Albánie

1. den Hl nádraží Praha V Praze na Hlavním nádraží se potkáme 12.9. mezi 6:15-6:30. Letiště Vídeň Na letišti ve Vídni budeme více jak 2 hodiny před odletem.
Budeme tak mít spoustu času se trochu poznat a probrat plán na budoucí dny. Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Po příletu do Tiranë vylezeme z letištní haly a nasedneme na Rinas Express. Skanderbeg Square Z centra města se následně přesuneme na ubytování, kde si odložíme veškeré věci.
Zbytek odpoledne/večera strávíme podle toho, na čem se operativně domluvíme.
Pravděpodobně si po cestě budeme všichni chtít trochu odpočinout a zajít třeba na společnou večeři. 2. den Okres Tiranë Dopoledne druhého dne strávíme v Tiranë, kde si volně projdeme ty nejzajímavější místa, jako je Grand Park, Pyramida,
Blokku a mnoho dalšího! Dajti Na horu Dajti se dostaneme kabinovou lanovkou.
Nahoře jsou pak kromě krásných výhledů dostupné i různé aktivity, jako například minigolf, a nechybí aní panoramatická restaurace Ballkoni Dajtit.
Cesta dolů vede v zásadě 3 způsoby - na horských kolech, na což bohužel nejspíš nebudeme mít čas; lanovkou - tou stejnou, kterou jsme přijeli nahoru; nebo paraglidingem v tandemu! Na výběru se předem domluvíme, Filip určite plánuje jít cestou paraglidingu a pokud se k němu budeš chtít přidat, s chutí do toho! 3. den Bovilla Lake Jezero Bovilla je, zejména pro Tiranou a její širší okolí, hlavním zdrojem pitné vody.
Tahle vodní nádrž má skoro 5km čtverečních a skrývá náš první společný hike! Jeho obtížnost je průměrná a trvá okolo 2 hodin.
Na jeho konci zdoláme horu Gamti a před námi se otevřou tyhle dechberoucí výhledy. Okres Berat Nádherný Berat, často nazývaný jako "město 1000 oken", bude naší cilovou destinací dne. K večeru zde zažijeme jednu z nejzvláštěnjších a zároveň nejhezčích tradicí, o které jsme kdy slyšeli.
Bulevardi Republika je totiž nejspíš nejznámější ulicí, kde probíhá takzvané "Xhiro" V našem jazyce pro podobný zvyk nemáme jedno konkrétní slovo, ale představte si, že se okolo 17:00 zaplní celá ulice lidmi, kteří si mezi sebou povídají a poznávají se. Všude hraje hudba, někdy se promítají filmy.
Nechybí restaurace s výborným jídlem a vínem.
Na tenhle zážitek se moc těšíme! 4. den Bogovë Čeká nás první vodopád v Albánii! U Bogovë se na chvilku zastavíme a pokud nám bude počasí přát, určitě se v něm i vykoupeme! Voda má sice i v letních měsících mrazivé parametry, ale koupání ve vodopádech je taková naše tradice. Osum Canyon Spousta turistů míří do Albánie kvůli riviéře.
I k té se dostaneme a bude krásná, ale jedno z nejhezčích míst se skrývá ve středozemí.
Kaňon Osumi nabízí užásné možnosti ke koupání.
Kromě toho zde uvidíme vopád, necháme se namasírovat přírodními prameny, uděláme si fotky krásných výhledů a mnoho dalšího! Fier Jednou z hlavních atrakcí je archeologický park "Appolonia". Ten zavírá už v 18:00, takže se podle situace domluvíme, zda ho navštívíme celý ještě tento den, nebo až ten následující dopoledne nebo třeba vůbec. 5. den Llogarský průsmyk Llogarský průsmyk, procházející kanalitským pohořím, je jednou z ikonických cest Albánie.
Velmi nápadně nám připomíná Trollstigen v Norsku, na který asi nikdy nezapomeneme! Beach bar Del Mare Na pobřeží už na nás bude čekat italská kultura, která výrazně ovlivnila vývoj této oblasti.
Jednu z nejlepších pizz prý můžete ochutnat právě v Albánii - kdo by to byl čekal?

Gjipe Beach Gjipe Beach je jednou z těch měnších, méně známých pláží, rozhodně ale stojí za to. Himara Himara bylo ještě do nedávna pomalu opuštěné město.
Spousta místních totiž v 90. letech minulého století odešla do zahraničí, konkrétně do Řecka, za lépe planou prací.
Paradoxně právě Řekové dnes tvoří velkou část místního obyvatelstva.
