Kodaň + Malmö - přes legendární most Öresund

1. den Hned první den po příletu Tě čekají ty nejznámější památky v centu Kodaně.
Jelikož je ubytování v samém centru města bude se jednat o velmi příjemnou pěší procházku, která bude plná zajímavých míst, ovšem po brzkém vstávání, začneš ve velmi pohodovém tempu.  Letiště Kodaň Rundetårn Rundetårn (česky Kulatá věž) je věž ze 17. století, která je jedním z mnoha architektonických projektů krále Kristiána IV. Dánského.
Původně sloužila jako astronomická observatoř a v současné době nabízí krásný výhled na Kodaň.
Je známá zejména také díky svému spirálovitému jezdeckému schodišti. Rosenborg Zámek Rosenborg  je renesanční zámek postavený v roce 1606 ve stylu nizozemské renesance, tehdejším typickém stylu dánských budov.
Ve sklepeních rosenborského zámku jsou uloženy Dánské korunovační klenoty a královské šperky.
Za návštěvu rozhodně také stojí přilehlé Rosenborské královské zahrady.  O víkendu je zámek otevřen od 10:00 do 16:00. Botanical Garden Kodaňská botanická zahrada je jednou z nejstarších botanických zahrad v Evropě.
Na ploše kolem 10ha návštěvnívi najdou stovky druhů rostlin.
Dominantou botanické zahrady je hlavní skleník pocházející z roku  1874, který se svou rozlohou přibližně 3000 m2 je opravdovým unikátem.  SMK – Statens Museum for Kunst Koho by zajímalo více umění než příroda, za návštěvu určitě stojí Státní muzeum umění (dánsky Statens Museum for Kunst, zkratkou SMK). Dánské národní muzeum výtvarného umění spravuje asi 9000 obrazů a soch, 240 000 grafik a přes 2600 odlitků soch.
Jádrem sbírky jsou umělecké předměty nashromážděné dánskými králi.  Kastellet Pevnost Kastellet ve tvaru pěticípé hvězdy pochází ze 17. století.
Dříve toto místo fungovalo jako vojenská pevnost, ovšem dnes je otevřeno návštěvníkům pro příjemné procházky.  Malá mořská víla Socha Malé mořské víly z pohádky Hanse Christiana Andersena je pravděpodobně tím nejfotografovanějším objektem z celé Kodaně.
Je symbolem města i krásnou ikonou působivého nábřeží Nyhavn. St Alban's Church Kostel svatého Albana, místně často označovaný jednoduše jako anglický kostel, je anglikánský kostel, který byl postaven v letech 1885 až 1887 pro potřeby rozrůstající se anglikánské komunity města.  Gefion Fountain Přímo před kostelem svatého Albana se nachází působivá fontána Gefion, která znázorňuje norskou bohyni panen a zemědělství Gefionu, která kočíruje tlupu zvířat. Amalienborg Dánský královský palác Amalienborg (dánsky Amalienslot) je hlavní sídlo dánských králů, aktuálně Markéty II. a její rodiny.  Otevírací doba o víkendu je 10:00-16:00. Frederik's Church Tento kostel, často nazývaný také mramorový kostel pochází z roku 1894 a je snadno rozpoznatelný velkou zelenou kupolí, která je největší svého druhu v celé Skandinávii.
Někteří říkají, že inspirací pro tuto stavbu byla slavná bazilika svatého Petra v Římě. Nyhavn Nyhavn je jedním z nejikoničtějších míst celé Kodaně.
Nyhavn je nábřeží, kanál a zábavní čtvrť ze 17. století, které se táhne od Kongens Nytorv k přístavní frontě jižně od Royal Playhouse a je lemován pestrobarevnými městskými domy ze 17. a počátku 18. století.
Kanál ukrývá mnoho historických dřevěných lodí.
Nachází se zde rozněž mnoho kaváren, restaurací a barů, je to tudíž ideální místo pro dobrou večeři nebo posezení nad sklenkou vína či jiného nápoje.  2. den Dnes se přesuneš takzvaně na druhý břeh - čeká Tě návštěva možná trošku méně tradičních, nikoliv však méně zajímavých míst.  Copenhagen Opera House Kodaňská opera je národní operní dům Dánska a patří mezi nejmodernější operní domy na světě.
