Tenerife a sport

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Letiště Tenerife Jih 🌍 Z letiště Tenerife Jih (Tenerife South Airport, kód TFS) do Puerto de la Cruz na severu ostrova existuje několik tras, které vám umožní pohodlně dojet autem, autobusem nebo taxíkem.🚗 Auto si půjčíš v některé z místních půjčoven, doporučuji Cicar, Budget nebo TopCar, ale u těchto autopůjčoven je opravdu nutné si auta zarezervovat předem.
Auto se opravdu vyplatí půjčit.Pokud jsi na ostrově poprvé a navíc přilétáš vnoci, tak využij cestu po východním pobřeží, které je lépe značené a hlavně osvětlené.Použij navigaci, ale pokud navigaci nemáš, tak se dej na dálnici TF-1 směrem na sever (sentido norte), pokračuj po dálnici TF-1 asi 55 km a poté přejeď na dálnici TF-5 směrem na Puerto de la Cruz.
Pokračuj po dálnici TF-5 asi 40 km, když uvidíš ukazatel Puerto de la Cruz, následuj značky směrem k tomuto městu.
Cesta trvá maximálně 1,5 hodiny, a to v závislosti na provozu na silnicích. A neboj, žádnou dálniční aji jinou známku nepotřebuješ! 2. den Punta Brava Dopoledne si skoč do oceánu na nejkrásnější pláže celého Puerta de la Cruz -  Playa del Castillo, Playa Chia a Playa María Jimenez (Jimenez neboli také Playa Punta Brava je pro milovníky vln a podloží téměř bez kamenů), které jsou fakticky spojeny v jednu 700 metrů dlouhou pláž s černým pískem.  Chiringuito Pipo Na jídlo si skoč autem na skvělé místo pro rychlý oběd - bistro Chiringuito Pipo - typické španělské "chiringuito", které se nachází na přístavním molu v Puerto de la Cruz. 🍤🍺 Perfektní tapas, čerstvá mořská kuchyně a vychlazené pivo za velmi obstojné ceny. Zaparkuj kousek od Chiringuita na obřím parkovišti.
Parkováni je zdarma a využívám jej, pokud chci do centra nebo se jen pokochat sezením před otevřeným oceánem.
Jen bacha, občas tam jsou místní fellas, co si hrají na hlídače aut a pak po lidech chtějí pár Eur, tak nenaleť.
😄 Mirador de el Roque de Caramujo K večeru se můžeš vypravit na jedno z nejkrásnějších míst na pozorování 🌞západu slunce a poté i ⭐hvězd na světě.
Nízká oblačnost, která chrání celý Teide National Park od světelného smogu, přidá západu ještě na exkluzivitě.
Ostrov, který uvidíš v pozadí, je sousední La Palma. Není nutné jet striktně na Mirador de el Roque de Caramujo, klidně popojeď dále na Mirador de El Corral del Niño, všude jsou krásné výhledy Teide Observatory Jak již bylo zmíněno, Tenerife je jedním z nejlepších míst pro pozorování hvězd.
Pro ty, kteří mají zájem, existuje možnost navštívit astronomickou observatoř na Teide.
 Je to jedno z nejvýznamnějších astronomických zařízení na světě, které poskytuje unikátní podmínky pro pozorování nebeských těles. Díky nadmořské výšce (2 390 metrů) a malému množství atmosférického znečištění způsobeného vzdušnými proudy z Sahary nabízí Teide jedinečně jasné a průzračné noční nebe. Pro veřejnost se také konají exkurze a prezentace, které umožňují návštěvníkům dozvědět se více o astronomii a pozorování vesmíru.
Tyto návštěvy poskytují jedinečnou příležitost podívat se do srdce astronomického výzkumu a obdivovat krásu nočního nebe nad sopkou Teide. 3. den 🚴🚴🚴 Třetí den strávíš s jednou z nejlepších cyklo půjčoven, které jsem měl kdy možnost navštívit - Ride Base Tenerife.
Majitelem je věčně vysmátý Ital Alberto.
  Vybral jsem pro Tebe výlet na Punta de Teno, což je malebný mys nacházející se na severozápadním cípu ostrova Tenerife na Kanárských ostrovech.
Je to jedna z nejkrásnějších a klidných částí ostrova, která je známá svou úchvatnou přírodou a skalnatými útesy.
