Madeira

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Madeira nabízí nepřeberné množství krás a poznávání, takže jestli plánujete výlety s trochu jiným zaměřením, rozhodně není problém něco upravit k Vaší spokojenosti.  2. den Estr.
Francisco Alvares da Nóbrega 53 Hned první výlet nás zavede na nejvýchodnější mys ostrova Sao Lourenco.
Jedná se o méně náročnou trasu vyprahlým cípem ostrova vytvořeným sopečnou činností jako je ostatně celý ostrov.
Někdy tomuto místu říkáme i měsíční krajina, protože to tak často vypadá, když není zrovna po období dešťů a neskví se záplavou zelené. Ponta de São Lourenço Na trase nejsou žádné stromy ani keře, proto i při zamračené obloze je nutnost přibalit opalovací krém minimálně s faktorem 30. Přidat do batůžku doporučujeme také ideálně i pokrývku hlavy, jo, občas to tam trochu fouká, ale zatím to nikoho neodneslo :-).  Celá trasa zabere asi 2,5 hod, jde se tam a zase zpět stejnou cestou.
Na trase je jedna chata, kde se dá za přiměřený peníz občerstvit v příšeří palem, v takové místní oáze.
Od nás je to 14 km, cca 20 min autem. Prainha do Caniçal Po horkém výletu je ideální koupání na nedaleké černé pláži Prainha (na ostrově jsou takové jenom dvě, ostatní písečné mají písek dovezený obvykle ze Sahary). I zde je v provozu bar, takže hladovět ani žíznit nebudete. Estr.
Francisco Alvares da Nóbrega 53 3. den Santana Další den se vydáme na severovýchod ostrova.
Sever je proti jihu vždy o dost rozdílnější, nejen co se týče počasí a porostu, ale i zalidnění.
Do Santany dojedeme asi za 30 min, je to zhruba 25 km, ale centrum s typickými domečky doporučujeme nechat až po túře včetně nákupu suvenýrů.
Na tento výlet je vždy dobré se přiobléci, teplota i vlhkost vzduchu jsou o srovnání jinde než u nás.  Queimadas Parking Lot Parkovat budeme na místě Queimadas, což je asi 7-10 min jízdy (obvykle na rychlostní stupeň 1, max 2) od centra Santany.
Je zde rozlehlé parkoviště, někdy placené někdy nezpoplatněné, přilehlé jsou i toalety a místní kiosek s občerstvením (teplé i studené nápoje a domácí sendviče a koláče).  Levada do Caldeirão Verde Čeká nás první leváda Levada do Caldeirao Verde s prodloužením na Inferno.
Celkem je to asi 8 km tam a 8 km zpátky stejnou cestou jen s jedním stoupáním (resp.
klesáním po cestě zpátky), a to mezi Caldeirao Verde a Infernem.
Rozhodně stojí za to dojít až na konec, tedy na Inferno.
Po cestě je několik vodopádů, krásné výhledy, poté na Inferno je síť tunelů a myší díra (baterku rozhodně s sebou a nějaké dobré boty, bývá tu mokro). Někdo říká, že je to tam jako mordor.
Na nějakou civilizaci v té chvíli jednoznačně zapomenete.
Za nás jedna z nejkrásnějších levád.
Tentokrát nezapomeňte vydatnou svačinu, pití a pláštěnku do batůžku. Queimadas Parking Lot 4. den Funchal Po náročném pěším dni se vydáme do hlavního města Madeiry do Funchalu.
Je tu menší centrum s katedrálou Sé, trh Mercado dos Lavradores (zde rozhodně nic nekupovat co se týče ovoce, většinou zaplatíte pěkný balík peněz za pár starého exotického ovoce, takže buďte obezřetní), marina, kde se Vám možná poštěstí vidět repliku lodi Kryštofa Kolumba a pak lanovka.
Lanovkou je dobré vyjet na horu Monte, kde je jedna z botanických zahrad, kostel, kde odpočívá poslední český král Karel V. Také tu můžete zhlédnout i vyzkoušet nejstarší fungující dopravní prostředek - sáně.
Ne, nebojte, sníh tu nebude, ale dolů to posvištíte stejně rychle.
Ve Funchalu bývá spíše tepleji, takže se můžete téměř bez obav vyletnit do města.
Barů a restaurací je všude dost, takže ani o občerstvení není nouze. Cape Girão Po návštěvě Funchalu doporučujeme ještě vyrazit na nedalekou vyhlídku Cabo Girao, kde je ohromující prosklená terasa s úžasným výhledem.
Vstup se neplatí, jen se tam autem musíte vyškrábat, ale nebývá s tím problém.
V zimním období jsou všude k dostání pečené kaštany ať už ve Funchalu nebo na Cabo Girao. 5. den Tento den nazýváme autogirem.
Na druhou stranu ostrova se dá dojet za cca 1 hod jízdy.
