Vánoční trhy v Římě

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den FIUMICINO AIRPORT přílet na římské letiště.  Přímo z letiště jezdí vlak do centra, kterým se přemistíme, jízdenka stojí 14 euro a cesta trvá 30 minut a nemá žádné mezizastávky. Poté se ubytujeme a vyrazíme se projít na: Španělské schody, kde si projdeme malebný vánoční trh, podiváme se na vánoční strom, ochutnáme pečené horké kaštany, na Piazza del popolo budeme mít možnost vidět dalsí vánoční strom a výzdobu, dojdeme na  Via del Corso, kde se nachází obchody všeho žánru, včetně vánočních pop up shopů až po velké módní řetězce.
Pár kroků odtud je nádherný kostel sv. Ignáce z Loyolya, Sant’Ignazio – Kostel Iluzí Tento kostel vás upoutá především svým interiérem, který zdobí barevné fresky od Andrea Pozza vytvářející iluzi, že kostel má kupoli.
Byl vystaven v 17. století na počest španělského vojáka, ze kterého se stal kněz.
Stojí za to navštívit, samozřejmě zdarma, tímto místem den zakončíme. Ovšem kdo by měl ještě síly, ráda vám ukážu pravou římskou atmosféru která se odehráva v tolik římany oblíbené čtvti TRASTEVERE, kde bychom zakončili den oblíbeným street foodem jako je "supplí" nebo trappizzino a nebo klidně večeři v neturistické  restauraci s autentickou římskou kuchyní.
  Roma Piazza di Spagna neboli Španělské schody  Roma Piazza del Popolo Roma Via del Corso Roma TRASTEVERE Piazza di Spagna Nejbližší zastávky: Spagna (metro) Španělské náměstí dostalo název podle Španělského paláce, ve kterém dodnes sídlí velvyslanectví Španělska. Součástí náměstí je i Berniniho kašna Fontana della Barcaccia, která je jedinečnou a originální ukázkou výjimečné Berniniho kreativity - představuje totiž potápějící se loď. Původně se tak jmenovala pouze jižní část náměstí, severní nesla název Piazza di Francia. Španělské schody jsou ve skutečnosti dílem Francouzů, kteří financovali jejich stavbu ve 20. letech 18. století, kdy tu se Španěly soupeřili o přízeň papeže. Monumentální trojramenné schodiště mělo spojit náměstí s tehdy francouzským kostelem Trinità dei Monti, jež je zasvěcený Nejsvětější trojici. Římané název Španělské schody neznají, pro ně je to prostě proslulé Schodiště – La Scalinata, případně  La Scalinata di Trinità dei Monti. Na celém schodišti platí poměrně přísný zákaz konzumace jakéhokoliv jídla nebo nápojů. Trastevere Trastevere Čtvrť Trastevere je nádherná.
Na každém kroku (a rohu:) na vás dýchá pravá italská atmosféra.
Celá čtvrť se skládá  ze spletitých úzkých uliček a dominuje jí kostel Santa Maria (Basilica di Santa Maria in Trastevere), který je pova?

