Island - část vnitrozemí a westfjord

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Praha Ať už poletíme z Prahy, nebo z Katovic, bude pro nás Praha startovacím místem, buď odsud bude vyjíždět auto nebo odlétat letadlo.
Tak či tak bude odlet v odpoledních hodinách.
Buď se tedy sejdeme odpoledne na letišti v Praze, nebo ráno na hlavním nadráží a vydáme se do Polska.  Letiště Keflavík Na Islandu budeme přistávat tentýž den a to buď k večeru nebo v noci.
Vezmeme si auto a buď přespíme hned u letiště nebo pojedeme na naše první ubytování blíže k vnitrozemí.  2. den Skógafoss Ráno už se vydáme na naši první cestu.
První den věnujeme přejezdu na východ ostrova.
Odkud budeme podnikat první výlety do vnitrozemí a treky.
A protože přejezd je to dlouhý a nechci aby byl nudný, přidala jsem pár zastávek na zlatém okruhu Islandu.
Tedy pár must have míst.
Následně budou sloužit pro dokonalé porovnání běžného turistického Islandu s tím, co je zde méně běžné a vzácné.
Tento vodopád zná určitě každý, nicméně věřím, že mnoho z vás zde bylo převážně mimo sezónu a léto mu poskytne úplně jiné barvy.  Reynisfjara Beach Další zastávkou bude známá černá pláž, kde v létě hnízdí ptáci.
Třeba budeme mít štěstí a uvidíme i papuchálky.  Fjaðrárgljúfur Nejbarevnější kaňon na Islandu, v létě bude mít konečně ty správné barvy.  Fjallsárlón Méně navštěvovaná ledovcová laguna s ledovcem na dosah :) 3. den Stórurð Dnešní den ještě nebudeme trávit ve vnitrozemí, ale začneme místy, která jsou na normálních cestách, ale nejsou příliš hojně navštěvovaná, jsou tedy většině návštěvníků Islandu skrytá.  Obří balvany - oáza luk a jezer obklopena strmými a rozeklanými tufovými horami.
Oblast je poseta mnoha obrovskými balvany, které zde pravděpodobně zanechaly ustupující ledovce na konci poslední doby ledové.
Jedná se o skrytý drahokam východních fjordů a o místo neuvěřitelné nedotčené krásy.  Čeká nás zde trek v délce 11 km, který nám zabere 5 hodin.
- Terény treků na Islandu nejsou většinou úplná sranda, čeká nás stoupání a terén, ale jistě to zvládne každý :) Gljúfursárfoss Jeden z vodopádů, který je poměrně opomíjený, což bude asi tím, že v zimě je pomerně nemožné se k němu dostat a to i přesto, že neleží na vnitrozemské silnici.
Vodopád je umístěn do zajímavého prostředí a je prostě krásný a cesta k němu je naprosto nepopsatelná, ty výhledy jsou dokonalé.  4. den Hengifoss Dnes se budeme pohybovat na F-road, tedy na vnitrozemských silnicích.
Jízda po nic není snadná, ani pro mě jako řidiče, ani pro vás, jako spolujezdce.
Kameny, výmoly, občas malé brody, dobrodružství samo o sobě.  První dnešní zastávkou bude tento vodopád, který je v letní sezoně docela navštěvovaným místem, sami zde pravděpodobně nebudeme.  Hengifoss je třetí nejvyšší vodopád na Islandu, je obklopen čedičovými vrstvami s tebkými červenými vrstvami jílu.  Trek k němu je 5 km dlouhý a zebere nám zhruba 3 hodiny.
Cesta k němu vede do kopce, ale výhledy pak stojí za to.  Laugavellir Hot Natural Pot Víte, že se na Islandu nachází horký vodopád vhodný ke koupání?

Nevíte?

