Sever Estonska + Helsinki

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Tallin Tallinn Airport Dopoledne odletíte z Prahy a v brzkých odpoledních hodinách přistanete na letišti v Tallinu.
Poté co se ubytujete
v hotelu a trochu si odpočinete, doporučujeme vyrazit na procházku do parku Kadriorg a pokud je to Váš šálek čaje, můžete navštívit i Kadriorg Art Musem.
Kadriorg Park Kadriorg Park (rozloha 70 ha)by vybudován v roce 1718 na popud ruského cara Petra Velikého, který se rozhodl vybudovat v Tallinu jedno ze svých letních sídel.
Je známý především svým "labutím jezerem" a japonskou zahradou.
Kadriorg Art Museum Art Museum Kadriorg se věnuje starému evropskému a ruskému umění.
V barokním paláci, který nechal postavit ruský car Petr Veliký jako letní rezidenci, jsou vystaveny obrazy, grafiky, sochy a užité umění ze západní Evropy a Ruska.
Pirita Beach Hned vedle parku Kadriorg se nachází promenáda Pirita, kam zajděte po prohlídce Kadriorgu.
Z Pirity je krásný výhled na panorama celého Tallinu a ideálně to zkuste vychytat na dobu, kdy zapadá slunce.
Pirita je oblíbeným místem obyvatel Tallinu právě pro večerní procházky.

Restaurant Olde Hansa Pro Vaši první večeři Vám chceme doporučit restauraci Olde Hansa, kde můžete ochutnat tradiční estonskou kuchyni.
Olde Hansa je trochu "turistee spot", takže pokud jste na podobná místa vysloveně alergičtí, zvolte jinou restauraci:) 2. den Tallin První den v Tallinu si dejte klasickou tourku po centru Tallinu.
Protože Estonsko je velmi rovinatá země, doporučujeme vám půjčit si kola a udělat si cyklo-tour:) S půjčením kol či zařízením přímo cyklo-tour s místím průvodcem
Vám rádi pomůžeme.
Chrám svatého Alexandra Něvského Chrám Alexandra Něvského v Tallinnu) je pravoslavný katedrální chrám Estonské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu.
Chrám byl vybudován na konci 19. století v tradičním moskevském slohu.
Nachází se na náměstí před
budovou estonského parlamentu.
Vstup do katedrály je zdarma, Toompea Toompea je vápencový kopec v centrální části Tallinnu a v lidové pověsti je kopec známý jako mohyla nad Kalevovým hrobem, kterou na jeho památku vztyčila jeho truchlící manželka.
Toompea je součástí tallinnského Starého města zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Tallinn Town Hall Sauna Odpoledne si udělejte čas na návštěvu sauny, která je nedílnou součástí trandiční estonské kultury.
Labor Baar Pokud nebudete unavení a budete si chtít dát večer někde drink (Tallin možná není tolik známý pro svůj noční život, tak možná budete překvapení, jak to tam žije), doporučujeme Vám vyzkoušet místní raritu, kde koktejly servírují ve zkumavkách jako v chemické laboratoři.
3. den Tallin Třetí den doporučujeme ponořit se do sovětské a komunistické minulosti Tallinu.
Na dopoledne pro Vás máme 2 alternativní návrhy - prohlédněte si muzeum okupace věnující se historii sovětské okupace Estonska, případně se zúčastněte tour po stopách sovětské okupace, kterou Vám v případě zájmu pomůžeme zařídit.
Vabamu Museum of Occupations and Freedom KGB Museum KGB Muzem je součástí komplexu hotelu Viru, který byl během sovětské éry zároveň i generálním ředitelstvím KGB. Expozice je udělaná velmi poutavým a internaktivním způsobem.
Hell Hunt Pokud budete mít opět chuť jít večer ven, zajděte si do populárního baru Hell Hunt, kde si můžete jednak dát výborné pivo a jednak zažít atmosféru rušného místa, kde se každý den potkávají místní Estonci, expaté i turisté.
4. den Tallin Národní park Lahemaa Čtvrtý den bychom Vás rádi pozvali na den v přírodě.
Národní park Lahemaa se nachází 70 kilometrů severovýchodně od Tallinu.
Lahemaa je ideální pro pěší výlety a pozorování přírody.
Najdete zde kamenité a písčité pobřeží, malebné bažiny, borové a skalní lesy, řeky, které se zařezávají do vápencových skal, i bludné balvany, které zde zůstaly z poslední doby ledové. Lahemaa je jednou z nejvýznamnějších evropských chráněných lesních oblastí, kde žije mnoho velkých savců.
Rozsáhlá lesnatá oblast Kõrvemaa, která se nachází jižně od národního parku, je domovem losů, divokých prasat, medvědů hnědých, rysů, lišek a dalších divokých zvířat.
Do parku Lahemaa se dostanete velmi jednoduše linkovým autobusem č. 26
ze stanice Balti Jaam a vystoupíte ve stanici Loksa Tee.
