Dubaj v kostce

1. den První den přeletíme do Arabského zálivu a přesuneme se na ubytování. Na letišti po přistání určitě
doporučuji si směnit USD na AED 💰. Zakoupit si stříbrnou kartu NOL, která slouží pro cestování místní MHD (za 25 AED dostanete kartu s kredítem 19 AED a lze ji libovolně dobíjet). Ve vestibulu stanice metra, kde lze tuto kartu na přepážce koupit, stačí říct "silver card
for top up" a mít s sebou doklad totožnosti – pas. Poté můžete cestovat a nemusíte řešit žádné zóny. Zakoupit lze i předplacenou datovou SIM kartu operátora DU (za ca 100 AED 10 GB dat). Využijete metro 🚇🔴 červenou linku do stanice Mall of the Emirates.
Zde pak projdete přes nákupní centrum ven, a dorazíte k hotelu - doporučuji se podívat na mapu. Airport Terminal 1 2. den Dubai Gold Souk Jako první v této světové metropoli zavítáte do nejstarších čtvrtí Dubaje, a to konkrétně do Deiry, kde se nachází tržiště se zlatem a kořením.
Poté se vydáte do čtvrti Bur Dubai, kde je zase tržiště s látkami.
Na tržišti se zlatem můžete vidět ručně ryté zlato, nádherné náhrdelníky a další šperky s drahými kameny.
Raritou tototo trhu je největší zlatý prsten světa, který je zapsán i v Guinesově knize rekordů.
Dubai Spice Souk Entrance Poté co si prohlédnete "zlaté" tržiště vydáte se uličkami směrem k zálivu, a narazíte na tržiště s kořením.
Doporučuji přivonět k různým druhům kadidel, u nás známých jako "františek", zakoupení koření zaatar či šafránu.
Na těchto tržištích se smlouvá, tak jen směle do toho.
Deira Old Souk Abra Station Od tržiště s kořením je to jen krok k zálivu, kde plují lodičky "Abra", které
Vás za symbolickou částku 1 dirham přeplaví na druhý břeh, kde se už nachází tržiště s látkami... Textile wholesale market Bur Dubai Jak už správně název tohoto tržiště napovídá, můžete zde zakoupit různé lástky, šály, pašmíny, "arabské botičky", či dokonce tradiční oblečení místních.
Pro ženy je to "Abája", tradiční černý dlouhý oděv s šátkem zahalujícím vlasy, a pro muže "khandoora" naopak dlouhý bílý oděv s bílým šátkem na hlavu kterému se říká ghutra, a je upevněný černou stuhou/provázkem. Al Fahidi Fort Poté se můžete jít podívat na Dubajské muzeum, kde je popsána historie tohoto místa.
Velice zajímavé jsou fotky jednotlivých částí před 60 lety a dnes.
Local House Restaurant Kdo touží ochutnat místní kuchyni, toto je to pravé místo - naleznete zde vše od předkrmů jako je hummus, fatoush, tabouleh, moutabal, fried kebbeh, přes hlavní chody - především grilované maso - Shish tawouk, kafta až po sladké knedlíčky zalité sirupem luqaimat. Museum Of The Future Tento architektonický skvost byl otevřen 22.2. 2022, a je centrem inovací a udržitelné budoucnosti, bude Vám zde představen vesmírný program SAE na další desetiletí a mimo jiné také knihovna DNA rostlin a zvířat.
Tato nadčasová budova skrývá
5 poschodí, kde uvidíte moderní technologie a plány SAE do budoucna.
Doporučuji si na návštěvu vyčlenit 1,5 hodiny a mít rezervaci předem kvůli velkému zájmu. Burdž Chalífa Dále červeným metrem 🚇🔴
pojedete na zastávku Burj Khalifa/Dubai mall, poté projdete dlouhým tubusem cca 750 metrů do nákupního centra Dubai Mall, kde sjedete do přízemí a narazíte na vstup na Burj Khalifu, a můžete si užít prohlídku nejvyšší budovy světa, která má 828 metrů.
Rozhodně si nenechte ujít zpívající fontány, které zde hrají každý den od 18 hodin, každých 30 minut.
