkám po rušné chodbě.
Při procházení Pasajul Victoria objevíte řadu eklektických obchodů, malebných kaváren a uměleckých butiků.
Vůně čerstvě uvařené kávy se mísí s vůní lahodného pečiva a láká k zastavení a oddání se kulinářských lahůdek nabízených místními podniky.
Pasáž je také útočištěm pro pouliční umělce a umělce a k živé atmosféře přidává další vrstvu kreativity a zábavy.
Macca - Vilacrosse Passage Pasáž Macca-Vilacrosse je skrytým klenotem, který návštěvníky okouzlí svou jedinečností.
Tato úzká pěší ulička z konce 19. století vyzařuje starosvětskou eleganci a atmosféru.
Když vstoupíte do pasáže, přenesete se do minulé éry, obklopené nádhernou architekturou Belle Époque a složitým kováním.
Pasáž zdobí kavárny, butiky a malebné galerie, z nichž každá nabízí pohled do uměleckého a kulturního dědictví města.
Jemná záře historických pouličních lamp a svůdné vůně čerstvě uvařené kávy a pečiva naplňují vzduch a vytvářejí atmosféru, která je nostalgická a zároveň lákavá.
Stavropoleos Monastery Church Klášterní kostel Stavropoleos, který se nachází v srdci Bukurešti, je skutečným klenotem rumunské ortodoxní architektury a spirituality.
Tento malý a nádherný kostel, postavený v 18. století, se může pochlubit složitými freskami, zdobeným dřevem a klidným nádvořím zdobeným voňavými květinami a svěží zelení.
Když vstoupíte dovnitř, okamžitě vás zahalí pocit klidu a míru, přičemž měkká záře světla svíček osvětluje krásně vymalované stěny.
Interiér kostela je důkazem zručnosti a řemeslné zručnosti jeho tvůrců, představuje složité řezby a ikonostasy zdobené jemným plátkovým zlatem.
Harmonické spojení byzantských a rumunských architektonických prvků vytváří skutečně podmanivou a duchovně povznášející atmosféru.
Klášterní kostel Stavropoleos je nejen místem uctívání, ale také kulturním a historickým pokladem, který nabízí návštěvníkům pohled do bohatého rumunského náboženského dědictví.
Vstup do kostela je zdarma, ale dary jsou vždy vítány.
Palace of the Deposits and Consignments Palác depozitů a zásilek je majestátním architektonickým klenotem, který vzbuzuje pozornost a úctu.
Tato velkolepá budova postavená na konci 19. století představuje vynikající směs neoklasicistních a secesních stylů.
Jeho velkolepá fasáda, zdobená složitými detaily, elegantními oblouky a majestátními sloupy, vypráví příběhy o bohatství a prestiži.
Když vstoupíte dovnitř, uvítá vás velkolepý interiér, který vyzařuje nadčasovou eleganci.
Rozlehlé sály paláce a královská schodiště, zdobené složitými lištami a zdobenými lustry, vytvářejí atmosféru nádhery a sofistikovanosti.
Palác depozit a zásilek dnes i nadále slouží svému původnímu účelu jako finanční instituce a zároveň pořádá kulturní akce a výstavy, což do jeho patrových sálů dodává nádech uměleckého života.
Curtea Veche Palace Palác Curtea Veche je podmanivým svědectvím o středověké historii Rumunska.
Byl postaven v 15. století a sloužil jako rezidence Vlada Napichovače, známého také jako Vlad Dracula, který inspiroval nechvalně známou postavu z románu Brama Stokera.
Dnes je palác chráněnou památkou a nabízí návštěvníkům pohled do bouřlivé minulosti země.
Když projdete jeho prastarými branami, přenesete se do minulé éry.
Zvětralé kamenné zdi paláce a dobře zachované ruiny šeptají příběhy o moci, intrikách a temných legendách.
Při prohlídce jeho nádvoří si dokážete představit rušný život, který kdysi naplňoval tyto historické pozemky.
Z Vladovy věže se můžete dívat na moderní panorama města, které je v ostrém kontrastu se středověkou nádherou paláce.
