Madeira & low cost

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Madeira Airport  🚗 Na letišti si převezmeš auto a vyrazíš se ubytovat.  🚌 Pokud jsi upřednostnil cestování autobusem, dojdi na zastávku před letištěm, autobus (č. 23, 20) jezdí do tvé cílové stanice v městečku Machico pravidelně v rozmezí 30 min - 1.20 hod. Cesta trvá jen pár minut. 🏠 Pokud bydlíš ve Funchalu, sedni na Aerobus, jezdí až do 1:45 ráno (a pak opět od 6:05). 🚕 Ve Funchalu i na letišti funguje služba Bolt či Taxiin.
Taxiin je sice dražší, ale mimo Funchal je daleko dostupnější, doporučujeme proto mít v telefonu obě aplikace.
Řidič ti také pak zpravidla nechá vizitku, lze se s ním domluvit příště i na WhatsAppu. Funchal 🚗 Než pojedeš na ubytování nebo klidně i poté, můžeš to vzít ještě oklikou do hlavního města Madeiry Funchal, které se pyšní svou koloniální architekturou.
Za návštěvu stojí barevné farmářské trhy, botanické zahrady, městský park, katedrála Sé i dvě zdejší pevnosti 🌟. Jsi ale unaven po letu?

Nevadí, na Funchal bude dostatek prostoru i zítra.  🚌  Jestli bys rád ještě navštívil hlavní město Funchal a nemáš rezervované auto, je zde několik linek, které tě zavezou na zastávku Edifício 2000, což je centrum Funchalu.
Odtud pak po prohlídce města budeš pokračovat na své ubytování do městečka Machico: Letiště -> Edifício 2000, bus 113 (55 min), 208 (40 min) nebo Aerobus (31 min) Edifício 2000 -> Machico Bus Terminal, bus 23 (45 min), 208 (1 hod), 113RS (45 min), 20 (50 min), 113 (35 - 55 min), 103 (25 min). Autobus jezdí i několikrát do hodiny. Farmers' Market Pozor, ovoce je zde poněkud dražší (ale můžeš ochutnat zdarma), zeptej se na cenu předem.
Ryby jsou za pěkné částky 🐟 Madeira Botanical Garden Asi nejznámější zahrady ve Funchalu jsou typické pro svůj ikonický barevný záhon.
Vede sem lanovka, ale dorazit sem můžeš i autem či pěšky.
Zahrady máš do hodinky prošlé. Monte Palace Tropical Garden Další botanická zahrada ve Funchalu láká na svůj japonský ráz.
Vede sem lanovka od promenády, jízda lanovkou je sama o sobě zážitkem, užiješ si super výhledy. Restaurante Gavião Novo Na fajn ponchu (tradiční nápoj z rumu, medu, citronů a pomerančů; jsou ale i jiné varianty, např.
maracujová) a typický zdejší pokrm tresku s banánem se můžeš stavit v námi ověřené restauraci.
Nezapomeň si dát i chleba s česnekovou pomazánkou jako předkrm. 2. den Funchal Pokud se ti včera nechtělo už do hlavního města, dnes je na to dostatek času, navíc jeho prohlídku můžeš spojit i s dalším pěkným místem ✅ 🚌  Machico Bus Terminal -> Edifício 2000 (centrum Funchalu), bus 23 (45 min), 208 (1 hod), 113RS (45 min), 20 (50 min), 113 (35 - 55 min), 103 (25 min). Cristiano Ronaldo Statue Madeira je rodným domovem slavného fotbalisty Cristiana Ronalda.
Můžeš navštívit jeho muzeum či se podívat pouze k oblíbené soše hned vedle.
Cesta vede z centra po příjemné promenádě ⚽Pozn.
Měj s sebou hotovost, za platbu kartou nám paní u pokladny hlásila příplatek. Câmara de Lobos Řeč je o Câmara de Lobos, což je malé rybářské městečko.
Jednalo se dokonce o oblíbené místo Winstona Churchilla, nyní tu stojí jeho socha🐡🐟⛵ Nachází se tu plno kaváren a barů, ponchu si můžeš dát tedy hned po příjezdu 😂 🚌  Z Ponte do Baptista S (Funchal) do Depois Ribeira Pizo (Câmara de Lobos) jezdí linka 3 každou chvilku po celý den. Cesta trvá pouhých 7 min. Restaurante Santo António Náš Travel Buddy Vláďa Honzák nás vzal do této super restaurace na tradiční hovězí maso.