Můžete je vidět i z vrchu budovy. The Dubai Mall V největším nákupním centru světa Dubai Mall jsou další atrakce, které stojí za to vidět.
Přímo z centra můžete vidět obří Akvárium, kluziště, nebo vnitřní vodopády se sochami "Oskarů"
,
večeri si může dát buď na promenádě u fontán, nebo v prvním patře, kde budete mít také krásný pohled na zpívající fontány.
Poté 🚇🔴
metrem zpět na stanici Mall of the Emirates. 3. den Mall of the Emirates Další den se podíváte na Ski Dubai, místní uměle vytvořenou sjezdovku.
Je možné ji vidět přímo s OC Mall of the Emirates, jsou zde různé atrakce jako např.
ježdění na lyžích (vybavení Vám zapůjčí kromě čepice a rukavic), bobová dráha, zorbing a další.

V tomto nákupním centru můžete navštívit různé obchody a případně nakoupit suvenýry, datle, arabské parfémy a mnoho dalšího. Burdž al-Arab Jediný 7* hotel na světě stojí za to shlédnout.
A nyní se v něm nemusíte ani ubytovat, prohlídka pro veřejnost Vás zavede do královského apartmá a budete si moci vychutnat drink vlastního výběru na místní terase.
Prohlídka začíná
v Ticket Lounge, který se nachází u Hotela Jumeirah Beach (řetězec hotelů, která spadá pod královskou rodinu, Jumeirah v překladu znamená "jiskra"). Odsud Vás převezou buggies přímo k hotelu na jeho prohlídku. Souk Madinat Jumeirah Od hotelu Jumeirah můžete využít taxi do Souku Madinat, nebo jít pěšky - je to cca 15 minut. Tzv "Arabské Benátky" Vás okoulí svou architekturou, tradičními domy a to vše v moderním provedení, najdete zde různé obchůdky se suvenýry, kavárničky a restaurace.
Můžete se projet i loďkou po vodních kanálech.
Tento komplex je v rámci hotelu, takže si zde můžete objednat i pivo či skleničku vína a zajít si na oběd do jedné z restaurací - Trattoria (italská, přímo u vodního kanálu) Greek Taverna (řecká), Belgium Beer Café, Ushna restaurant (indická), The Meat & Co (steakhouse) Noodle house (asijská) a mnoho dalších.
A ještě nejkrásnější výhledy na Burj al Arab jsou od kavárny Costa Coffee :-)
Monorail Poté je nejlepší se nechat zavézt taxi na Monorail station kde se svezete vláčkem po kmeni Palmy Jumeirah do stanice Nakheel Mall, a vystoupáte do nejvyššího patra nákupního centra, směrem k věži View at the Palm a budete se kochat nádhernými výhledy v další čási Dubaje.
View at the Palm Z této vyhlídky uvidíte samotnou Palmu Jumeirah, která je první dokončená ze tří umělých ostrovů ve tvaru Palmy (další jsou Palm Deira a Palm Jebel Ali), zasahuje do moře 5 kilometry, a byla postavena 2 holandskými společnostmi Van Oord a Boskalis.
První rezidenti se sem stěhovali v roce 2007. Dále shlédnete tzv. Dubajský Mannhatann - Dubai Marina, Blue Waters Island (zde je obří ruské kolo), Burj al Arab a v dáli můžete vidět i Burj Khalifu. The Pointe 4. den Dubai Marina Další den doporučuji si zajet červenou linkou metra na pláž na Dubaj Marině, můžete se vykoupat, udělat procházku na Blue Waters Island, a využít jednu z mnoha restaurací k občerstvení.
Jumeirah Beach Residence Bluewaters Island Desert Dubai Tour 5. den Poslední den je ještě možnost využít sluníčko a vykoupat se v bazénu na střeše, udělat poslední nákupy suvenýrů a pomalu se vydat směr letiště, využijete 🚇🔴
metra na stanici Airport terminal 1 pokud letíte se Smartwings,
nebo Airport terminal 3 pokud letíte s Emirates.
Pokud odlétáte s Fly Dubai, musíte přestoupit na zelenou linku na Stanici Al Qiyadah Metro station a tam půjdete cca 15 min pěšky, nebo můžete využít taxi.
Dubai International Airport