Scotland & Isle of Skye

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Letiště Edinburgh Vyzvednout auto z půjčovny, nakoupit jídlo a hurá na cestu do skotských highlands. Glencoe První krásná oblast spadající do Scottish Highlands, již jsme potkali cestou z Edinburghu, se nachází kolem městečka Glencoe.
Najdete tam spoustu menších jezer, nádherné zelené kopce a osamocené farmy, které stojí za chvilku zdržení a pořízení několika fotek.
Přála bych vám pěkné počasí, protože západy slunce jsou tam naprosto fenomenální.
2. den Glenfinnan Viaduct Fanoušci Harryho Pottera nemohou minout Glenfinnan Viaduct, po kterém se stále prohání bradavický express.
Vlak tam projíždí dvakrát denně, jednou dopoledne a pak odpoledne.
My jsme vyrazili hned na ten dopolední čas.
Ze zkušenosti doporučuju nechat si minimálně půl hodinu až hodinu rezervu, neboť parkoviště je od viaduktu dost daleko, a pokud si chcete vyfotit vlak z výšky, pak musíte ještě vylézt na kopec za viaduktem.
Loch Achtriochtan Dojeli jsme na parkoviště, odkud se nabízí nádherný pohled na celý horský průsmyk.
Když se zadaří a je po vydatném dešti, jsou tam i vodopády v okolí.
Glencoe Zastávka na procházku vesničkou a kávu v některé z místních kaváren. Ben Nevis Výstup na vrchol nejvyšší hory Británie.
Může to znít strašidelně, ale není to kdovíjak náročná trasa, co se převýšení týče.
Na druhou stranu celý okruh je zhruba 17 km dlouhý, takže určitá fyzická zdatnost je na místě.
Čeká vás zhruba 8-10 hodin na nohou.
Důležité je také sledovat předpověď počasí a výstup absolvovat pouze tehdy, pokud je opravdu hezky.
3. den Eilean Donnan Následuje přesun na Isle of Skye, kam jsem se těšila ze všeho nejvíc.
Jednou z prvních lokalit, kterou po přejetí mostu ze skotské pevniny objevíte, je pohádkový hrad Eilean Donan Castle umístěný na stejnojmenném ostrůvku.
Kolem hradu se rozkládá kamenité pobřeží, ze kterého si můžete hrad nerušeně prohlédnout a vyfotit.
Pokud by vás zajímal také zevnitř, pak se připravte, že budete muset zaplatit vstupné 7 liber (+50 centů). Fairy Pools Hned po vyjetí od hradu jsme bohužel píchli pneumatiku, takže jsme ztratili zhruba další tři hodiny, během kterých jsme to museli vyřešit.
Stihli jsme proto už jen dojet k vodopádům the Fairy Pools a pak se jet ubytovat.
Pokud budete mít štěstí na počasí tak, jako jsme měli my, můžete se u vodopádů vykoupat v některém z níže položených přírodních bazénků.
Od parkoviště vám cesta k vodopádům zabere maximálně 20 minut chůze. 4. den The Storr Pravděpodobně nejproslulejší přírodní zajímavostí je komplex několika obrovských skal pojmenovaný Old Man of Storr.
Na tohle místo jsem se těšila asi úplně nejvíc, proto jsme i pečlivě vybírali čas, kdy se tam vydáme – nakonec jsme se rozhodli dojet ke skalám brzy ráno, abychom se vyhnuli největšímu náporu turistů.
Počítejte, že od parkoviště půjdete poměrně příkrým stoupáním zhruba půl hodiny, než dorazíte k celému komplexu.
Kilt Rock Krátkou zastávku na cestě mezi Portree (největší příštavní město na Skye) a Staffinem můžete udělat také u Kilt Rock, což je obrovský skalní masiv formující pobřeží části ostrova.
Hned u vyhlídky na nejhezčí část s vodopádem, který teče přímo do moře, máte k dispozici velké parkoviště a také stánek s občerstvením. Neist Point Lighthouse Na západ slunce jsme se vydali na nejzápadnější výběžek ostrova.
