13denní okruh Srí Lankou

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Bandaranaike International Airport Zdárně jsi přiletěl na Srí Lanku, Vítej! :)  Tvůj řidič tě vyzvedává na letišti a ty se už určitě nemůžeš dočkat, až se seznámíš s ostrovem! Negombo Právě se nacházíš v Negombu, "malém Římu" a jedné z kolébek křesťanské menšiny na ostrově.
Koloniální architektura kostelů se zde mísí s lokální a ty máš plno prostoru pořádně nasát první dojmy z pobytu na ostrově.
K tomu je Negombo skvěle přizpůsobené.
Narozdíl od rušného Colomba zde život plyne pomaleji a dá ti tak dostatek času se aklimatizovat.
Po cestě do Hotelu si prohlédneš některé kolonizační dominanty, jako je Holandský kanál, nebo kostel sv. Sebastiana.
Po pauze v Hotelu pak můžeš vyrazit na pláž Negombo beach, která je skvělým místem pro vychutnání si západu slunce :) 2. den Negombo Fish Market Dnes nás čeká dlouhá cesta na Sever.  Ale ještě než vyrazíme, pojď se podívat na místní rybářský trh. Ještě před východem slunce se rybáři vracejí do města a skládají úlovky rovnou na podlahu, kde v plném proudu probíhá aukce o ty největší kusy.
Najdeš tu vše, od mořských krabů a ústřic až po ty největší Tuňáky a Manty Elephant Orphanage (Zoo) Naše další zastávka je Slonní sirotčinec v Pinnawale.
Zde se seznámíš se slony Indickými opravdu zblízka.
Zařízení zde funguje jíž přes 40 let a stará se o slony, kteří se o sebe z různých důvodů nemohou postarat sami.
Většina slonů, kteří se zde dostanou, byla ještě mláďata, která byla nemocná, zraněná a opuštěná svým stádem a v sirotčinci je můžeš pozorovat při jejich každodenních činnostech, mezi které patří krmení, přesuny k řece Maha Oya a jejich následné koupání a rochnění v bahně na břehu. Před odjezdem můžeš také navštívit místní "Hovní fabriku". Továrničku na výrobu papíru ze slonního trusu, a následně i obchůdek, kde si můžeš některé výrobky z tohoto papíru zakoupit. Anuradhapura Během odpoledne Přijíždíš do Starobylého města Anuradhapura.
Svého času cetrem všeho dění na Srí Lance, nejrozlehlejším a nejdůležitějším královským hlavním městem, které zažilo střídání Kultur na Srí Lance po více než dvě tisíciletí.
Za tu dobu se zde vystřídala vláda 113ti králů a také 4 královen.
Během této doby vznikalo mnoho stúp, paláců, parků a soch.
Za nejvýznamnější lze však považovat vybudování systému vodního hospodářství, jehož pozůstatky můžete vnímat dodnes.
Prohlídku města kvůli jeho rozsáhlosti rozdělíme do 2 dní.
Anuradhapura patří k nejteplejším oblastem na Srí Lance, dostatečný odpočinek a pitný režim je tak o to důležitější :) 3. den Anuradhapura Třetí den pokračuješ s prohlídkou královského města, kde se poprvé na ostrově významněji potkáš z Buddhistickou kulturou.
Navštívíš Nejzachovalejší Dagobu Ruwanweliseya.
která je dodnes hojně využívána jako poutní a modlitební místo místních lidí. Mihintale Odpoledne bys určitě neměl vynechat významné buddhistické místo, poutní horu Mihintale, široko daleko nejhezčí místo k pozorování západu slunce.
Právě zde se roku 247 př. n. l. anurádhapurský král Dévánampija Tissa setkal s Mahindou, synem indického buddhistického vládce Ašóky, a byl obrácen na buddhismus.
Na vrchol hory od spodního parkoviště vede přibližně 1800 schodů.
Hora sama je pak vysoká 300 metrů a nabízí hned 3 vývýšená místa, ze kterých je nádherný výhled do okolí. 4. den Ritigala Je čas se rozloučit s královským městem a vyrazit na jih. :) Po zhruba hodině a půl jízdy odbočíš na lesní cestu, která tě dovede až k starověkému buddhistickému klášteru Ritigala.