žován za nejstarší kostel v celém Římě.
Pochází ze 3. století a u jeho vchodu se nachází freska Panny Marie, kterou  údajně objednal český král Karel IV. při své korunovační cestě po Itálii. Trastevere znamená v doslovném překladu „za Tiberou“. Obyvatelé této městské části se považují za původní a  nejstarší obyvatele Říma, proto zde stále dodržují typické tradice a zvyky.
Při své procházce narazíte na spoustu  pouličních umělců, krásných staveb a útulných hospůdek. Piazza del Popolo Nejbližší zastávky: Flaminio (metro, bus, tram) Piazza del Popolo se nachází v místě, kde se sbíhají tři ulice – Via di Ripetta, Via del Corso a Via del Babuino.  Náměstí tak vytváří trojzubec, který v dobách minulých býval severním vstupem do Říma. Na náměstí se nacházejí dva krásné barokní kostely ze 17. století.
Samo náměstí však bylo v 19. století přestavěno v neoklasicistním stylu. Uprostřed náměstí Piazza del Popolo stojí egyptský obelisk, který pochází z období Ramsese II. V Římě je tento obelisk znám jako obelisk Flamina. Ve východní části náměstí se nachází rampa, která vede na kopec Pincio, odkud je překrásný výhled na Řím. V minulosti to bylo místo veřejných poprav, později zde startovaly koňské dostihy. 2. den Druhý den si dáme vydatnou snídani a ochutnáme římské pochutiny abychom nabrali sílu na cestu 😀 poté bychom se od ubytování vypravili na památky, které nám město nabízí zadarmo a ukázala bych vám ráda i tajné místa na focení o kterých turisté neví 😉 (třeba jako je Largo Magnanapoli nebo Parco del Colle Oppio e delle terme di Traiano) přes Colosseum bychom se vydali do Forum romanu, podívali se na vlčici, která je symbolem Říma a kde je krásny výhled na cele forum, na Kapitol (Campidoglio) který je nejznámější a nejmenší ze sedmi římských pahorků.
Hned vedle navštívíme PIAZZA VENEZIA / Vittoriano - Monumento a Vittorio Emanuele II kde vás zavedu opět na tajné místo s vyhledem z tohoto monumentu, který je na celý řím.
A přímo před monumentem uvidíme krásný vánoční strom, projdeme se židovskou čtvrtí, kde uvidíme Marcellovo divadlo, které vypada jako colosseum a vede do židovské čtvrti, kde ochutnáme speciality jako smažené artičoky (protože je to nejen oblíbená, tipicky římska pochoutka, ale také, protože je pro tento pokrm nejlepší roční období.
Poté se přesuneme na Piazza Navona, kde na nás čekají vánoční trhy s neuvěřitelnou atmosférou, hudbou, osvětlením a atrakcemi, navštívit zdarma zde můžeme i kostel St Agnese in Agone.
Budeme pokračovat po naší cestě a po překročení řeky Tibery dojdeme k Andělskému hradu a den zakončíme na Svatopetrském náměstí, kde najdeme hlavní vánoční strom, betlémy z celého světa a malebné vánoční trhy, ráda bych s vámi navštívila Baziliku svatého Petra, která je zdarma! Pokud budete můžeme se podívat Úchvatný výhled na Řím z kopule baziliky sv. Petra Dóm je vidět z mnoha míst v Římě.
Návštěvníci mohou vystoupat na vrchol kopule a vychutnat si úchvatný výhled na Řím.
Schody nahoru mají asi 500 schodů v poměrně tmavém a těsném schodišti.
Občas to může působit trochu klaustrofobicky, ale nezapomeňte, že kvůli těm výhledům to bude stát za to!!! Den ukončíme ochutnáním v okolí pravou římskou pizzu 😋  Roma COLOSSEUM Roma FORUM ROMANUM Roma PIAZZA VENEZIA / Vittoriano - Monumento a Vittorio Emanuele II Marcello Theater Roma PIAZZA NAVONA  Roma Castel Sant'Angelo Vatican City Forum Romanum Forum Romanum je bývalé politické centrum Říma a střed antického světa.
Odtud se ovládaly všechny římské  provincie od Anglie až po Blízký východ. Římští císařové zde nechávali stavět mramorové chrámy, nacházel se zde soudní dvůr a tržnice.
Forum Romanum  bylo i náboženským místem a křesťané zde budovali kostely.  Historie těch nejstarších budov sahá do 7. století před naším letopočtem. Je obklopeno pahorky Palatinem, Kapitolem a Esquilinem. Stavební rozmach ustal na počátku 2. století našeho letopočtu z jednoduchého důvodu – už nebylo kde stavět.
:) Jeden z nejhezčích výhledů je z okraje Palatinu. Hlavní vchod se nachází na Via dei Fori Imperiali, odkud se můžete dostat na hlavní římskou ulici Via Sacra, která  protíná celé Forum Romanum.
Po ní se dostanete až na pahorek Palatin nebo ke Koloseu. Piazza Navona Nejbližší zastávky: Senato (bus); Rinascimento (bus) Piazza Navona je nejslavnější barokní římské náměstí, které se nachází na místě původního Domiciánova  antického stadionu z roku 79 př. n. l. Na stadionu se kromě atletických soutěží pořádaly na speciálně zřízeném bazénu námořní bitvy.
Tento zvyk,  i když trochu pozměněný, se dochoval až do 19. století, kdy na vodou zaplaveném náměstí závodily kočáry  šlechticů.
(Z fontány přitékala voda na náměstí tak dlouho, dokud nebylo celé zaplavené.) Náměstí je známé především díky Fontáně Čtyř řek (Fontana dei Fuimi) od Berniniho.  Na fontáně jsou umístěny sochy představující čtyři řeky, které byly symboly čtyř (tehdy známých) světadílů. (Nil představuje Afriku, Dunaj Evropu, Río della Plata zastupuje Ameriku a Ganga Asii.) V jižní části náměstí se pak nachází Maurova fontána a na severním konci náměstí stojí Neptunova fontána. Vittoriano - Monumento a Vittorio Emanuele II Památník byl (pod Kapitolem na náměstí Piazza Venezia) slavnostně odhalen v roce 1911 a má tu připomínat  sjednocení Itálie, ke kterému došlo v roce 1870. Prvním italským králem se tehdy stal Viktor Emanuel II. Římané památníku říkají také Vittoriano, známý je i pod označením Oltář vlasti (Altare della Patria). V jeho středu  totiž stojí oltář s hrobem neznámého vojína a ženskou sochou Říma. Na stavbě, kterou někteří Italové posměšně nazývají „Psací stroj“, „Falešné zuby Říma“ nebo „Svatební koláč“  (památník byl neobvykle postaven z bílého mramoru, takže ostře kontrastoval s ostatními stavbami, a navíc pro  jeho stavbu muselo být zbouráno několik stávajících budov), stojí několik soch, z nichž nejvýznamnější je socha  Říma, ke které zleva vede průvod na oslavu práce a zprava průvod lásky k vlasti. Uvnitř památníku se nalézá Museo Centrale del Risogimento, které vás seznámí s historií sjednocování Itálie.  Uprostřed komplexu stojí jezdecká socha Viktora Emanuela II. Z památníku je nádherný pohled na celý Řím. Colosseo Jeho původní jméno je Flaviovský amfiteátr (podle císaře Vespasiana Flavia, jenž stavbu zahájil, a jeho syny Tita a Domitia, za jejichž vlády byla stavba dokončena a rozšířena). Stavba Kolosea zabrala 10 let, stavělo ji 60 000 židovských otroků. Na stavbu se použilo 300 tun železa, které drží jednotlivé kamenné bloky pohromadě. V aréně bylo umístěno 36 poklopů, které umožňovaly nečekané objevení gladiátorů i zvěře. Zahajovací hry trvaly 100 dní a nocí. Koloseum mělo kapacitu úctyhodných 50 000 lidí. Program slavností byl rozdělen na tři části.
Ráno byl na programu hon zvířat, v poledne se konaly veřejné popravy a odpoledne potom gladiátorské zápasy.  Andělský Hrad Andělský hrad je monumentální stavba s kulatým půdorysem, který si po vzoru etruských náhrobků nechal posta?