Obvykle doporučujeme jet severní stranou od nás, protože je zde spoustu odpočívadel s výhledy, ale vlastně je to jedno. Porto Moniz První zastávka je v Porto Moniz.
Toto místo je proslulé svými vulkanickými bazénky a je díky tomu hojně navštěvované turisty.
Bazénky jsou tu dvoje a podle našeho názoru jsou jak ty zpoplatněné (vstup asi 2,50 EUR), tak ty volně přístupné, velmi studené.
Jo, jste na severu ostrova, koupat se tu dá a rozhodně to stojí za to, takže plavky si nezapomeňte doma. Caminho do Teleferico Po koupání doporučujeme přejezd na lanovku Caminho do Teleferico v Achada da Cruz.
Kdo nemá žaludek jet dolů, může se kochat výhledem v přilehlé restauraci, kde dobře vaří i mají příjemnou nabídku domácích snacků.
Nicméně pro odvážné, co dolů dorazí ať už po svých kozí stezkou nebo lanovkou, se naskytne úžasný pohled na to, jak dříve lidé obdělávali svoje políčka.
Budete žasnout nad tím, jak to tam všechno vybudovali.
Samozřejmě že farmáři mají jinou cenu za lanovku než vy, ale ani tak Vás zpáteční lístek nevyjde na víc než 5 EUR. Ponta do Pargo Poslední zastávkou tento den je Ponta do Pargo - západní mys s majákem.
Pro nadšence západů slunce je kousek nad majákem restaurace se zahrádkou, kde je úžasný výhled na celou tuto scenérii.
Pak už jen cesta zpátky cca 70 km po místní dálnici, která zabere přibližně hodinku. 6. den Pico do Arieiro Další den si přivstaneme.
Potřebujeme stihnout východ slunce na Pico Arieiro.
25 km trasa autem zabere cca 30 min jízdy, parkování je volné.
Fotky pořídíte nejkrásnější hned za kopulí.
Pokud jste nestihli snídani, na místní chatě se rozhodně nasnídejte před jedním z nejnáročnějších treků na ostrově, ne-li nejnáročnějším vůbec.
Řeč je o Vereda do Pico Ruivo.
Ujít to tam i zpět zabere dobrých 6 hodin.
Je to sice jen 12 km, ale převýšení markantní, a spousty a spousty schodů i tunelů, že se Vám o tom ani nesnilo.
Tento výlet patří mezi top, ale pokud není dobré počasí, tak si to radši nechte na jiný den. Výhledů je zde nespočet a je to fantazie.
Cílem je nejvyšší vrchol Pico Ruivo.
U něj je opět chata, toalety a kohoutek s vodou, kde můžete doplnit zásoby vody.
Poté je otočka a stejnou cestou se jde zpět. PR1.2 Vereda do Pico Ruivo Pico Ruivo 7. den Dneska Vás zavedeme na náhorní plošinu ostrova.
Podíváme se na levádu 25 pramenů (25 Fontes) a Fanal.
Leváda se dá poměrně variovat vzhledem k předchozímu dni v horách.
Dojezd je asi 1 hod od nás, samotná leváda 2-5 hod, jak si vyberete.  25 Fontes Falls Fanal Pond Rozhodně zajeďte i na Fanal, kde je starý vavřínový les - naprostá bomba.
Ať už je mlha (jako že tady obvykle bývá) nebo, ať září sluníčko.
Přejezd je asi na 15 min a samotná trasa lesem možná na hodinu nebo méně. 8. den Tento den vyrazíme autobusem do Porto da Cruz.
Cesta autobusem je i zážitkem, takže nesmí chybět.
Autobus naštěstí jede až něco po desáté přímo od nás, takže se můžete ráno krásně prospat.
Lístek vyjde cca na 1,95 EUR a jízda kolem 40 min místními vesničkami.  Porto da Cruz V Porto da Cruz nevynechejte návštěvu rumárny a pobřežní stezky před vlastním nástupem na útesovou stezku zpět do vily.
Vydáme se na trasu Vereda do Larano, z Porto da Cruz cesta stoupá, ale jakmile se dostaneme na vrchol, už se jen kocháme výhledy na oceán a jde se stále po vrstevnici.
Naprosto překvapující  jsou obdělávaná políčka někde v hloubi pod námi. Boca do Risco V úseku Boca do Risco, což může být přibližně po 2 hod chůze odbočíme vpravo dolů do Machica.
Až narazíme na levádu, nabízí se dvě cesty, kratší přímo dolů do centra Machica, o maličko delší a náročnější po levádě vlevo až na Pico do Facho a tam teprve stezičkou dolů k marině.
Teď už ale jen hurá na pláž, na zmrzlinu a na pořádnou večeři.
Možností je spousta.
K vile lze dorazit zkratkou do kopce po svých (20 min chůze) nebo autobusem (5 min dlouhá cesta, 1,30 EUR). Machico Pico do Facho 9. den Zpáteční let Madeira Airport