Mexiko na maximum

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Přilétáme do Cancúnu, známého turistického města pro všechny gringos.
Válet šunky u pláže si ale budeme pouze první dny.  Časový posun je náročný, takže začneme zlehka. Cancún 2. den Isla Mujeres Jedna z nekrásnějších pláží na světě.
Jsou zde skvělá místa pro šnorchlování a potápění.🏊 3. den Chichén-Itzá Jeden z divů světa.
Chichen Itza je starověké mayské archeologické naleziště v Mexiku. Dominuje mu impozantní Kukulkanova pyramida, známá také jako El Castillo, s 365 schody, což odpovídá počtu dnů v roce.
Chichen Itza sloužila jako politické a náboženské centrum Mayů, a návštěvníci zde mohou vidět řadu vzácných archeologických artefaktů a struktur, včetně bojových hřišť, observatoře a cenotes. Ik Kil Krásná cenote, kde se dá koupat.  Cenotes  jsou průzračná, modrá jezera, vytvořená v krasových jeskyních nebo polojeskyních. Valladolid Valladolid, malé město v Mexiku, oplývá koloniálním šarmem.
Má malebné náměstí s katedrálou, barevnými fasádami a tradičními tržišti.
Je vstupní branou do archeologického nalezišě Chichén Itzá. 4. den Isla Holbox Krásné pláže 🏖️  a večer bychom měli vidět úchvatnou bioluminiscenci (svítící mořští tvorové) 🌃. V té chvíli se zdá, že voda svítí a tvoří magický, pohádkový zážitek. 5. den Tuxtla Gutiérrez Přelétáme do státu Chiapas.
Né tolik turistický jako poloostrov Yucatán, ale o to kouzelnější. 6. den Parque Nacional Cañón del Sumidero Kaňon dosahuje hloubky i 1000m. Pojedeme se podívat na několik výhledů ze shora. Večer můžeme pozorovat ruch města, dát si tacos nebo jiné dobroty. 7. den Chiapa de Corzo Malá hezká vesnička kousek od Tuxtly.
Zde se nalodíme na člun a podíváme se do kaňonu zezdola.
Někdy je možné vidět i malé krokodýly.
🐊 8. den San Cristóbal de las Casas San Cristóbal je jedno z mojich nejoblíbenějších míst v Mexiku.
Město je položené v kopcích, takže je tu snesitelná teplota.
 Kloubí se zde stará koloniální španělská archytektura s domorodými indiány.
Indiánky nosí sukně z peří a miminka v šátku na zádech.
Většinou umí španělsky, ale mezi sebou mluví svým jazykem. Zároveň je možné si zde koupit krásné a levné suvenýry. 9. den Chamula Tento den si uděláme výlet do nedaleké vesnice Chamula, kde žije právě 95% indiánů Tzotzil.
V kostele si lze všímat různých kombinací katolicismu a starých mayských bohů. 10. den Ze San Cristóbalu se přesuneme do státu i stejnojmenného města Oaxaca.
Je to dlouhá cesta.
Pojedeme nočním autobusem.  Estado de Oaxaca Všichni kdo kdy byli v Oaxace o ní mluví jen v superlativech.
Krásné čisté ulice a archytektura, různé krámky a další možnost ochutnávat skvělé jídlo nebo třeba pálenku Mezcal. 11. den Hierve el Agua Tento přírodní zázrak byl pro mě jedním z nejlepších překvapení, když jsem se do tohoto regionu vydal poprvé.
Vulkanickou činností se zde vytvořili zajímavé útvary a dokonce i přírodní bazény, kde se okoupeme. 12. den Monte Albán Rozsáhlé ruiny zahrnují monumentální pyramidy, paláce a komplexní observatoře.
Monte Albán představuje fascinující pohled do minulosti Mexika. 13. den Ciudad de México Přesouváme se do hlavního města Mexika.
🌁 Celá metropolitní část čítá přes 22 milionů lidí.
Z toho jde skoro strach.
Avšak město a zvlášť centrum je dobře navrhnuté a skýtá mnoho zajímavých míst k vidění a objevování. Palacio de Bellas Artes Nejkrásnější budova v centru.
Uvnitř je možné se podívat na galerii obrazů.