Hlavním tahákem Punta de Teno je nádherný výhled na okolní krajinu a Atlantský oceán.
Z mysu je možné pozorovat impozantní útesy a dramatické scenérie.
Okolí je zde nerušené, a proto je to ideální místo pro ty, kteří si chtějí užít klidný a relaxační pobyt.
Detaily výletu popíšu níže. Samozřejmě se dá s Albertem nebo průvodcem z Ride Base domluvit a vybrat si jiné túry, např.
snažší variantu do Orotava valley + okolí nebo stejně náročnou do Národní rezervace Volcan Chinyero.  Ride Base jezdí soboty do Punta de Teno (což je Váš třetí den), tak by bylo dobré se domluvit předem, pokud chceš nějakou změnu dle Tvých preferencí. Ride Base Tenerife Půjčovna kol Ride Base se nacházi velmi blízko již navštívených pláže Playa del Castillo, Playa Chia a Playa María Jimenez. Stačí se dostavit a do Punta de Teno,resp.
na další výlety, už jedete společně s průvodcem. Punta de Teno 🖊 Uvedu zde informace k výletu, které Vám ale určite poskytne i Alberto samotný.
🖊Výlet, který se koná v oblasti "nízkého ostrova", vyjíždí z historického města Garachico a dostanete se na trasu u moře s možností volby mezi cestou různé obtížnosti. První etapa je naplánována na náměstí města Buenavista, kde se před několika staletími zastavil čas a zachovaly se zde jedny z nejlepších příkladů kanárské architektury.Od Buenavisty k výběžku Teno nás dělí desítky kilometrů neuvěřitelných přírodních krás, které jsou tak vyhlášeny za chráněný přírodní prostor a uzavřeny pro turistický automobilový provoz.Vzdálenost:40 kmPřevýšení: 1000 m📅 Nezapomeňte, že všechna kola jsou vybavena košíkem na láhev a v ceně mají láhev na vodu o objemu 750 ml.  vemte si také nějakou energetickou potravu.
doporučujeme vám vzít si s sebou vhodné cyklistické oblečení, připravené na velmi širokou škálu teplot, protože v závislosti na zájezdu, který si objednáte, se setkáme s různými povětrnostními podmínkami .  Tenerife má velmi dobré počasí po celý rok, ale v závislosti na oblastech, které navštívíme, může někdy pršet nebo být mlha, proto si nikdy nezapomeňte pláštěnku, pro všechny případy.
před příjezdem nás prosím informujte o případných zdravotních potížích.
zdravotní pojištění stojí 5 € navíc, což vřele doporučujeme.
neváhejte Alberta / Ride Base kontaktovat s jakýmikoliv požadavky na modely a velikosti, hlavně výběr pedálů a Tvé jezdecké preference, jaké stezky preferuješ a jak daleko chceš, aby vedly.
Tímto způsobem můžeme vše přizpůsobit Tvým představám a vytvořit fantastický zážitek z jízdy. 4. den Rural de Anaga Park Pokud si nechceš odpočinout ani den, tak sjeď do Národního park Anaga. Tato krásná a divoká oblast na severovýchodním pobřeží ostrova Tenerife ve Španělsku je jedna z nejstarších částí ostrova s vulkanickým původem a nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy, malebné vesnice a husté lesy, které tvoří jedinečnou kulisu. Na horách Anaga najdeš krásné útesy, hluboké kaňony a údolí, a také rozsáhlé lesy, kde rostou starobylé stromy a endemické druhy rostlin. Nejlepším způsobem, jak prozkoumat krásu tohoto národního parku a užít si úžasné výhledy na oceán a okolní krajinu, je zajít si na některý trek (popíšu níže), případně zde přijet na kole / e-biku. Taganana Tady je návrh na trek v národním parku Anaga.
 Trek má cca 3-4 hodiny, ale park si tímto pořádně užiješ, narozdíl od pouhé projížďky autem. Název trasy: Circular de las Vueltas de Taganana Začátek trasy:  Začneš v malé vesnici Taganana, která se nachází v národním parku Anaga.
Taganana je krásné místo se starými domy a úzkými uličkami.
Můžeš si zde také doplnit zásoby pitné vody a občerstvení, než vyrazíte na trek. Sledujte turistickou stezku směrem k pláži Benijo.
