Island - sopka a polární záře

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Přílet a cesta na ubytování 2. den Reykjanes Lighthouse Kde jinde začít než tam, čím Island nejvíce proslul a to jeho geotermální částí jen kousek od mezinárodního letiště Keflavik.
Bridge Between Continents

Gunnuhver Hot Springs
Valahnúkamöl Outside Blue Lagoon Méltunnuklif Krýsuvík Bridge America - Europe Most mezi dvěma kontinenty v Sandvíku na Islandu je
malá lávka přes hlavní trhlinu, která poskytuje jasný důkaz o přítomnosti odlišných okrajů tektonických desek.
Most byl postaven jako symbol spojení mezi Evropou a Severní Amerikou. Gunnuhver Hot Springs Gunnuhver je geotermální pole plné bahenních jezírek a fumarol v jihozápadní části poloostrova Reykjanes na Islandu.
V této oblasti se nachází největší bahenní jezírko o průměru cca 20 metrů.
Unikátní charakteristikou horkých pramenů Gunnuhver je to, že na rozdíl od jiných geotermálních oblastí na ostrově, je zde podzemní voda 100% mořská. Valahnúkamöl Útesy Valahnúkamöl se nachází v oblasti Reykjanesviti, jen kousek od mezinárodního letiště.
Tato oblast je jakousi bránou do přírodních krás geotermální části Islandu.
Kousek od útesu, leží nejstarší maják na Islandu Outside Blue Lagoon Návštěva Islandské modré laguny je nutností pro každého! Modrá laguna je nejoblíbenější turistickou atrakcí a patří mezi nejnavštěvovanější geotermální lázně na Islandu.
My navštívíme venkovní část Modré laguny a podíváme se na tento ojedinělí přírodní úkaz. Méltunnuklif Méltunnuklif Hromadu vrstev podloží včetně lávových proudů, palagonitových tufů, tillitů, meziloží a erozní roviny.
Méltunnuklif obsahuje několik stránek geologické historie, které ilustrují klíčové podloží formací poloostrova Reykjanes. Krýsuvík Geotermální oblast Krýsuvík Stoupající páry z nedalekých kopců směrem od vnitrozemí ukazují, že jsme na tom správném místě.
Jedná se o oblast s geotermálními prameny obklopenými průzračnými jezery, která určitě stojí za zastavení.
Mezi bublajícími jezírky a potůčky horké vody vedou dřevěné chodníky, které vás celou nevelikou oblastí pramenů provedou. 3. den Litli-Hrútur Eruption 2023 Vyrazíme na trek směr nová sopečná erupce, sopka je znovu aktivní od letošního července, snad budeme mít štěstí a uvidíme ji ještě aktivní, pokud ne i takové sopečné magma rozlévající se po porvchu stojí za podívání!
trek má přibližně 20km (10km tam a 10km zpět) 4. den Reykjadalur Hot Spring Thermal River Po včerejším treku si dáme trochu odpočinku, který nám začne cca po 45 minutové procházce k řece, kde se trochu ohřejeme. Dále navštívíme.. Gaukshöfði Hjálparfoss Þjóðveldisbærinn Haifoss Hrunalaug Hot Spring Gaukshöfði Gaukshöfði je kopec s krásným panoramatickým výhledem na údolí řeky Þjórsá až k sopce Hekla. Hjalparfoss Hjálparfoss je neuvěřitelně klidný vodopád, který je soutokem řek Fossá a Þjórsá.
Obě jsou známé jako jedny z nejlepších a snadno dostupných rybářských řek na Islandu, zatímco Þjórsá je také nejdelší v zemi. Þjóðveldisbærinn Stöng Þjørsárdal je živoucí výstavou dávného vikingského světa.
Vzorem města byl velkostatek Stöng, který byl pohřben při sopečné erupci v roce 1104. Město je uprostřed ničeho a ze silnice Þjórsárdal trvá cesta o 900 let zpět v čase jen asi minutu. Háifoss Háifoss je se 122 metry čtvrtým nejvyšším islandským vodopádem a leží v poměrně odlehlé oblasti poblíž sopky Hekla Hrunalaug Hot Spring 5. den Þingvellir Dnes trochu známější místa z takzvaného golden circle Islandu.