Zde si můžeš na vlastní kůži vyzkoušet poutní cestu buddhistických mnichů džunglí, která tě dovede přes několik plošin s pozůstatky kláštera až k obřímu, několikset let starému stromu.
Ve starověkých dobách se na začátku cesty nacházelo i jezírko, kde si buddhističtí mniši po fyzicky náročné cestě dopřávali koupel.
No dnes je zde bohužel pouze pozůstatek přirodního bazénu. Dambulla Blížíme se pomalu k cíli dnešního dne. Jsme totiž uprostřed kulturního trojúhelníku, který zahrnuje právě Anuradhapuru, Polonnaruwu a Sigiriyu.
Zastavuješ u jeskynního chrámu Dambulla, kde tě už při příjezdu přivítá obrovská zlatá socha Buddhy.
Přijemnější přístup k jeskynnímu kompexu je však ale z druhé strany, pár minut autem od hlavní cesty.
Je zde méně turistů a po cestě na vrchol potkáš mnoho zvědavých opic :). Nahoře je potřeba se opět vyzout a zakrýt nohy a ramena.
Pokud by ti chůze po skalním povrchu nebyla přijemná, zase můžeš využít ponožky.
V jednotlivých jeskynních komnatách se pak nachází krásně tvarované buddhistické sochy a zdobené stěny.
Zajímavostí je, že se k Buddhovi na fotkách nesmíš stavět zády, na což upozorňuje i množství vývěsných cedulí.
Pro prohlídce se pak přesuneš do krásného hotelu u jezera poblíž Sigiryi. 5. den Sigiriya Dnes tě čeká jedna z největších lákadel ostrova.
Výstup na Lví skálu.
Ze které je úžasný výhled do okolí, především na vzdálenou hornatou krajinu na jihu ostrova.
 Na vrcholu jsou ruiny paláců, které nechal před naším letopočtem vybudovat král Kashyapa.
Ten se zde ukrýval před svým bratrem a vybudoval zde nedobytnou pevnost.
Než vystoupáš na samotnou skálu k pozůstatcím pevnosti, budeš procházet původními královskými zahradami s vodními nádržemi a fontánami, které z plochy pod skálou dělají nádherný park. Po návštěvě Lví skály pak můžeš navštívit ještě Horu Pidurangala, ze které je krásný výhled právě na Sigiriyu.
Výstup je ale hlavně v závěrečné pasáži náročnější a určitě ne pro každého.
Vrchol skály je rozlehlý a postupně svažitý.
Na malou pauzu s rozjímáním nad krásným výhledem je tu tedy místo pro každého :) Sigiriya Village Food Po prohlídce dvou vrcholů široko daleko pak zamíříš na návštěvu do lokální rodiny, kde se naučíš místním způsobům přípravy Srí Lanského oblíbeného jídla Rice&Curry.
Také se naučíš, jak zpracovat kokosový ořech, nadrtit rýži nebo třeba uplést střechu z palmových listů.
Nakonec si s rodinou užiješ skvělý oběd, kde tě naučí, jak správně jíst jen za pomocí svých prstů, jako pravý lokál :) Polonnaruwa Po obědě se vydáš směrem ke druhému královskému městu, do Pollonaruwy.
Ta byla založena v 11. století poté co se Anuradhapura nestačila bránit Indickým nájezdům.
Město je sice menší než Anuradhapura, ale mnohem zachovalejší.
Můžeš zde tak obdivovat starověkou Sinhálskou architekturu v plné kráse.  6. den Matale herbal & Spice Garden Vyrážíš ostrovem dále na jih, směrem k horám.
První ze zastávek bude v zemědělské oblasti kolem města Matale, kde navštívíš zahradu s kořením a zjistíš, jak zde jednotlivé druhy které běžně používáš dnes i v české kuchyni rostou a zpracovávají se. Po přednášce s místním přůvodcem si pak můžeš v místním obchůdku také něco málo zakoupit na památku. Sri Muthumari Amman Kovil - Matale Město Matale je také známé svou poměrně značnou Hinduistickou komunitou.
A jako důkaz je překrásný Hinduistický chrám přímo na hlavní silnici v cetru města, který určitě stojí za návštěvu.