Cesta vede z kopce dolů a nabízí úžasné výhledy na skalnaté pobřeží a azurové moře až dorazíš  na malebnou pláž Benijo.
Pláž je písčítá a ideální k surfování.
Já tam byl surfovat s kamarádem a to byl úplný začátečník, ale užili jsme si to i tak.  Pokud bys chtěl surfovat, tak bys musel dojet až k Benijo a trek odložit na později.
Surf by sis musel půjčit např.
u Alberta, který má všechny surfy ručně vyrobené.  Cesta zpět do kopce: Po odpočinku na pláži se vydáš zpět do kopce.
Tato část trasy je náročnější, ale nabízí skvělé výhledy na okolní krajinu.
Postupně se dostaneš do malebné vesnice Almáciga.
Můžeš si zde dát pořádný oběd v nějaké z místních restaurací a vychutnat si místní kuchyni. Po obědě pokračuj na trase dál.
Projdeš malebnými cestami obklopenými zeleními lesy laurisilvy.
Jejich tajemná atmosféra Tě uchvátí.
Nakonec pokračuješ až zpět do vesničky Taganana. Guachinche El Cubano Pokaždé, co jedu na Tenerife, tak nesmí chybět zastávka v Guachince El Cubano. Tato restaurace se nachází kousek od Puerto de la Cruz, takže je ideální zastávkou z Anagy.
A víš co?

Tuhle restauraci turisti vůbec neznají, jen místní, tak to nikomu hned neříkej, aby se neproflákla.
😉Jídlo je vynikající, porce jsou obrovské a je jídla bez lepku není problém.
Ceny jsou více než příznivé - např.
za 1/2 litru vína 3 € a za 1 litr 6 € (s sebou). Připrav si překladač, jelikož oblusha mluví výhradně španělsky.
A pokud Ti nevadí dobrodružný příjezd k restauraci a že se občas slepice proběhne mezi stoly, tak si výhledy na celé pobřeží a hodování moc užiješ.
😁 5. den Pico de Teide Výstup na nejvyšší španělskou horu je jednou z nejpopulárnějších aktivit na Tenerife a neměla by chybět v itineráři žádného dobrodruha. Na vrchol se lze přiblížit i lanovkou, ke které se dá dojet autem.
Pokud půjdeš až na vrchol El Teide klasicky přes den, je potřeba vyřídit si v předstihu (cca 3 měsíce předem) povolení k výstupu na webových stránkách:  https://www.reservasparquesnacionales.es/real/parquesnac/usu/html/Previo\-inicio\-reserva\-oapn.aspx?

cen=2&act=%201  Výstup na vrchol trvá asi 5 hodin a začíná od parkoviště Montaňa Blanca, které je snadno dostupné po klikatých cestách z různých směrů ostrova.
Je ale nutné si uvědomit, že parkoviště Montaňa Blanca má pouze omezený počet parkovacích míst, jen několik jednotek.
 Můžete také zvolit místo na parkovišti Mirador de Tabonal Negro, které je vzdáleno asi 900 metrů od výchozího místa.  Náš treking nás vede přes různobarevná pemzová pole k tzv. Teidským vejcem, což jsou velké balvany rozeseté po krajině.
Odtud se terén prudce zvedá a dostáváme se k chatě Altavista (3260 m). Zde je možnost přenocovat pod vrcholem za 💰 25 eur za noc. Pozorování západu slunce z chaty je ohromující.
Hory okolo kráteru postupně mění své barvy, stíny se protahují a proměňují okolní krajinu.
 Z chaty se poté dáte k horní stanici lanovky, odku je to už jen pár desítek metrů do samotného vrcholu, ale jsou to právě ty nejstrmější a nejnáročnější části cesty.
Vzduch je vzácnější a také začíná pěkně zapáchat - sopka, která spí, vydává ze svého nitra sirné výpary.
Na východě vidíme vrcholky ostrova Gran Canaria, na opačné straně La Palma a na jihu ostrovy La Gomera a El Hierro.  💪 Dobrodružnější variantou je vystoupat na El Teide na východ (do 9.hodiny ranní netřeba povolení) či západ slunce, pak není také povolení třeba.
