Víkendová Boloňa

1. den Letiště Bologna Bologna Center Town Museo Ducati Muzeum Ducati v Bologni je rozhodně místo, kam musí zavítat všichni motocykloví nadšenci.
Je znázorněním bohatého dědictví a inovativního inženýrství jedné z nejznámějších italských motocyklových značek.
Návštěvníky muzea nejprve přivítá ohromující sbírka klasických i moderních motocyklů Ducati, včetně závodních kol a modelů, které se staly legendami ve světě motocyklů.
Jedním z vrcholů muzea je "Desmo Wall", zeď, která ukazuje motor Desmodromic, který je jedinečný pro motocykly Ducati.
Tento design motoru, který využívá komplexní ventilový systém pro ovládání otevírání a zavírání ventilů, je charakteristickou vlastností motocyklů Ducati a pomohl z nich udělat jedny z nejvýkonnějších a nejcitlivějších motocyklů na světě.
Muzeum také nabízí návštěvníkům možnost zažít vzrušení z jízdy na motocyklu Ducati prostřednictvím interaktivních exponátů, včetně zážitku ve virtuální realitě, který simuluje vysokorychlostní závod na trati. 2. den Ghetto Ebraico Židovské ghetto v Bologni je historická čtvrť, která nabízí návštěvníkům pohled do bohatého židovského dědictví města.
Tato živá a barevná oblast je plná úzkých uliček, okouzlujících budov a jedinečných obchodů a restaurací, které představují kulturní a kulinářské tradice této oblasti.
Židovská část je cestou k hlavním památkám, kousek před dvojicí veží, sama o sobě nám nepřišla nikterak zajímavá. Two Towers Jedná se o dvě věže, z nichž slavnější Torre degli Asinelli je se svými 97,2 metry nejvyšší šikmou středověkou věží na světě.
Byla postavena v letech 1109 až 1119 a je jednou z dvaceti věží, které přežily staletí.
Menší věž se jmenuje Garisenda.
Dvojice věží patří mezi jeden ze symbolů města Boloňa a je odsud skvělý výhled přes celé město, od kterého vás dělí 498 schodů. Basilica di Santo Stefano Vstup je zdarma, uvnitř se nachází replika hrobu Ježíše - lze vlézt přímo dovnitř, nic tam ale úplně k vidění pak není.
Podstatně zajímavější je komplex celé katedrály, který opravdu stojí zato. Bazilika di Santo Stefano v Bologni je fascinující a jedinečné náboženské místo, které je opředeno historií a legendami.
Tento komplex sedmi vzájemně propojených kostelů je známý svou krásnou architekturou a je jednou z nejoblíbenějších památek města.
Návštěvníci baziliky mohou prozkoumat různé kostely a kaple, z nichž každý má svůj vlastní odlišný charakter a atmosféru.
Bazilika je povinnou zastávkou pro každého, kdo se zajímá o umění, architekturu nebo historii. Basilica of San Domenico Bazilika San Domenico je úžasným příkladem gotické architektury v centru Boloně.
Toto ikonické náboženské místo je známé svou bohatou historií a pozoruhodným interiérem, který nabízí krásné fresky, sochy a další umělecká díla.
V bazilice se také nachází hrob svatého Dominika, zakladatele dominikánského řádu, který je oblíbeným cílem poutníků i návštěvníků.  Via dell'Archiginnasio Via dell'Archiginnasio je historická ulice v Bologni, která je známá svou krásnou architekturou a pulzující atmosférou.
Tato okouzlující ulice je domovem slavného paláce Archiginnasio, který byl kdysi hlavní budovou univerzity v Bologni.
Návštěvníci Via dell'Archiginnasio mohou prozkoumat ohromující interiér paláce, který nabízí krásné fresky, sochy a velké schodiště.
Ulice je také lemována obchody, kavárnami a restauracemi, díky čemuž je oblíbeným cílem místních obyvatel i návštěvníků.  Santa Maria della Vita Santa Maria della Vita je krásný kostel nacházející se v srdci Bologni, který je známý svou úžasnou barokní architekturou a nádhernými uměleckými díly.
Kostel je domovem Oplakávání nad mrtvým Kristem, slavné sochy Niccola dell'Arca, která je široce považována za jedno z největších uměleckých děl v Bologni.
Návštěvníci Santa Maria della Vita mohou také prozkoumat zdobený interiér kostela, který obsahuje krásné fresky a další umělecká díla.  Piazza Maggiore Piazza Maggiore z roku 1200 je hlavní náměstí se všemi zásadními památkami.  Basilica di San Petronio Obrovská bazilika Basilica di San Petronio dominuje celému náměstí.
Je považována za nejdůležitější a nejkrásnější kostel v Boloni a své jméno získala po po patronovi města.
Jedná se také o šestý největší katolický kostel na světě.
Mezi nejvýznamnější prvky baziliky patří sluneční hodiny a vchod navržený Jacopem della Quercia.
Vstupné je zdarma. Biblioteca Salaborsa Biblioteca Salaborsa je moderní a inovativní knihovna nacházející se v centru Boloně.
Tento úžasný veřejný prostor je známý svou krásnou architekturou a působivou sbírkou knih a multimediálních zdrojů.
Návštěvníci knihovny mohou prozkoumat různé čítárny a studovny, navštěvovat kulturní akce a využívat řadu služeb a zdrojů dostupných veřejnosti.  Fountain of Neptune Nově zvolený italský papež v roce 1563 kvůli zdůraznění své moci nad městem Boloňa vymyslel symbol, kterým se stal ipozantní a přísný bůh Neptun.
Ten dominuje kašně na náměstí Piazza Maggiore, kde svou levou rukou uklidňuje vody pod sebou - ovládá vzbouřený boloňský lid a přináší vodu do města. Castiglione Ristorante Pizzeria Castiglione Ristorante Pizzeria je oblíbená restaurace v Bologni, která je známá svou lahodnou italskou kuchyní a příjemnou atmosférou.
Restaurace je známá svými pizzami vytápěnými dřevem, které se připravují tradičními technikami a z místních surovin.
Návštěvníci si mohou pochutnat také na řadě dalších italských jídel, včetně těstovin, mořských plodů a masových pokrmů, které jsou všechny připravovány z čerstvých a vysoce kvalitních surovin.
Osobně doporučujeme! 👌🍝 3. den Sanctuary of the Madonna di San Luca Svatyně Madonna di San Luca je ohromující bazilika na kopci s výhledem na město Bologna v Itálii.
Bazilika je známá svou nádhernou barokní architekturou, úžasnými freskami a úchvatnými výhledy do okolní krajiny.
Návštěvníci se do svatyně mohou dostat výstupem na historický Portico di San Luca, krytý chodník lemovaný 666 oblouky, který se táhne přes tři kilometry.  Chcete-li vyrazit do svatyně z centra města, můžete využít San Luca Express, turistický vláček, který vyjíždí z Piazza Maggiore a zaveze vás přímo na úpatí kopce, kde se svatyně nachází.
Případně můžete jet autobusem číslo 20 nebo 21 z centra města na zastávku San Luca a pak pěšky do kopce do svatyně.
Procházka trvá asi 30 minut a nabízí krásné výhledy na město a okolní kopce.
Další možností je vzít si taxi. Letiště Bologna Na letiště se dostanete obdobně, jako jste se po příletu přesunuli do centra města.
Buďte na letišti přibližně 2 hodiny před odletem 🛫