Lokalita kolem Neist Point Lighthouse připomíná se všemi útesy a skalnatými kopci Faerské ostrovy a navíc je to jedno z míst, kde potkáte volně puštěné ovce.
Cafe Lephin Před nebo po návštěvě majáku je možné dát si výbornou kávu a něco sladkého v přilehlé kavárně Lephin.
Všechno mají domácí a naprosto výborné. 5. den Quiraing Pokud byste rádi uskutečnili delší hike, pak doporučuju navštívit oblast Quiraing.
Navigace by vás v tomto případě měla navést přímo až k parkovišti, ze kterého se posléze vychází po stezce na celý okruh.
Náročnost je poměrně nízká, takže sem můžete vyrazit na výlet klidně s celou rodinou.
Pevná obuv a pro jistotu pláštěnka jsou však určitě potřeba.
😉 Isle of Raasay Po návratu do hotelu jsme měli ještě nějaký čas, tak jsme se vydali na obhlídku ostrova Raasay.
Je sice maličký, ale krásný. 6. den Edinburgh Další den následoval dlouhý přejezd zpátky do Edinburghu, kde jsme strávili ještě den a půl procházením města.
Tahle metropole leží uprostřed krásné přírody, takže i v rámci velkoměsta můžete navštívit spoustu zeleně.
Úžasným místem je oblast zvaná Pentland Hills.
Jedná se o seskupení několika kopců pokrytých pastvinami, kde můžete mimo koní vidět i pro Skotsko poměrně typické dlouhosrsté krávy.
Z města se tam dostanete autobusem č. 27 a cesta by vám neměla zabrat více než půl hodiny.
Arthur's Seat V Edinburghu najdete jedno naprosto skvělé místo, odkud budete mít město jako na dlani, a sice Arthur’s Seat.
Cesta nahoru vám zabere zhruba 20 minut, což za ten krásný výhled rozhodně stojí – a to především při západu slunce. 7. den Piecebox. Den jsme začali snídaní v roztomilé kavárně Piecebox, kde najdete jak dobrou kávu, tak výborné jídlo. Edinburgh City Centre Rose Street Pěšky jsme se prošli až do centra Edinburghu, kde jsme navštívili slavná místa, jimiž se J. K. Rowling inspirovala při psaní Harryho Pottera.
Je tam dokonce kavárna the Elephant House , kde údajně napsala několik kapitol.
Z "jejího" stolku se pak nabízí výhled na hřbitov, který doporučuju projít.
Najdete tam spoustu povědomých jmen, která se objevila i v knihách.
Urban Angel Královská botanická zahrada v Edinburku Procházka pokračovala až směrem do místní botanické zahrady.
Vstup do rozlehlého parku s venkovními expozicemi je zcela zdarma, limitováni jste tedy pouze otevíracími hodinami.
Zaplatíte jenom v případě, že byste chtěli navštívit i obrovský skleník, umístěný uprostřed hlavního parku.
Za sebe určitě doporučuju vyrazit do botanické pěšky, z centra města je to procházka maximálně na 20-30 minut (záleží, jak hodně budete fotit .)). Cesta totiž vede přes jednu z nejhezčích edinburských čtvrtí s krásnými rezidenčními domy, zarostlými dvorky a menším parkem. Circus Lane Centrum Edinburghu je naštěstí poměrně malé, takže to můžete cestou zpátky vzít ještě přes Circus Lane, kde najdete malebné kamenné uličky, staré domy a mnoho fotogenických zákoutí. Dean Village Dále můžete dojít do Dean Village, zelené oázy uprostřed města, což je čtvrť rozkládající se kolem edinburského potoka Leith Waters. 8. den Salt Café Závěrečnou snídani jsme si dali v útulné kavárně Salt Café ve čtvrti s vystihujícím názvem Morning Side.
(Tu bych doporučila navštívit i v případě, že rádi nakupujete – najdete tam celou řadu skvělých lokálních sekáčů). Kromě klasické anglické snídaně či jiných vaječných variací budete mít v této kavárně možnost dát si také veganskou snídaňovou/obědovou variantu.
U mě zvítězil jako už tradičně chléb s avokádem a musím říct, že lepší jsem dlouho neměla. Letiště Edinburgh