Gulfoss Strokkur Öxarárfoss Þingvallakirkja Þórufoss Pokud budete mít zajem, je možnost navštívit Hot Spring - Bake bread in the ground a pozorovat, jak pečou chleba v zemi i s následnou ochutnávkou. Gullfoss Waterfall lookout Gullfoss
je vodopád na řece Hvítá padá do kaňonu ve dvou fázích – první část vodopádu měří 11 metrů a druhá část vodopádu úctyhodných 21 metrů. Strokkur Strokkur je jedním z turisticky nejvyhledávanějších islandských gejzírů, vybuchuje pravidelně téměř každých 10 minut a tryská až do výše okolo 20 metrů. Öxarárfoss Parking Öxarárfoss je vodopád nacházející se v národním parku Þingvellir na jihozápadě Islandu.Vodopád vytéká z řeky Öxará a ve dvou kapkách se řítí přes útesy soutěsky Almannagjá, která představuje východní hranici Severoamerické a Euroasijské tektonické desky. Þingvallakirkja (Þingvellir church) Þingvellir je národní park na jihozápadě Islandu u poloostrova Reykjanes.
Bylo to právě v této oblasti, kde vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě.
Dosud se zde nacházejí jeho pozůstatky, pročež byla oblast v roce 1944 vyhlášena za národní park. Þórufoss Parking Þórufoss je 18 m vysoký vodopád nacházející se východně od jezera Þingvallavatn.
Vodopád byl také použit jako místo natáčení pro HBO Game of Thrones jako domov Dětí lesa. 6. den Borgarnes Začneme se vzdalovat turisticky preferovanejšímu jihu Islandu a vydáme se na západ Islandu, tento poloostrov svou krásou okouzlí i Vás.
Brúarfoss i Hítará Ytri Tunga Bjarnarfoss Búðakirkja Snæfellsjökull View Point Brúarfoss i Hítará Brúarfoss v Hítará je malý vodopád v řece Hítará.
Vodopád najdete pod mostem přes řeku Hítará přímo u silnice 54, asi 27 km severně od Borgarnes. Gerðuberg Cliffs Gerduberg je útes z doleritu, hrubozrnné čedičové skály, který se nachází na západním poloostrově Snæfellsnes. Ytri Tunga Beach Parking Ytri Tunga je tulení pláž u stejnojmenné farmy na poloostrově Snæfellsnes.
Na rozdíl od mnoha pláží na Islandu má Ytri Tunga spíše zlatý než černý písek. Bjarnarfoss Vodopád Bjarnarfoss je 80 metrů vodopád nacházející se v jižní části poloostrova Snaefellsness. Búðakirkja Kostel Búðakirkja je jistě nejfotografovanějším kostelem na Islandu.
Díky své černé barvě v kontrastu se zamlženým vzduchem a ledovcem Snæfellsjökull jako pozadí je tak populární. Snæfellsjökull View Point Krásné vyhlídkové místo 🌝 7. den Snæfellsjökull National Park Další den nás čeká prozkoumávání další části poloostrovu a dojde i na černé pláže! Gatklettur Arnarstapi Cliff Viewpoint Lóndrangar Djúpalónssandur beach Saxhóll Crater Kirkjufellsfossda Gatklettur Gatklettur ("Hellnar Arch") je slavný, přirozeně vytvořený kamenný oblouk nalezený mezi vesnicemi Arnarstapi a Hellnar na poloostrově Snæfellsnes.
Gatklettur je obzvláště velkolepý pro fotografy, amatéry i profesionály.
Podivné, vířící vzory na samotné skále jsou důkazem neustálého přívalu oceánu a vytvářejí fascinující fotografický předmět. Arnarstapi Cliff Viewpoint Arnarstapi cliff viewpoint
Zdejší mimořádné sloupovité čedičové a útesové útvary jsou úchvatné krásou a jeden z nejkrásnějších islandských přírodních přístavů je v Arnarstapi. Lóndrangar Lóndrangar jsou dvojice skalních vrcholů na Islandu.
Jsou to sopečné zátky z čediče, které byly erozí vytesány z měkčích okolních hornin. Djúpalónssandur beach Pláž Djúpalónssandur neboli Black Lava Pearl Beach je krásným místem k návštěvě, jedná se o obloukovitou zátoku s tmavými útesy a černým pískem. Saxhóll Crater Saxhóll je sopečný kráter, který se nachází přímo u vchodu do národního parku Snæfellsjökull.
V roce 2016 byly na ochranu kráteru vybudovány schody, a proto je nyní velmi snadné vylézt nahoru a užít si výhled z tohoto kráteru. Kirkjufellsfoss Mt. Kirkjufell je nejvýraznější horou Grundarfjörðuru a dominantou rybářského města.
Hora je samostatně stojící a označovaná jako nejkrásnější hora na poloostrově.
Vodopád ležících pod horou Kirkjufellsfoss je jedním z nejfotografovanějších vodopádů na Islandu. 8. den Reykjavík Na hlavní město Islandu nemůžeme zapomenout, poslední den se vydáme ze západu zpět do ruchu velkoměsta a zavítáme do Reykjavíku. Kolgrafarfjörður Harpa Concert Hall and Conference Centre Kolgrafarfjördur Harpa Concert Hall and Conference Centre