Pozor opět na boty a kraťasy :). Z Matale se pak přesouváš do města Kandy, kde už tě čeká odpočinek v příjemném Hotelu. 7. den Knuckles Hned brzy ráno vyrážíš s průvodcem do pohoří Knuckles, kde tě čeká trekování mezi čajovými plantážemi, rýžovými políčky a místními komunitami.
Nejedná se nejvyšší pohoří na ostrově, avšak cest a tras je zde opravdu mnoho.
Průvodce se tě tak už po cestě k pohoří zeptá, jestli bys radši celodenní trek, nebo něco pohodovějšího.
Určitě si sebou zabal i pláštěnku, máš li, případně ti průvodce bez problému zařídí deštník.
Srí Lanské počasí v horách je nevyzpytatelné. Royal Botanic Gardens Po příjezdu zpět do Kandy ti určitě doporučuji navštívit botanickou zahradu Peradeniya, která je jednou z nejvýznamnějších na světě.
Díky průměrné teplotě 24°C a 160 deštivých dnů v roce se tu daří tropickým a subtropickým rostlinám z celého světa.  Oak Ray Wood Carvings Zastavit se také můžeš v jedné z dřevodělných, malířských a truhlářských dílen v jednom.
Kde se dozvíš tajemství k míchání jednotlivých barev na dřevo a prohlédneš si výtvory místních umělců, které berou dech :) Chrám Buddhova zubu Den pak zakončíš prohlídkou Chrámu Buddhova zubu v samém srdci města.
Jedná se o jednu z nejposvátnějších staveb na ostrově.
V srdci chrámu je ukrytý Buddhův zub, přísně střežený a zamčený rovnou v sedmi zlatých schránkách.
Mimo relikvie zde můžeš obdivovat také bohatě zdobené místnosti s vyobrazenou historií buddhova zubu na malovaných obrazech. 8. den Kandy Další den ráno si ještě budeš moci prohlédnout město Kandy pořádně za denního světla, včetně vyhlídky na celé město a jezero pod ním. Rafting Kitulgala Nastal čas se přesunout do vysokých hor. Pojedeš z Kandy směrem k posvátné hoře Srí Pada (Adamova hora), a cestou se budeš kochat krásnými výhledy a střídajícími se podnebnými pásy.  Cestou určitě stojí za zmínku oblast Kitulgala.
Kde si na místní divoké řece můžeš zadovádět na raftu.
Celá vodní trasa je okolo čtyř kilometrů a po cestě jsou na řece 3-4 větší sjezdy, které s raftem dokáží občas pěkně zamávat.
Na závěrečném úseku se pak můžeš v řece i vykoupat pod příslibem průvodce, že zde žádní krokodýli opravdu nejsou 😉. Se západem slunce pak přijíždíš do hotelu přímo pod Adamovou horou, odkud budeš v noci vycházet na vrchol. 9. den Šrí Pada Krátce po druhé hodině ranní se vydáváš na další z Buddhistických poutí na Srí Lance.
Čeká tě okolo 6000 schodů a převýšení přes 1000m. Čelovka není potřeba, celá trasa je překvapivě poměrně dobře osvětlená a samoty při výstupu se také bát nemusíš.
V sezóně od prosince do května je při přejicím počasím stezka velmi frekventovaná, a to i přes noc. Na vrcholu tě pak při čekání na východ slunce dokáže i překvapit, kolik lidí se zde najednou sešlo.
Po krásném východu slunce se pak můžeš podívat i do místní svatyně, kde se nachází podle Sinhálců otisk Buddhovy nohy, a pak už frčíš po schodech zpět dolů za doprovodu úžasných výhledů na přehradu pod horou. Tea Plantation Hill Po vydatné snídani v hotelu, která byla po vyčerpávajícím výstupu nutností, tě čeká scénická cesta autem přes Hatton a místní čajové plantáže směrem ke koloniálnímu městu Nuwara Eliya.
Tady těch zastávek bude asi potřeba více, protože za každou zatáčkou se objevují hezčí a hezčí scenérie.
🤗 Tea Factory Zastavit se musíš i na prohlídku jedné z mnoha farem na zpracování čaje, kde se dozvíš plno informací o jednotlivých druzích, seznámíš se s technikami používanými za dob kolonialismu a nakonec tě čeká i ochutnávka jednotlivých stupňů Bílého, zeleného a černého čaje.