Palác je bohužel dočasně uzavřen.
Manuc's Inn Manuc's Inn je podmanivým svědectvím o bohaté historii města a architektonickém dědictví.
Tato ikonická památka se datuje do počátku 19. století a byla svědkem staletí příběhů a událostí.
Vstoupit do Manuc's Inn je jako vkročit do minulé éry s okouzlujícími nádvořími, tradičními dřevěnými balkony a zdobenými oblouky.
Díky své bohaté historii a autentické atmosféře je hostinec kulturním centrem, kde se konají umělecké výstavy, kulturní akce a živá hudební vystoupení.
Piața Unirii Piața Unirii je rušné náměstí, které zachycuje pulzující podstatu hlavního města Rumunska.
Přeloženo jako „Unijní náměstí“ znamená symbol jednoty a spojení.
Náměstí je pozoruhodné svou prostornou dispozicí a výraznými architektonickými dominantami.
V jeho středu stojí velkolepá fontána Union Plaza, fascinující přehlídka vodních trysek a barevných světel, které okouzlují návštěvníky zejména během teplých letních večerů.
Piața Unirii je také domovem kolosálního nákupního centra Unirea, oblíbeného cíle nákupních nadšenců.
Díky velkému výběru obchodů, kaváren a možností zábavy nabízí rušný městský zážitek v srdci města.
Patriarchal Cathedral of Saints Constantine and Helena Patriarchální katedrála svatých Konstantina a Heleny je oslnivým symbolem rumunské ortodoxní spirituality a architektonické vznešenosti.
Tato majestátní katedrála, která se nachází v srdci města, přitahuje pozornost svými pozoruhodnými kupolemi v byzantském stylu, složitými kamennými řezbami a zdobenou fasádou.
The Arch Of Triumph Vítězný oblouk se hrdě tyčí jako ikonický symbol triumfu a odolnosti.
Tento majestátní památník, inspirovaný svým velkým jmenovcem v Paříži, připomíná vítězství Rumunska v 1. světové válce a ctí statečnost jeho vojáků.
Nachází se na elegantním bulváru Kiseleff, vítá návštěvníky svou impozantní strukturou a složitými architektonickými detaily.
Byl postaven v roce 1922 a slouží jako důkaz trvalého ducha země a odhodlání jejích obyvatel.
"Dimitrie Gusti" National Village Museum Národní muzeum vesnice Dimitrie Gusti v Bukurešti je úchvatným muzeem pod širým nebem, které nabízí návštěvníkům pohled do rumunského venkovského dědictví.
Muzeum bylo založeno v roce 1936 a vzdává poctu renomovanému sociologovi Dimitrii Gustimu, který si představoval zachování a ukázku tradičního vesnického života Rumunska.
Muzeum zasazené do malebného parku Herastrau se rozkládá na 14 hektarech a představuje více než 200 autentických selských domů, stodol, kostelů a dalších staveb z různých oblastí země.
Každé obydlí bylo pečlivě přemístěno do areálu muzea, což návštěvníkům umožňuje putovat časem a ponořit se do bohaté kulturní tapisérie rumunského venkova.
Při procházce po klikatých stezkách narazíte na krásně zrestaurované domy zdobené složitým dřevem a doškovými střechami, které odrážejí architektonickou rozmanitost různých rumunských regionů.
Uvnitř těchto obydlí můžete prozkoumat tradiční interiérové dekorace, předměty pro domácnost a artefakty a nahlédnout tak do každodenního života venkovských komunit.
Muzeum také pořádá workshopy a ukázky, kde zruční řemeslníci předvádějí tradiční techniky, jako je keramika, tkaní a řezbářství.
Tyto interaktivní zážitky nabízejí návštěvníkům příležitost zapojit se do živého dědictví Rumunska.
Obor Market Tržiště Obor bylo po generace oblíbeným cílem místních obyvatel i návštěvníků.
Když se budete procházet jeho pulzujícími stánky a úzkými uličkami, přivítá vás kaleidoskop barev, vůní a chutí.