vit v letech 76–138 římský císař Hadrián jako své mausoleum. Kruhová stavba spočívá na čtvercové základně (89 m dlouhé a 15 m vysoké) a její součástí je Aureliánská zeď. Své jméno získal hrad v roce 590, když se papeži Řehořovi zjevil archanděl Michael a sdělil mu konec morové epi?

demie.
Připomínkou tohoto zjevení je bronzová socha archanděla Michaela. Andělský hrad sloužil po staletí jako římská vojenská pevnost, později jako útočiště papežů v dobách nepokojů a  církev jej také využívala jako vězení a mučírnu. Byla zde vybudována i tajná úniková chodba, která spojovala Andělský hrad s chrámem sv. Petra (dnes se zde na?

chází muzeum zbraní a klenotnice) Vatican City Vatikán je nejmenší a nejnavštěvovanější městský stát na světě s rozlohou 43 hektarů. Je tvořen bazilikou svatého Petra, Svatopetrským náměstím, Apoštolským palácem, okolními budovami  a Vatikánskými zahradami. Papeže střeží tzv. Švýcarská garda, což je nejstarší a zároveň nejmenší armáda na světě, která má dnes spíše  reprezentativní charakter.
Jejich stejnokroje navrhl sám Michelangelo. (Všichni rekruti musí být katolického vyznání, nesezdaní muži švýcarské národnosti, kteří dokončili základní vojen?

skou službu ve švýcarské armádě, mezi 19 a 30 lety, a nejméně 174 centimetrů vysocí.
:) Papeže můžete vidět na vlastní oči každou neděli, kdy žehná davům na náměstí sv. Petra. Najdete tu jediný bankomat na světě s instrukcemi v latině.
Náměstí (srdce Vatikánu) bylo postaveno v letech 1656–1667, jeho autorem je Gian Lorenzo Bernini. Je tvořeno čtyřmi polokruhovými kolonádami s 284 dórskými sloupy a 88 pilíři, na nichž spočívá 140 soch světců. Uprostřed náměstí stojí 25,5 metru vysoký obelisk, zhotovený v letech 37–41 v Egyptě za vlády císaře Caliguly. Na náměstí se vejde až 400 tisíc věřících, kteří se zde shromažďují během křesťanských slavností či významných  událostí církve. 3. den Třetí a poslední den se vydáme do největšího parku v říme, Villa Borghese, kde kromě jezera, krásného parku a atrakcí navštívíme Christmas Wold, což je nejočekávanější a nejmilovanější vánoční vesnice v hlavním městě.
Jedná se o instalaci s mezinárodní příchutí.
Příležitost objevovat multikulturní využití, tradice a symboly.
Viale Angelico 52 bude hostit 40 obchodů, které přinesou do hlavního města magickou atmosféru Portobello Road v Londýně.
Chybět nebude vynikající pouliční občerstvení a dočasné obchody vyhledávaných značek.
Vstup stojí 15 euro.
Samozřejmě nechám vše na vašem uvážení, kdo by preferoval si jen projít park a chtěl se projet na loďce po jezeru nebo jen prozkoumat další skryté poklady věčného města, vše je možné.
V odpolední hodině se vydáme opět vlakem ze stanice TERMINI směr letiště Fiumicino Roma VILLA BORGHESE Villa Borghese  Za návštěvu pak rozhodně stojí  i celý park Villa Borghese.
Je to druhý  největší a dost možná nejkrásnější  park v celém Římě.
V parku najdete  geometricky upravené zahrady, ro?

mantické kašny, malé jezírko, cestičky  lemované sochami, nejstarší zoologic?

kou zahradu  v Itálii z roku 1911 a tři muzea světo?

vého významu. Do parku se dostanete krásnou pro?

cházkou z historického centra Říma  přes Španělské náměstí a Španělské  schody.