Arménie na pohodu ✈️

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Mezinárodní letiště Zvartnots Vítejte v Arménii ✅. Při výstupu z letadla moc neotálejte, čeká vás pasová kontrola.
Okének je zde sice plno, i tak to ale slušně vázne.
Po kontrole můžete u dvou prodejců hned zakoupit internetová data za fajn ceny.
Balíčky stojí různě (dle objemu dat), nicméně ceny jsou velmi příznivé (kéž by to bylo obdobně u nás 😃). E-SIM je také možné zakoupit. Výběr peněz udělejte nejdříve v bankomatech za exitem.
Směnárna je extrémně nevýhodná. Předání auta proběhne zpravidla na parkovišti vedle letiště.
Nezapomeňte si dokoupit pojištění, máte tak 24 hod podporu, což je na občas šílených arménských silnicích více než vhodné. Byurakan Pandok Jedná se o lepší arménskou restauraci, kde vaří jak světovou kuchyni, tak tu místní tradiční.
Pizza má k italské poměrně daleko, ale chutná i tak dobře, pasta je překvapivě poměrně slušná.
Arménská jídla a všemožné pokrmy z masa - top. Máte tu soukromí, vlastního číšníka a i když si dáte několik chodů, zaplatíte asi třetinu co v ČR (vzhledem poměr & kvalita & místo). My jsme se sem i vrátili a snědli toho opravdu tolik, že se místní až divili 😁 Samozřejmě se najíte i levněji a obyčejněji všude možně, hlady rozhodně nebudete.
Tato restaurace ale byla naším oblíbeným místem v závěru naší cesty, protože jsme měli všudypřítomných šašliků prostě už dost 😃 2. den Co v Arménii ochutnat?

Víno z granátových jablek (nejvíce nám chutnalo to, co prodávají v plastovkách trhovkyně u silnice, přeslazený (ale typický) koláč Gata, med, sušené pláty granátových jablek, sladké oříšky na provázku, brandy Ararat, rakytníkový fresh (hodně k dostání podél silnic u jezera Sevan) a samozřejmě šašlik (ale ten ochutnáte, i když chtít nebudete 😂). Garrni Garni je malá vesnice nacházející se regionu Kotayk, který leží asi 30 km od hlavního města Jerevanu.
Garni je známé pro své historické a kulturní bohatství a je jedním z turisticky atraktivních míst v zemi.
Vydejte se na prohlídku zdejšího chrámu, Jedná se o antický římský pohanský chrám postavený v 1. století našeho letopočtu.
Je to jediný dochovaný římský chrám v Arménii a je považován za významnou historickou památku. Když zaparkujete mimo hlavní parkoviště, nebudete za stání platit. Klášter Geghard Klášter Geghard, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází nedaleko od Garni.
Je vytesán do skalního útesu a nachází se v něm mnoho historických a náboženských artefaktů.
V areálu kláštera je k dispozici chutná pitná horská voda. 3. den Chor Virap Klášter Khor Virap je významným arménským historickým a náboženským místem.
Nachází se nedaleko hlavního města Jerevanu, poblíž hranic s Tureckem.
Tento klášter je proslulý svou spektakulární polohou, neboť stojí na úpatí hory Ararat. Kromě nádherného výhledu (za jasného počasí) na horu Ararat je Khor Virap známý také jako místo, kde byl sv. Řehoř Osvětitel, zakladatel arménského křesťanství, vězněn po mnoho let před svým osvobozením.  4. den Amberd Amberd se nachází v arménských horách, kousek od Byurakanu.
V tomto komplexu se nachází středověká pevnost ze 7. století, která sloužila jako obranný prvek a klášter Amberd z 11. století, který zahrnuje kostel svatého Katolikose, kde se konaly náboženské obřady. 5. den Kari Jezero Kari se nachází ve 3000 metrech nad mořem.
Až sem lze dojet autem a odsud pak dále začínají všechny túry na vrcholy Aragace.
Skvělé ale je si jezero jen obejít a vystopat na kamenný kopec s křížem, od kterého je perfektní výhled do okolí. Do restaurace zde určitě nechoďte (případně se alespoň prvně podívejte na hodnocení na google), i z naší osobní zkušenosti, je vše naprostá pravda... Armenian Alphabet Monument Alphabet Monument je velkým kamenným komplexem, který představuje písmena arménské abecedy vytesaná do velkých kamenných bloků.
Každé písmeno má svůj vlastní design a velikost a je umístěno v abecedním pořadí.
Monument byl postaven k oslavě a zachování bohatého kulturního a historického dědictví arménského písma. Tento monument je nejen významnou kulturní atrakcí, ale také učebním prvkem, který pomáhá Arménům a návštěvníkům pamatovat si arménskou abecedu a její jedinečné znaky.  Jedná se o rychlou zastávku, pokud budete více času chtít strávit v okolí jezera Kari, určitě tomu dejte přednost, abeceda je spíš takovým zpestřením. 6. den Pokud si budete chtít dát trochu do těla, vyrazte na jeden z vrcholů Aragace.