Od čerstvých produktů a voňavých květin až po místní sýry a uzená masa, Obor nabízí lákavou řadu kulinářských specialit.
6. den Po následující dva dny přinášíme několik tipů na výlety, na které lze vyrazit autem z Bukurešti.
Sibiu Sibiu je podmanivým transylvánským městem, které hladce spojuje historii, kulturu a přírodní krásy.
Když se budete procházet jeho středověkými uličkami, přenesete se do dávné éry, obklopeni nádherně zachovalou architekturou.
Historické centrum města, známé jako „Staré město“, je se svými okouzlujícími náměstími, zářivými budovami v pastelových barvách a složitými gotickými, renesančními a barokními fasádami zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Kromě kulturního kouzla města nabízí okolní krajina dechberoucí výhledy, přičemž malebnou kulisu poskytují zvlněné kopce pohoří Cindrel.
Národní park Piatra Craiului Piatra Craiului je úchvatný vápencový hřeben v Karpatech, který nabízí útočiště pro outdoorové nadšence i milovníky přírody.
Když se vydáte na cestu za poznáním Piatra Craiului, přivítá vás panorama rozeklaných vrcholků, hlubokých údolí a zelených lesů, které se táhnou, kam až oko dohlédne.
Turistické stezky se klikatí nedotčenými loukami a odhalují panoramatické výhledy.
Bran Castle parking Hrad Bran, majestátně posazený na kopci v malebné transylvánské krajině, je legendární pevností.
Středověká stavba známá jako „Draculův hrad“, vyzařuje nádech tajemna a gotického kouzla.
Impozantní kamenné zdi, dramatické věžičky a střechy s červenými taškami vytvářejí ikonickou siluetu na pozadí Karpat.
Spojení hradu Bran s nechvalně proslulou legendou o Drákulovi přitahuje návštěvníky z celého světa.
Kromě mýtických asociací nabízí hrad dechberoucí výhled na okolní krajinu a jeho dobře zachovaná architektura je dokladem bohatého kulturního dědictví Rumunska.
Výlet na Bran lze spojit pohodlně s návštěvou města Brašov a citadelou Râșnov (viz níže), případně nakombinovat s hradem Peles (viz níže). Râșnov Citadel Citadela Râșnov, posazená na skalnatém kopci v malebném městečku Râșnov, je impozantním svědectvím středověké architektury a odolnosti transylvánského lidu.
Tato starobylá pevnost, jejíž historie sahá až do 13. století, nabízí úchvatnou cestu do minulosti, když prozkoumáte její impozantní hradby a věže.
Z vyhlídky hradeb citadely se můžete dívat na okolní Karpaty.
Vnitřní nádvoří citadely je klidnou oázou, kterou zdobí dobře zachované středověké stavby, včetně malebné studny a okouzlující kaple.
Brašov Brašov, město uhnízděné v srdci majestátních Karpat, stojí jako klenot Transylvánie a uchvacuje návštěvníky svou okouzlující směsí historie, kultury a přírodních krás.
Když se budete toulat úzkými dlážděnými uličkami, přenesete se zpět v čase, obklopeni staletou gotickou, renesanční a barokní architekturou.
Ikonický Černý kostel s tyčícími se věžemi bdí nad městem, zatímco středověký hrad Bran leží jen kousek odtud.
Okouzlující brašovské náměstí Piața Sfatului ožívá živými kavárnami, pulzujícími trhy a radostným klábosením místních i turistů.
Kromě úchvatného architektonického dědictví města nabízí okolní krajina dechberoucí výhledy s tyčícími se vrcholy Karpat, které poskytují ohromující kulisu pro venkovní dobrodružství.
Peleș Castle Hrad Peles, ležící uprostřed malebných Karpat v Sinaia v Rumunsku, je fascinujícím architektonickým mistrovským dílem, které návštěvníky okouzlí svou majestátností a pohádkovou přitažlivostí.
Hrad, postavený na konci 19. století jako letní útočiště pro rumunskou královskou rodinu, se může pochlubit pozoruhodnou směsí architektonických stylů, včetně neorenesance, gotiky a maurských vlivů.