Jejich kultura a kuchyně se pak samozřejmě promítají na atmosféře města.
Spousta zemí na světě nabízí možnost cestovat mezi kulturami, aniž by člověk musel překročit hranice.
Tady jsme ještě předchozí den byli v Albanii, dneska dopoledne v Italii a teď v Řecku! Qeparo Tahle přímořská vesnička nabízí oázu klidu, krásnou promenádu, dobré jídlo a mnoho dalšího! 6. den Borsh Beach Borsh Beach je jedna z nejdelších pláží Albánské riviéry.
Měří něco málo přes 7km, takže místa na ručník snad bude dost pro všechny. Lukovë Monastery of Saint George Postaven již ve 14. století a situován na kopci Dema, tenhle kostelní komplex nabízí krásné výhledy a zejména západy slunce, nad Jónským mořem. Saranda Ať už bude váš den vypadat jakkoliv, v Serendě se večer sejdeme u vína! 7. den Plazhi Ksamilit Jedna z nejlépe hodnocených pláží Albánie se totiž jeví jako úžasná možnost na koupání s východem slunce! Ksamil Naší poslední zastávkou bude letovisko Ksamil, kde se nachází ta nejjižnější pláž celého pobřeží.
I tady bude možnost se vykoupat, otázkou je, zda nás neušlapou turisté. Butrint V něm se pak nachází samotné město Butrint, které je historickou památkou.
Najdeme zde prakticky celou zaniklou civilizaci, jejíž největší dominantou je typický řecký amfiteátr. Gjirokastër City Gjirokastra castle Město Gjirokaster je jedním z nejzajímavějších míst celé Albánie.
Jeho stará část byla zapsána na Seznam světového děditctví UNESCO.
Celkově město působí jak když se člověk teleportoval o 500 let na zpátek.
Projdeme si místní uličky, podíváme se na tradiční trhy a navštívíme i samotný hrad Gjirokastra. 8. den Karavasta Lagoon Laguna Karavastra je od moře
oddělená písečnými dunami, které jsou částečně zarostlé zelení.
Rozmanitá flóra a fauna nechybí.
Krom toho se zde nachází rozlehlé pláže, po kterých se bežně jezdí i auty a my si tuhle srandu nenecháme ujít! Drač Až k letovisku Drač.
To dlouhodobě patří mezi vyhledávané oblasti pobřeží Albanie.
Krátkou procházkou po pláži a případným vykoupáním si zde trochu zpestříme den, ať ho celý nestrávíme v autě!
Rozafa Spousta návštěvníků hradu Rozafa popisují zvláštní pocit přítomnosti určité energie.
Bodejť by ne - vždyť tohle místo je jedním z nejzvláštějních v celé zemi! Panuje totiž kolem něj velmi poutavá a zajímavá legenda, kterou si po cestě určitě řekneme.
Zdá se být až přesvědčivě dobře sepsaná a už teď nám při pomyšlení na ní běhá mráz po zádech. 9. den Skadar Auta necháme u města Shkoder a brzo rano se necháme místním minibusem dovést až do Treth.
Zaprvé se do tohodle bodu (Shkoder) budeme vracet a zadruhé nejspíš nebudeme mít vůz, který by zvládl místní terén (4x4). Theth Malá horská vesnička, nedávno prohlášena za historickou památku, bude místem, odkud se vydáme do Valbony. Valbonë Naše cílová destinace je útulná vesnička, zasazena v údolí hor Valbona Valley. 10. den Fierzë Odsud vyplouvá loď, která nás proveze jezerem Komani a po splavu toku Dinn. Koman Loď nás doveze až do přístavu v Koman, odkud už dál budeme pokračovat autobusem. 11. den Ulëz Jednou z hlavních atrakcí je tenhle poměrně děsivý lanový most, přes jezero Shkopet, na který se určitě podíváme! Okres Krujë To nabízí spoustu historických zajímavostí, muzeum, dobré kavárny a takovou tu středozemní pohodu.
I proto se tu lehce zdržíme, nemáme už teď moc kam pospíchat!
12. den Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Na letiště v Tiranë bychom měli dorazit někdy mezi 5:00-5:30, abychom se nemuseli nijak stresovat
. Letiště Vídeň Stejně jako při první cestě, i teď se mezi Vídní a Prahou dopravíme vlakem, s krátkým přestupem na hlavním nádraží ve Vídni. Hl nádraží Praha A na Hlaváku se rozloučíme.
Budeme ale doufat že ne na vždy, jelikož přátelství vytvořená na podobných výletech bývají ta nejsilnější!