Jägala Pokud se rozhodete jet do Lahemaa autem, určitě nezapomeňte po cestě navštívit největší estonský vodopád Jägala, který se nachází přibližně na půl cesty mezi Tallinem a parkem Lahemaa.
Viru bog V rámci parku Lahemaa doporučujeme vydat se po stezce Viru Bog, 6km dlouhé cestě přírodním rašeliništěm.
Hara Allveelavade Sadam - Submarine Base V rámci tourky po parku Lahemaa si nenechte ujít ostrov Hara, kde uvidíte kombinaci krásné divoké přírody a bývalé vojenské základny, kde kdysi parkovaly sovětské vojenské ponorky. Vihula Manor Country Club & Spa Pokud vám bude ještě zbývat čas, můžete zajít do lázní, na masáž či na večeři do Vihuly Manor, luxusního resortu, který se v parku Lahemaa nachází.
Tallin 5. den Haapsalu Pátý den si udělejte výlet do Haapsalu, milého přímořského městečka, které se nachází přibližně 1,5 hodiny jihozápadně od Tallinu.
Pokud budete mít chuť projděte se po centru Haapsalu (atmosférou připomíná malá města v Jižních Čechách), navštivte Haapsalu Castle či zajděte do nejznámějšího místního muzea - Muzea železnic a komunikace.
Co Vám ale doporučujeme nejvíce je ztrávit odpočnkový den na pláži, alespoň pokud Vám bude počasí přát.
V okolí Haapsalu je několik pláží, nejhezčí z nich je ale Paralepa beach (viz. níže). Haapsalu Castle Railway and Communications Museum Paralepa beach Tallin 6. den Tallin Helsinky Tallin je ideální místo odkud si můžete udělat
jednodenní výlet do finské metropole Helsinky.
Zážitek bude již doprava trajektem přes Baltské moře.
Lístky na trajekt jednoduše koupíte přímo vh přístavu, přepravu poskytuje několik společností, cena se většinou odvíjí od rychosti trajektu (rozdíl je cca půl hodiny). V Helsinkách se nachází hodně pamětihodností, doporučujeme Vám projít následující: Chrám Zesnutí Bohorodičky Chrám Zesnutí Bohorodičky (tzv. katedrála Uspenski) z roku 1868 se nachází v helsinské čtvrti Katajanokka a je největším pravoslavným kostelem v západní Evropě.
Se svými zlatými kopulemi a fasádou z červených cihel je jedním z nejzřetelnějších symbolů ruského vlivu na finské dějiny.
Vstup do katedrály je zdarma.
Senátní náměstí Nevynechejte ani senátní náměstí s jeho hlavní dominantou, Evangelickou katedrálou, která je údajně nejfotografovanější finskou budovou.
Pokud si budete chtít prohlédnout vnitřek katedrály, připravte si vstupné 5 Euro.
Evangelická katedrála Kostel na Temppeliaukio Dalším místem, které byste neměli vynechat je kostel Temppeliaukio, který je co do vizuální stránky asi nejzajímavější kostel v Helsinkách.
Je oblíbenou turistickou památkou a zároveň aktivním luteránským kostelem.
Kostel pouští poslední návštěvníky 10 minut před zavírací dobou a často bývá uzavřen pro zvláštní udaálosti jako jsou svatby, křtiny, pohřby a nedělní bohoslužby.
Vstupné je stejně jako u Evangelické katedrály 5 Euro.
Suomenlinna Suomenlinna (aka Sveaborg) je námořní pevnost, která byla postupně budována od roku 1748 na skupině ostrovů patřících k okresu Helsinky.
Práce probíhaly pod dohledem švédského admirála Augustina Eherensvarda (1710-1772), který Vaubanovy teorie přizpůsobil velmi zvláštním geografickým podmínkám oblasti.
Krajina a architektura pevnosti byly formovány několika historickými událostmi.
V průběhu let sloužila k obraně tří různých panovnických států: Švédského království, Ruského impéria a naposledy Finské republiky.
Na Suomenlinnu se z Helsinek dostanete za 15 minut malým trajektem.
Tallin 7. den Tallin Paldiski Dopoledne si zajeďte na příjmený výlet do přístavního městečka Paldiski (dostanete se tam autem nebo autobusem přibližně za 50 minut) a udělejte si procházku podél pobřeží, jejímž cílem
bude maják Pakri. Maják Pakri Tallin Sori Brewing Po návratu do Tallinu v odpoledních hodinách Vám doporučujeme zúčastnit se ochutnávky piv v místním řemeslném minipivovaru.
V případě zájmu Vám pomůžeme vstupenky na ochutnávku zajistit.
Kohvik Must Puudel Na poslední večeři v Tallinu vám doporučujeme navštívit roztomilou restauraci Must Puudel (aka Černý Pudl), velmi oblíbenou mezi mladými Tallinčany především pro příjemné posezení na zahrádce.
8. den Tallin Tallinn Airport Přesunete se na letiště, s Estonskem se rozloučíte a odletíte směr Praha.