Je to také jeden z nejdražších operních domů, které byly kdy postaveny za cenu 2,5 miliardy DKK. Holmen Naval Base Námořní stanice Holmen je jednou z několika námořních stanic dánského královského námořnictva, která doplňuje dvě dánské námořní základny ve Frederikshavn a Korsør. Byl založen na konci 17. století a je také návštěvnickou atrakcí s mnoha historickými budovami, které hrály zásadní roli v historii Dánska i Kodaně. Reffen - Copenhagen Street Food Reffen je street food market, kde je možné se nejen skvěle najíst, užit si pohodovou atmosféru s posezením u vody, ale rovněž se zde často konají různé akce, koncerty, apod.  CopenHill Amager Bakke, také známá pod názvem Amager Slope, nebo jednoduše Copenhill, je spalovna odpadu, která se nachází na kodaňském ostrově Amager.
Na střeše budovy se nachází vyhlídková plošina s barem, odkud je skvělý výhled na město.
Zajímavostí je, že z vrcholu vede 450m dlouhá sjezdovka s umělým povrchem.
Na vnějším plášti budovy je také horolezecká stěna vysoká 85 m, která byla v roce 2022 nejvyšší umělou horolezeckou stěnou na světě. Christiania Christiánie, známá také jako Svobodné město Christiania je polonezávislá anarchistická komuna.
Má asi 850 obyvatel a její území zaujímá rozlohu 34 hektarů.
Celá zóna se rozprostírá na místě bývalého vojenského opuštěného pozemku, který v roce 1971 zabrali squatteři a prohlásili ho za „svobodný stát“. Jedná se o unikátní místo, které je zajímavé nejen lukrativní adresou a tím, že si zde můžete přičuchnout ke svérázné architektuře i marihuaně. 3. den Hlavní krásy Kodaně už máš prozkoumané, dnes je tedy čas vydat se do Švédska.  Hovedbanegården Most přes Öresund Öresundský most nebo jednoduše Most přes Öresund je most spojující dánské hlavní město Kodaň se švédským třetím největším městem Malmö.  Most je druhým největším pevným mostem na světě - celý přejezd měří 16 km. Zajímavostí je, že most tvoří 430 m dlouhý uměle vytvořený poloostrov, tunel měřící přes 3,5 km a vedoucí 10 m pod vodou, 4 km dlouhý umělý ostrov a 7845 m dlouhý most.  Stortorget Stortorget je velké náměstí, které se nachází v historickém centru města.
Nejzajímavějším prvkem náměstí je pak nádherná renesanční radnice z roku 1546.  Lilla torg Cesta z náměstí Stortorget, který vede kolem starých měšťanských domů z 16. století vede až na nejkrásnější náměstí Lilla Torg, které je unikátní jeho barevnými hrázděnými domy.  Malmö Castle Malmö Castle nebo také Malmö Hus je nejstarší skandinávský renesanční zámek.
Malmö Castle byl střídavě vlastněn dánskými a švédskými silami.
Nyní pevnost slouží k vystavování různých sbírek muzea Malmö, včetně starých obrazů, vycpaných zvířat nebo nástrojů pro mučení.
K dispozici je také galerie věnovaná severskému umění. Turning Torso Turning Torso je mrakodrap, jehož stavba byla zahájena v létě roku 2001 a dokončena byla v roce 2005. Věž se svými 54 patry dosahuje výšky 190 metrů a po dokončení se stala nejvyšší budovou ve Skandinávii.
Budova Turning Torso je bohužel soukromá obytná budova a není přístupná veřejnosti, nicméně z přilehlé promenády, kde se dá jít na krásnou procházku, je skvělý výhled na Öresundský most.  4. den Poslední den v Kodani bude už spíše oddechových dnem, který je ideální k navštívení vysněných míst, která se nevešla do dnů předchozích.
Nebo k návštěvě vyhlášeného zabavního parku Tivoli.  Zábavní park Tivoli Tivoli je známý zábavní park, který byl založen roku 1843 Georgem Carsensenem na pozemcích bývalého vojenského opevnění.
Je druhým nejstarším zábavním parkem na světě a zaujímá rozlohu 82 717 m². Ročně Tivoli navštíví přibližně čtyři miliony lidí.
V parku se rovněž nachází nejstarší dřevěná horská dráha světa Rutschebanen z roku 1914 a moderní dráha Dæmonen, na níž vozíky jezdí rychlostí až 77 km/h a přetížení činí 4G. Park je otevřen od 11:00. Letiště Kodaň