Určitě mějte na vědomí, že se jedná o celodenní výlet, a vhodnější je proto dorazit hned zrána. Kari Zaparkujte opět u jezera Kari. Aragac Nejvyšší hora Arménie Aragac má 4 vrcholy.
Ten nejvyšší měří 4090 metrů a ostatní mají o trochu méně.
Trasy značené moc dobře nejsou (respektive téměř vůbec), nicméně s telefonem a mapami offline se zvládnete orientovat.  pokud vás láká výšlap na hlavní vrchol, počítejte s převýšením cca 1200 m a náročnou celodenní túrou cestou můžete dosáhnout i jižního vrcholu, zajdete si jen pár set metrů pokud chcete příjemnou túru na pohodu a zároveň vidět i tak to nejlepší, vyrazte na jižní vrchol (3890 m n. m.) my vyrazili přesně sem a cestu jsme si ještě protáhli do sedla mezi jižním a západním vrcholem, počasí jsme měli top, ale i tak některé úseky (k sedlu, ne na jižní vrchol), jsou poměrně zrádné jižní vrchol je opravdu snadný výlet a lehký výšlap, i tak to ale nepodceňujte, viz níže dobrá obuv a teplé nepromokavé oblečení (i rukavice a čepice) je zde opravdu nutné, nezapomeňte také na možnou výškovou nemoc; sledujte i počasí, přeci jen se jedná o již pořádné hory, bezpečnost je na prvním místě Kari Mapy ukazují několik tras, nám se ale zdálo nejvhodnější jít stejnou cestou i zpět, protože i tato nejvíc doporučená, není zrovna dvakrát dobře značena. 7. den Hayravank Hayravank je starobylý klášter nacházející se na břehu Sevanského jezera.
Tento klášter patří mezi významné historické a kulturní památky v zemi a je známý svou krásnou polohou s výhledem na jezero a okolní horské scenérie.
Součástí kláštera je kostel z 9. století zasvěcený svatému Grigorovi, který je považován za jeden z nejstarších dochovaných arménských kostelů. Noratus Cemetery Hřbitov Noratus je historický hřbitov nacházející se poblíž Sevanského jezera.
Tento hřbitov je známý svými kameny khachkary, což jsou zdobené kamenné kříže, které jsou charakteristické pro arménskou kulturu a náboženství.  Určitě vás stejně jako nás "zaujmou" manželské hroby, kdy při úmrtí jednoho z páru je rovnou připraveno místo i pro druhého. Sevanavank Sevanavank je klášter nacházející se na břehu Sevanského jezera, je jedním z významných náboženských a kulturních center v zemi a oblíbeným místem pro návštěvníky.
Sevanavank byl postaven v 9. století a skládá se ze dvou kostelů, Surb Arakelots (Sv. Apoštolů) a Surb Astvatsatsin (Sv. Matky Boží). Tyto kostely jsou známé svou jednoduchou a elegantní architekturou, a nabízejí úchvatné výhledy na Sevanské jezero, jedno z největších sladkovodních jezer v Kavkazu. 8. den Zvartnots Cathedral Zvartnots je historická lokalita, která je známá díky svým starobylým ruínám katedrály a zároveň je považována za jedno z významných míst arménského kulturního dědictví.
Katedrála byla postavena v 7. století a byla významným náboženským a architektonickým centrem své doby.
Bohužel, byla zničena buď zemětřesením nebo Araby v 10. století a dnes zůstaly pouze její ruiny. I přes svou poškozenou stavbu jsou ruiny Zvartnots stále impozantní a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Toto místo přitahuje návštěvníky svým historickým významem a jedinečnými architektonickými rysy.
Za jasného počasí je v pozadí katedrály vidět turecký Ararat. Jerevan Jerevan, hlavní město Arménie, je kosmopolitním centrem země a kombinuje bohatou historii s moderním životním stylem.
Město leží na křižovatce východu a západu a nabízí návštěvníkům pestrou paletu zážitků.
Je známé svými historickými památkami, jako je jerevanská kaskáda s výhledem na město, náměstí Republiky a genocidní památník.
Město je také plné restaurací, kaváren a obchodů, kde můžete ochutnat místní i světovou kuchyni. Trasa centrem od Modré mešity: Trasa 3,4 km • 1:03 h https://mapy.cz/s/kaponejete Modrá mešita Republic Square Charles Aznavour square Swan Lake Freedom Square Martiros Saryan House-Museum Alexander Tamanyan Statue Cafesjian Center for the Arts Mezinárodní letiště Zvartnots