To se podává správně napíchlé na vavřínovém dřevě (samozřejmě je také nahrazováno kovem). Jako přílohu zkuste osmažené kostky polenty a k pití víno s laranjadou (limonáda, co se produkuje na Madeiře ze zdejších horských pomerančů). Kazdopádně za mě tu měli tu nejlepší ponchu z celého pobytu (a to jsem jich otestovala dost 😂). Porto da Cruz Malé městečko Porto da Cruz je super, když chceš vyzkoušet surf nebo jen tak na kukačku na velké vlny. 🚗 Autem je to brnkačka, ale řidič si moc na rumu nepochutná. 🚌 Bus 53 jezdí několikrát denně ze zastávky Funchal Edificio 2000 do Porto Cruz a zpět.
Pokud bydlíš v Machicu, přištoupíš na Machico Bus Terminal. North Mills Distillery Máš rád rum?

Běž se pak mrknout do distilerky, kde se vyrábí ten místní, můžeš si pak nakoupit i něco domů.
Je to zastávka na chvilku, ale i tak zajímavá. 3. den Santana Dnes vyrazíš na velmi známé madeirské místo.
V malém městečku Santana v nádherné krajině obklopené horami i oceánem se nachází zdejší typické barevné domky ve tvaru písmene A "casas de colmo" se slaměnou střechou🌞🏡 🚌  Autobusem se na zastávku Centro Cívico Santana dostaneš za cca 30 min. Jezdí tam linky 103 (rychlejší) a 138. Jen pozor, dopoledne jezdí zpravidla jen jeden autobus v 7:58, zpět pak poslední v 15:32. Z Funchalu se do Santany dostaneš busem 103 nebo 138 ze zastávky Teleférico-Término. Rocha do Navio Na kraji Santany se také nachází přírodní rezervace Rocha do Navio, vede odsud lanovka až k oceánu🚠🌊,  ta je bohužel dočasně uzavřená (listopad 2023). 4. den PR6 Levada das 25 Fontes / Levada do Risco Dnes je čas vyrazit na pěkný výlet.
Tato leváda je označována za nejkrásnější a nejzajímavější na ostrově.
Trasa vede v oblasti Rabaçal k jezírku, do kterého padá 25 malých vodopádků a díky tomu získala tato leváda svůj název.
Cesta není dlouhá (celkově cca 5 km za využití kyvadlové dopravy z parkoviště nebo 9 km bez), nicméně závěrečné metry k jezírku jsou náročnější🌄👍 🚌  Autobusem musíš jet nejdříve do Funchalu a tam změnit linku na 107, 80 115 nebo 142 vedoucí do Estrela da Calheta.
Časy dojezdu jsou od 1.20 hod - 2.30 hod. Proto určitě zkontroluj předem jízdní řády.
Linky jezdí většinou co 2 hod po celý den. Machico Bus Terminal -> Edifício 2000, bus 23 (45 min), 208 (1 hod), 113RS (45 min), 20 (50 min), 113 (35 - 55 min), 103 (25 min). Autobus jezdí i několikrát do hodiny.
Poté se musíš přesunout na zastávku Funchal (1.8 km). Funchal -> Estrela da Calheta.
Odsud pěšky vyrazíš na levádu.
Z Funchalu lze také vyrazit na tento trek ze zastávky Avenida do Mar liknou 107 do Arco da Calheta.
Odsud je třeba vzít ještě Bolt či taxi a přiblížit se 11 km. Parking Fanal Forest 🚗 Pokud máš auto, vyraz ještě po levádě navštívit zdejší slavný vavřínový les Fanal.
Je to zastávka na chvíli a stromy vavřínu jsou nádherné. 5. den Levada dos Balcões Odkud skvěle uvidíš Madeiru?

Přeci z oblíbené vyhlídkové plošiny Balcões. Jen odsud se za dobrého počasí objeví nejvyšší vrcholy ostrova.
Cesta je dlouhá celkem 3 km a je úplně po rovině 🌄😎, jedná se opravdu o nenáročnou procházku. Leváda je známá i tím, že na jejím konci čeká plno pěnkav na to, aby je turisté nakrmili.
Možná lepší přijít včas, když jsme my dorazili odpoledne, pěnkavy už měly plná břicha 😊 🚌  Z Centro de Machico jezdí na vyhlídku linky 103, 56 a 138. Cesta trvá do 30 min. Opět pozor, dopoledne jezdí pouze jeden autobus v 7:58 a odpoledne poslední v 15:50. Z Funchalu jezdí bus 103 ze zastávky Monte Penha França S to Ribeiro Frio do Rib Frio-Bar Faísca, odkud je to k začátku levády 8 min pěšky. 6. den PR18 Levada Do Rei Levády k Madeiře neodmyslitelně patří, proto doporučujeme, abys vyrazil ještě na Levada do Rei. Stezka vede vavřínovým lesem od města São Jorge až do středu ostrova.