To vše samozřejmě s poutavým výkladem průvodkyně, která tě po celé farmě ráda provede.
Nakonec budeš mít i možnost si nějaký ten čajový suvenýr zakoupit, třeba jako dáreček pro někoho zpátky doma.
😇 Devon Water Fall View Point Po cestě do Nuwara Eliyi tě kromě scénických čajových plantážích čekají také nádherné výhledy na vodopády.  St. Clair Falls 10. den Horton Plains National Park Brzy ráno tě pak čeká ještě větší překvápko v národním parku Hortonské pláně.
Tady se potkáš s největším kontrastem mezi džunglemi okolo královských měst a přírodou v horských oblastech.
Díky nadmořsské výšce přes 2100 metrů se zde setkáš s hustými ranními mlhami, lesní zvěří kterou znáš z evropských lesů a pokud se sem nevydáš brzy ráno, kdy je oblačnost minimální, tak i s hustými dešti.
Během přijemném okruhu bez výrazného stoupání se podíváš také na 2 vyhlášené vyhlídky: "Malý konec světa" a "Konec světa". Zajímavostí jsou kontroly při vstupu do národního parku.
Kdy ti místní strážci seberou igelitové tašky,  (dokonce i etikety na láhvích) aby se do parku nedostával od turistů žádný odpad. Ella Po návštěve Hortonových pláních se přesouváš na nejvýše položené vlakové nádraží na Srí Lance, do Pattipoly.
Odtud si užiješ jízdu slavným vlakem až do centra Horské turistiky, městečka Ella.
V Elle na tebe pak dýchne opět lehce evropská atmosféra.
V sezóně se totiž může zdát, že turistů je zde více než místních.
Z městečka si můžeš udělat procházku ke slavnému viaduktu devíti oblouků, nebo k vodopádům Rawana, kde se můžeš za horkých dní osvěžit koupelí v přírodních bazéncích. Little Adam's Peak Určitě nesmíš také vynechat výstup na malou Adamovu horu.
Ale neboj, už se nejedná o žádný závratný výšlap.
Spíše o takovou příjemnou odpolední procházku podél čajových plantáží a  podél cesty hrajících si místních dětí.
Na vrcholu tě pak čekají nádherné výhledy do okolí na všechny strany.
A máš-li rád trochu adrenalinu, cestu dolů si můžeš zkrátit jízdou na zip-lině.
😎 11. den Udawalawa Opuštíš hory a pomalu se vydáváš zpět k oceánu.
Na cestě tě čeká návštěva národního parku Udawalawe.
Ten je proslulý především velikou sloní populací, nemusíš se tedy bát, že by si žádné neviděl.
Nejlepší je samozřejmě park navštívit brzy ráno nebo k večeru, kdy není takové horko a zvířata již nejsou schovaná před žárem.
Mimo sloní rodinky zde můžeš vidět tako stáda vodních buvolů, krokodýly, pávy, rozmanité vodní ptactvo nebo kojoty. 12. den Yala National Park Sri Lanka Yala je větším parkem než Udawalawe a hlavní dominantu tvoří skála ve tvaru slona, kolem které se na planinách pasou Srnky, Sloni a vodní buvoli.
Hlavním lákadlem národního parku jsou však leopardi, které ale vzhledem k velikosti parku mnohdy není snadné nalézt, a tak jejich vidění není při návštěvě samozřejmostí.
Navíc pokud je některý z řidičů nalezne a dá vědět ostatním, strhne se na silnicích mela, ve které řidiči bojují o to nejlepší místo na pozorování.  Tissamaharama Po návštěve parku si určitě vyhraď čas i na prohlídku okolí městečka Tissamaharama, najdeš zde obrovský vodní reservoár Tissa Wewa nebo zachovalou dagobu, kde se dříve uchovávaly posvátné ostatky.
Po cestě z města pak doporučuji zastavit kdekoliv u cesty na domácí tvaroh s medem, to je vyloženě dobrota.
😍 Hummanaya Blow Hole Přežil si všechny nástrahy vnitrozemí a konečně si dorazil k oceánu, gratuluji! 🤗  Tvá první zastávka bude u skalní formace, u které při rozbouřeném moři vzniká gejzír způsobený nárazy vln do skal.