To je super.
Neví to mnoho lidí a to je dobře, my se tam po treku pojedeme vykoupat.  5. den Dettifoss Nejmohutnější vodopád Evropy zná asi každý, a spousta z vás u něj již byla.
My se k němu vydáme z letní strany, je to hojně navštěvované místo, jehož návštěvu stojí za to si zopakovat.  Grjótagjá Jeskyně s horkou vodou, ve které se aktuálně nesmí koupat kvůli příliš vysoké teplotě.
Nicméně je to jedno z míst, které jsem sama při svých výletech opomíjela, tak se tam konečně podíváme.  Aldeyjarfoss Je vodopád na stejné řeče jako jeho známý bratr níže.
Nicméně zde se již jedná o F-road trasu a proto je většinu roku nepřístupný.  Goðafoss Waterfall Další ze známých vodopádů Islandu, můj oblíbený, pojedeme kolem něho, tak se rovnou zastavíme.  6. den Rauðanes Parking Dnešní den budeme trávit opět převážně na asfaltových cestách na místech, kam příliš lidí nejezdí protože jsou prostě daleko a při běžné návštěvě Islandu, kdy jedete po tom nejznámějším na ně čas nezbývá.  Trek Raudanes point nabízí naprosto kouzelnou krajinu všem, kteří mají odvahu absolvovat dlouhou cestu.
Stezka je skvělou procházkou ale také jakousi uměleckou výstavou, protože nás povede nejméně 16 skalními útvary, z nich každý je velkolepější než ten předchozí.
Trek má 7 km a zabere nám 3 hodiny.  Hljóðaklettar Pozoruhodné čedičové útvary vzniklé sopečnou činností v okolí řeky Jokulsá.
Ta zde proudí úzce zúženým korytem a je to zároveň jedno z mála míst, kde lze sestoupit téměř až k říčnímu korytu.
Okolní skalní formace ve tvaru harmoniky nebo svislých i vodorovných sloupů zkreslují ozvěnu natolik, že je velmi těžké určit směr toku řeky.
V překladu se lokalitě právě proto říká ozvěnové skály.  Čeká nás zde 3 km okruh terénem.  7. den Church in Víðimýri Dnes se vydáme na opuštěný a velmi vzdálený westfjord.  První zastávka je u krásného Islandského kostelíku.  Valagil Waterfall Parking Jeden ze zapomenutých vodopádů islandských westfjordů.
Trek k němu má 4 km a zabere 2 hodiny.  8. den Dynjandi Rozhodně nejmonumentálnější vodopád na Islandu.
Padá v 7 kaskádách o celkové délce 150 metrů.
Pro ty, co se chtějí vyšplhat až nahoru pod nejvyšší vodopád je náročnost těžká, pro ostatní lehká.  Garðar BA 64 Bývalá rybářská lod, která byla v roce 1981 vyřazena z provozu.  Rauðisandur Jedná se o jednu z nejkrášnějších islandských pláží.
Přes 9 km dlouhá rovná pláž leží ve zcela neobydlené oblasti holých kopců a mezi ostatními plážemi na Islandu vyniká tím, že není tvořena černým pískem.  A cestou na další ubytování se někde vykoupene v horkém prameni :) 9. den Hveravellir blue geothermal pool V centrální vysočině Islandu se nachází tato úžasná geotermální oblast.
Jedna z perel Islandu, 650 metrů nad mořem uprostřed úplně pusté islandské přírody.
Zdejší oblast je nazýváma nejkrásnější na Islandu.
Oblast si projdeme a po výletě se vykoupeme v horkém bazénku na samotném pramenu řeky.  Hveradalir Čarokrásné sopečné pohoří Kerlingarfjöll se nachází ve střední a poměrně těžko dostupné části Islandu, což z hor činí krásně klidné a tiché místo bez davů turistů.
Pohoří o rozloze asi 100 km2 se vyznačuje holou krajinou bez špetky vegetace, avšak se stovkami a tisícovkami malých klikatých údolíček, roklí a kopců zbarvených do žluta až ruda, čímž trochu připomínají známější oblast Duhových hor. My si zde uděláme tńějaký trek, vhodný vybírám podle času a počasí, Cestou sem se zstavíme ještě na jedné zastávce, jejíž polohu zná opravdu jen hrstka lidí, není ani v mapách, proto ji nemohu označit.  10. den Sigoldufoss Dnes nás čeká cesta do duhových hor. Mnoho z vás se mnou již část cesty absolvovalo, minimálně k jednomu z vodopádů.
Někteří i ke druhému z vodopádů, kde jsme občas mimo sezónu i zapadli :) a pár z vás se mnou dokonce na Duhovky dojelo.
Toto je první z vodopádů.  Sigöldugljufur Údolí slz.  Ljótipollur View Point Vyhlídka na krásné jezero.  Landmannalaugar Duhové hory, všichni je znají, všichni o nich mluví, ale oficiální přistup k nim je jen v letní sezoně.
Mnoho z vás tam se mnou již bylo i mimo letní sezóbu, nicméně teď to uděláme legálně :) a pořádně.  Čeká nás zde 8 km trek, který nám rozhodně zabere takových 5 hodin.
Trek je povětšinou dost špatným terénem a není to sranda, ale letos jsme část tohoto treku prošli se skupinou, kde byli i lidé 70+, takže to jiště zvládneme a za odměnu se v duhovkách samozřejmě i vykoupeme.  11. den Island Dnes budeme mít volnější den a vše bude záviset na tom, v kolik hodin nám bude odlétat letadlo, ale nudit se určitě nebudeme.
Pravděpodobně si projedeme obvyklou část zlatého okruhu - Gullfos, Geysir, Bruarfoss, Pingvellir.
Odlet bude v odpoledních nebo večerních hodinách.  Praha Do Prahy dorazíme buď již 7.7. nebo až 8.7. podle místa odletu.