Cestou (celkem 10 km) můžeš obdivovat jak úžasné výhledy, tak nejrůznější druhy rostlin (eukalyptus, atd.)🌸🌿 🚌  Z Centro de Machico jezdí na zastávku Reta da Felpa autobusy 103 a 138. Odsud k přístupu na levádu musíš pokračovat 1.3 km. Opět pozor, dopoledne jezdí pouze jeden autobus v 7:58 a odpoledne poslední bus 103 v 17:02 ze zastávky CAM da Ilha 11A. Z Funchalu ze zastávky Monte Penha França S jezdí linka 103 a 138 dvakrát denně do Igreja da Ilha, odsud je to k nástupu na levádu 1.4 km. O víkendu jezdí 7:35 tam a v 17:07 zpět, ve všední dny v 7:08 tam a opět 17:07 zpět. Levada do Caldeirão Verde Alternativou je Levada Caldeirão Verde, která prochází horskou částí ostrova.
Nechybí však jezírka, rokliny i vodopády.
Trasa končí buď v kotli Caldeirão Verde (12 km celkem) nebo v krásném Caldeirão do Inferno (17 km celkem) 💯😉 🚌  Autobusem je to sem s jedním přestupem ve Faial.
Z Machico Bus Terminal jezdí do Faial linky 208, 53 a 78, z Faial pak do Santuário Achada Marques linka 138. Odsud je to k levádě 1.7 km. Doporučujeme však zvolit možnost první vzhledem k tomu, že autobusy jezdí pouze po omezenou část dne. Z Funchalu ze zastávky Monte Penha França S jezdí linky 103 a 138 na zastávku Santuário Achada Marques.
Odtud musíš 1.5 km pěšky k začátku levády.
Tam jezdí bus aktuálně (listopad 2023) bohužel až v 13:35 a zpět později žádný.
Možnost je vzít si na jednu cestu Bolt, ale vzhledem k délce levády tento výlet z Funchalu busem nedoporučuji. 7. den São Vicente 🚗 São Vicente je označováno jako nejhezčí město ostrova.
Nachází se na severu a je charakteristické svým koloniálním kostelem Igreja de São Vicente i malebným okolím.
Avšak lákadlem jsou i lávové jeskyně Grutas de São Vicente, které si rozhodně nenech ujít 🔥👌 Ty jsou bohužel dočasně uzavřeny (listopad 2023). Ponta de São Lourenço 🚌  Autobusem je to bohužel do São Vicente pěkná dálka.
Nezoufej ale, máme pro tebe samozřejmě i jiný super tip, kam dnes vyrazit.
Ponta de São Lourenço je poloostrov a také nejvýchodnější bod Madeiry.
Na podzim to tu vypadá skoro jako na poušti, protože v této části ostrova prší daleko méně.
Poloostrovem vede skvělá stezka (PR 8) po útesech až na vrchol Pico de Furado.
Odtud je výhled na ostrov Faro 😎💯 Z Machico Bus Terminal jezdí linka 113 v průběhu celého dne do Baía D'Abra.
Cesta trvá 30 min. Z Funchalu jezdí bus 113 několikrát denně ze zastávky Funchal Edificio 2000 na zastávku Baía D'abra. Zde se dá udělat super 6 km trip po útesech (vše perfektně značeno hned od začátku). Za mě je to jedno z top míst Madeiry 😉, pokud máš auto, určitě sem zamiř též. 8. den Machico Den odletu je tu. Není již čas na dlouhé výlety, ale to není ani třeba.
Město, ve kterém totiž bydlíš, je jedním z nejvýznamnějších na Madeiře.
Nachází se blízko letovisek Canical a Santa Cruz.
Historicky je pro toto město zásadní rok 1419, kdy sem a obecně na Madeiru poprvé vstoupili Portugalci.
Město bylo však založeno oficiálně až roku 1996. Za návštěvu zde stojí žlutá pevnost Forte do Amparo, kaple Sao Roque, kostel Igreja Matrizna Largo do Município či ruiny pevnosti Sao Joao Baptista.
Ke koupání slouží zdejší pláž s dovezeným pískem z Afriky 🏫⛱🚌 Na letiště se dostaneš autobusem 23 nebo 20 z Machico Bus Terminal, který jezdí pravidelně v rozmezí 30 min - 1.20 hod. Cesta trvá jen pár minut. Madeira Airport Spotting 🚗 Jelikož letiště je relativně unikátní, letadla přistávají na velmi krátké ploše, pozorování přistávání láká plno návštěvníků.
Přílety skvěle uvidíš z tohoto spotu.
Můžeš se tu před odletem tedy na chvíli zastavit, pokud máš však auto. Madeira Airport Auto odevzdáš na stejném místě, kde sis ho vyzvedl.
Přejeme šťastný let!🛫