Otvor ve skále, ze kterého voda vyvěrá, je 20 metrů hluboký a nutno říct, že občas je to fakt rána.
👌 Dondra Lighthouse Později odpoledne se dostáváš k nejjižnějšímu bodu Srí Lanky. Zdejší maják měří 50 metrů a na jeho vrchol vede 222 schodů.
Z majáku je nádherný výhled na jižní členité pobřeží. Matara Kousek dále po pobřeží se nachází první velké město Matara.
Na rozlehlé pláži přímo v centru města je po visutém mostě přístup do místního buddhistického chrámu Weherahena. Dalawella Beach Západ slunce si budeš mít možnost vychutnat na fotogenické pláži Dallawela poblíž Unawatuny.
Z oceánu zde vystupuje mohutná skála, která přímo vybízí k tomu na ni vylézt a nechat si udělat fotku na památku. 13. den Galle Dutch Fort Poslední okruhový den můžeš využít k prohlídce Holandské pevnosti v nedalekém městě Galle.
Díky své zachovalé unikátní architektuře domů ovlivněné portugalskými, holandskými a britskými přistěhovalci a původnímu opevnění z roku 1663 je město zapsáno na seznamu UNESCO.
Je tu stará dosud funkční budova soudu, holandský kostel, muzea i luxusní hotely v nádherných historických budovách.
Z hradeb s majákem je hezký výhled na oceán a město.
Uličky města jsou plné obchůdků se šperky s drahokamy a suvenýry.
Ačkoliv je stará část města oddělená od nové rušné části kriketovým stadionem a hlavní silnicí, je to, na rozdíl od Anurádhapury a Polonnaruvy, stále živé město.
V některých domech bydlí lidé, jiné byly přestavěny na stylové hotely a restaurace, sídla úřadů nebo obchody. Sinharaja Forest Nyní tě bude čekat návšteva deštného pralesa Sinharaja.
Ten je zapsaný na seznamu UNESCO.
Ročně zde spadne velké množství srážek, které se průměrně pohybuje kolem 3000-6000 mm, tedy chytit zde slunečné počasí není úplně jednoduché.
Kromě samotného pralesa zde budeš mít možnost obdivovat různé druhy ptáků, motýlů, hadů a ještěrek.
S průvodcem si můžeš vybrat podobně jako v Knuckles, jakou pralesní trasou půjdete.
Po cestě pak narazíš na řadu vodopádů a krásných výhledů na řeku Gin Ganga a zamlžený deštný prales. Madu Ganga Další tvou zastávkou je pobřežní město Ambalangoda, známé díky jezeru Maduganga, obrovské vodní ploše s mnoha ostrůvky, na kterých můžeš navštívit místní obyvatele ukazující využití skořice k mnoha účelům, od koření až po olejíčky.
Navštívíš také ostrovní Buddhistický chrám, kde ti místní mnich ukáže, jak se kdysi psali staré náboženské texty.
Cestou si můžeš užít bohatou říční faunu, především varany, opice a různé druhy ptáků.
Svou cestu po jezeře můžeš zakončit v místním přírodním SPA. Uměle vytvořených bazénkách s řičními rybkami. Ambalangoda V Ambalangodě navštívíš také muzeum tradiční výroby dřevěných masek, které ke Srí Lanské kultuře neodmyslitelně patří.
Využívají se především při oslavách a náboženských ceremoniálech.
Kdy každá z masek má své určitě využití, a tancem místní zahánějí zlé duchy a nemoce. Vedle muzea pak nalezneš i dílnu, kde nahlédneš pod ruce místním umělcům. Hikkaduwa Vítej v cíli cesty tvého Okruhu! V surfařském ráji, turistickém letovisku Hikkaduwa.
Zde si teď můžeš užívat svůj zbývající čas na surfu, nebo jen rozjímat na pláži a vstřebávat své zážitky z ostrova.
Mimo skvělých podmínek na potápění a vodní sporty zde najdeš také třeba želví pláž, nebo smutnou vzpomínku na Tsunami v podobě Muzea a vzdělávacího centra. 14. den Další místa na pobřeží, která stojí za návštěvu: Dodanduwa Fish Market Japanese Peace Pagoda