V případě pěkného počasí jsou výhledy fenomenální.
Zajímavostí je, že Teide vrhá při východu pyramidový dový stín do vzdálenosti až 200 km.  Pokud Ti stačí vyjet do stanice lanovky, můžeš vyrazit kdykoliv v průběhu dne, ale je třeba si také zakoupit lístek, nejlépe alespoň pár dní předem.
I odsud jsou krásné výhledy a povolení není třeba.
Alternativou je jít jednu cestu pěšky a druhou se svézt.
Cestu lanovkou dolů není třeba bookovat na určitý čas.
Počítejte také s tím, že z neočekávaných povětrnostních podmínek je možné, že lanovka nepojede. 6. den Loro Parque Tento "lenivý" den by mohl být ve znamení poznávání a nabírání sil na další dny.  Než se přesuneme na jih, tak je první zastávkou Loro Park, což je světoznámý zoologický a botanický park nacházející se v Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife ve Španělsku.
Název "Loro" znamená "papoušek" ve španělštině, a toto jméno bylo vybráno kvůli velké kolekci exotických papoušků, které park chová. Park je domovem jedné z největších sbírek papoušků na světě.
Naleznete zde různé druhy a barevné opeřence ze všech koutů světa.
Loro Park je známý svými ohromujícími delfinárii.  Park má také rozsáhlé areály, kde žijí šimpanzi a gorily.
Tyto oblasti byly navrženy tak, aby co nejvíce simulovaly přirozené prostředí těchto opic.
Navštívit můžeš také impresionální show s kaskádami a akrobatickými výkony orků, které jsou skutečnou atrakcí pro návštěvníky. Tropická zahrada: Kromě zvířat park nabízí také rozsáhlé botanické zahrady s bohatou sbírkou tropických rostlin, květin a palmových stromů. Loro Park kladl vždy důraz na vzdělávání a ochranu ohrožených druhů.
Je to nejen zábavné místo pro rodiny, ale také důležité středisko pro vědecký výzkum a ochranu biodiverzity.
Díky tomu je Loro Park ceněn nejen za své zábavné a vzrušující zážitky, ale také za jeho úsilí přispívat k ochraně přírody a uvědomění veřejnosti ohledně důležitosti ochrany životního prostředí a divoké přírody. Já jsem v Loro Parku nebyl, nejsem fanouškem show s delfíny a velrybami atd., ale údajně je park opravdu úžasný. Acantilados de Los Gigantes Cestu si můžeš prodloužit a zpříjemnit návštěvou vesnice Masca (popíšu níže), která je jednou z nejznámějších míst, které se na Tenerife dají navštívit.
Rovněž zde můžeš skočit na tůru do hor, ale už by to asi bylo tak tak s návštěvou Los Gigantes, výběr nechám na Tobě. Samotné Los Gigantes je dostatečně netradičním místem s ohromujícími útesy, ale pojďme se podívat na jednu zajímavost spojenou s tímto městem: Na ostrově Tenerife se v oblasti Los Gigantes udržuje unikátní pískání nazývané "Los Silbos". Toto pískání je starobylý komunikační systém, který byl používán Guanči, původními obyvateli Kanárských ostrovů, a nyní je udržován a učen ve školách na Tenerife. "Los Silbos" bylo vyvinuto jako prostředek komunikace mezi obyvateli horských oblastí ostrova, kteří nemohli komunikovat na velké vzdálenosti jinými způsoby.
Tento zvláštní jazyk je založen na pískání a využívá širokou škálu zvukových kombinací, aby přenášel informace, jako jsou zprávy o nebezpečí, návody na pastvu dobytka, pozvánky na různé události a mnoho dalšího.
"Los Silbos" je také zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. I když se tento pískací jazyk původně vyvinul jako potřeba překonat geografické překážky, nyní je vnímán jako důležitá součást kanárské kultury a zvukového dědictví.
Pokud budete mít možnost, můžete se dozvědět více o této zvláštní formě komunikace a třeba se dokonce pokusit naučit několik základních zvuků "Los Silbos" během své návštěvy Los Gigantes. Masca Masca je malebná horská vesnice na západním pobřeží ostrova Tenerife, který je součástí Kanárských ostrovů ve Španělsku.