Jeho zdobená fasáda, zdobená složitými dřevořezbami a barevnými freskami, naznačuje okázalost a pozornost k detailu.
Hrad navíc obklopují krásné zahrady.
Transfăgărășan Transfăgărășan, který se vine přes majestátní vrcholy Jižních Karpat, je inženýrským zázrakem a silnicí, která odhaluje některé z nejúžasnějších krajin v Rumunsku.
Když se vydáte na tuto výpravnou cestu, přivítá vás pás asfaltu, který si razí cestu strmými horami a nabízí úchvatné výhledy na každém kroku.
Cesta stoupá do závratných výšek se zatáčkami a tunely.
Na trase narazíte na kaskádové vodopády, ledovcová jezera a bujné lesy.
Korunním klenotem Transfăgărășanu je jezero Balea, třpytivý alpský klenot uhnízděný ve výšce více než 2000 metrů nad mořem.
Zde se můžete nadechnout svěžího horského vzduchu, vydat se na vzrušující túry nebo prostě obdivovat ohromující panorama, které vás obklopuje.
Tento výlet lze pohodlně spojit s návštěvou hradu Poienari (viz níže). Poienari Castle Hrad Poienari, posazený vysoko na členitém útesu v Karpatech, je důkazem odolnosti a strategického významu středověkých opevnění.
Tato impozantní citadela, opředená legendami a historií, je úzce spjata s legendárním Vladem Napichovačem, známým také jako Drákula.
7. den Slănic Prahova Salt Mine Solný důl Slănic Prahova se nachází v půvabném městečku Slănic Prahova a je skrytým klenotem, který návštěvníky láká na úchvatnou podzemní cestu.
Když sestoupíte do hlubin dolu, budete přeneseni do fascinujícího podzemního světa, kde se solné stěny lesknou a osvětlují chodby.
Obrovské komory dolu, zdobené složitými solnými formacemi, vytvářejí neskutečnou podívanou.
Vzduch je svěží a osvěžující, nasycený přírodními léčivými vlastnostmi soli.
Jedná se o největší solný důl Rumunska.
Comana Natural Park Přírodní park Comana se nachází v jižní části Rumunska a návštěvníky láká svou nedotčenou krajinou a bohatou biodiverzitou.
Představuje harmonické soužití bujných mokřadů, klidných jezer a hustých lesů, které poskytují útočiště pro nespočet rostlinných a živočišných druhů.
V parku se také nachází historický klášter Comana, klidná oáza, kde se můžete ponořit do kulturního dědictví regionu.
Snagov Monastery Klášter Snagov, který se nachází na ostrově na jezeře Snagov, je klidné útočiště plné historie.
Tento pravoslavný klášter, jehož historie sahá až do 14. století, zaujímá v rumunské kultuře a folklóru zvláštní místo.
Když se přiblížíte ke klášteru, uchvátí vás jeho malebné prostředí, obklopené bujnou zelení a zrcadlící se v klidných vodách jezera.
Klášter je však nejvíce znám díky svému spojení s Vladem Napichovačem.
Podle legendy se věří, že se jedná totiž o místo jeho posledního odpočinku.
Mogosoaia Palace Palác Mogosoaia, zasazený mezi svěží zahrady a klidná jezera, stojí jako nadčasový architektonický klenot na okraji rumunské Bukurešti.
Tento palác ze 17. století se svou elegantní fasádou a půvabnými liniemi představuje harmonickou směs osmanského, benátského a brâncoveského architektonického stylu.
Pečlivě upravené zahrady, zdobené živými květinami a majestátními stromy, vytvářejí malebnou kulisu pro krásu paláce.
Vrcholem paláce Mogosoaia je nádherná lodžie ve stylu Brâncovenesc s oblouky a jemnými kamennými řezbami.
8. den Letiště Bukurešť-Otopeni Na letišti buďte alespoň 2 hodiny v předstihu.
Letiště Václava Havla Praha Doufáme, že jste si dovolenou užili a brzy na shledanou! ⭐