Tato vesnice, ležící ve výšce asi 600 metrů nad mořem, je obklopená úchvatnou přírodou a považuje se za jedno z nejkrásnějších míst na ostrově. Z vyvýšených míst v Masce je úchvatný výhled na útesy Los Gigantes, což jsou slavné skalní stěny na západním pobřeží Tenerife.
Tato scenérie je jedním z hlavních důvodů, proč se turisté rádi vydávají do této oblasti. I když vesnice samotná nemá pláž, návštěvníci mohou vystoupat do údolí a najít skrytou pláž nazvanou Playa de Masca.
Tato pláž je obtížně přístupná a lze se k ní dostat pouze po strmém a dobrodružném výšlapu, ale to z ní dělá ještě vzácnější místo. 7. den Kontraola - Tenerife Surf School powered by Quiksilver and Roxy 🏄🏄🏄 Surfing time!!!! A kde jinde, než v surfařské škole Kontra Ola. Zažij vzrušení ze surfování v této skělé a kamarádské surfařské škole v Playa de las Américas.
Nauč se sjet vlny pod vedením kvalifikovaných surfařských instruktorů a s využitím kvalitního surfařského vybavení.
Tato škola se pyšní vysokým procentem klientů, kteří se dokážou postavit na prkno (neopakovatelný moment)  již během první hodiny. Přihlas se u Alexe nebo Felixe v Kontra Ola v Playa de las Américas.
Surfovat budeš v době odlivu, kdy jsou podmínky bezpečné a dostatek prostoru, aby sis surfování opravdu užil.
Tvoje věci budou bezpečně uloženy v poskytnutých skříňkách a po surfování si můžeš užít osvěžující sprchu. Tato škola má fantastickou polohu přímo na nábřeží, což znamená, že budete jen pár metrů od moře na jednom z nejlepších míst na Tenerife pro trénink surfování.  💰 V ceně máš surfovací lekci ve skupince, ale za příplatek se můžeš domluvit na lekci pouze  se svými kamarády nebo úplně individuální. Guachinche El Cordero Po cestě ze surfování (nebo klidně i poslední den) se určitě zastav do Guachinche el Cordero, což je tradiční kanárská restaurace či jídelna, která slouží domácí kuchyni a místnímu vínu, což je často vlastní produkce majitelů guachinchů. El Cordero je španělské slovo pro "beráka", což naznačuje, že tato konkrétní guachinche se specializuje na pokrmy z jehněčího masa.
Typicky můžeš očekávat jednoduché, ale chutné pokrmy, často zahrnující grilované nebo pečené maso, různé druhy sýrů, čerstvou zeleninu a další místní speciality. 🍷🍺 Co se týče pití, guachinche El Cordero nabízí výběr kanárských vín, která jsou oblíbená po celém ostrově.
Tenerife je známá svou vinařskou produkcí a je domovem několika druhů vína, včetně vína z odrůd malvasía a listán negro. 💃 Atmosféra guachinchů je velmi přátelská a neformální.
Tyto restaurace často fungují jako rodinné podniky, a tak můžete očekávat autentický kanárský zážitek s vřelou a příjemnou atmosférou. Jídla na obrázcích stály kolem 10-15e na osobu. 8. den El Médano Na poslední hodiny pobytu ne Tenerife se můžes zastavit do El Médana, jež je malebné městečko ležící na jihovýchodním pobřeží ostrova.
El Médano je považováno za jedno z nejlepších míst na světě pro windsurfing a kitesurfing.
Existuje zde mnoho škol a půjčoven vybavení, kde si můžete půjčit potřebné vybavení a naučit se od profesionálů, takže pokud jste si surfování oblíbili, předchozí den, tak si jej můžete klidně vyzkoušet i sami za pár EUR. Doporučuji závětrnou stranu na Playa El Médano.  Přírodní bazény: Kromě tradičních pláží můžete také najít několik přírodních bazénů v okolí El Médano.
Tyto bazény jsou vytvořeny v mělkých skalních útvarech, které je přirozeně oddělují od oceánu, což poskytuje bezpečné prostředí pro koupání, zejména pro rodiny s dětmi. Kdo nemá dost chození, tak se nedaleko El Médano se nachází chráněná oblast Montaña Roja (červená hora), což je sopečná hora, která po krátkém treku nabídne krásné výhledy na okolní krajinu.
.