Kolem se nachází park, kde se někdy večer scházejí lidé a tančí salsu. Tenochtitlan Centrální náměstí vybudované na zbytcích aztéckého města Tenochtitlán. Torre Latinoamericana Za pár korun vyjedeme výtahem na věž.
Zde je krásný výhled na město a při dobrém počasí je možné zahlédnout vrcholy Popocatépetl a Iztaccíhuatl. 14. den Pokusím se domluvit s mými mexickými přáteli, aby nás vzali do Temazcalu Temazcal je starodávný rituál pročišťování a uzdravování 🍀 používaný různými původními kulturami v Mexiku a Mesoamerice.
Temazcal je struktura ve tvaru kupole postavená z kamene a hlíny, která slouží k rituálnímu saunování. Během ceremonie se v horkém prostoru uvnitř této struktury používá horkých lávových kamenů namočených v rozpálené vodě, aby se vytvořila intenzivní pára.
Účastníci jsou vedeni skrz různé rituály, zpěv a modlitby vedené šamanem nebo rituálním vůdcem.
Tento rituál má za cíl nejen fyzické očištění těla, ale také duchovní a emocionální uzdravení. Ciudad de México Soumaya Museum Zajímává budova muzea. Muzeum Soumaya obsahuje rozsáhlou sbírku obrazů, soch, archeologických nálezů a dalších uměleckých děl.   A vstup je zdarma. CABLEBUS Indios verdes Moje skryté eso v rukávu, o kterém někdy neví ani místňáci.
Na okraji je v provozu lanovka, která slouží jako hromadná městská doprava pro lidi z těchto okrajových a často chudých čtvrtí.
Projedem se jí a spatříme tak zase jiný kus města z vrchu.
Na jednom kopečku jsou barevně namalované fasády domů.
Z dálky to vypadá moc hezky. 15. den Xochimilco Xichimilco je často považováno za poslední zachovaný zbytek aztéckých jezer a mokřadů. Můžeme si půjčit loďku a plout po kanálech mezi plovoucími zahradami, které jsou vytvořeny z květin a vodních rostlin. Coyoacán Coyoacán se nachází na jižním okraji hlavního města a je znám svými kamenitými uličkami, koloniálními domy a hezkým náměstím.  16. den Teotihuacán Ztracené město bohů.
Vévodí mu Pyramida Slunce 🔺 a Pyramida Měsíce.
Rozhodně místo, které by nikdo neměl minout.  Teotihuacán bylo jedním z nejvýznačnějších městských center především ve starověké Mesoamerice, a hrálo klíčovou roli v regionálních kulturách.
Uvidíme také mnoho dalších archeologických pozůstatků, včetně komplexního systému městského plánování, chrámů, paláců a bydlení pro tehdejší obyvatelstvo.  17. den Puebla Město Puebla, je známé pro svou krásnou koloniální architekturu, včetně katedrály a historického centra, které je zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO. Cholula Cholula je známá především díky svému ikonickému chrámu Sanctuario de Nuestra Señora de los Remedios postavenému na starověkých pyramidách.
Z tohoto místa je možné vidět majestátní Popocatépetl, Iztaccihuatl a La Malinche. 18. den La Malinche Pokusíme se vylézt na sopku. Hora byla pojmenována po legendární postavě La Malinche, která hrála klíčovou roli během doby španělské konkvisty Mexika.
 S výškou přes 4 400 metrů je oblíbeným cílem pro turisty a horaly.  Většinou není potřeba žádné speciální vybavení.
Cesta na horu se vine lesem, potom trávou rostoucí ve vulkanickém prachu a nakonec kameny.
Snad budeme mít štěstí na počasí a uvidíme krásné výhledy. Tůra je to fyzicky náročná.
Domluvíme se, kdo bude chtít vyjít až na vrchol a kdo naopak bude  piknikovat a ,,hlídat záda". 19. den Tepoztlán Tepoztlán je malebné město v mexickém státě Morelos.
S výraznou kulturní historií a krásnou přírodou nabízí návštěvníkům historické památky, trhy a poutní kostel.
Rozhledy ze zalesněných skal jsou magické.
Můžeme si přivstat, jít na vyhlídku a podívat se na západ slunce. 20. den Estacas Las Estacas je krásné rekreační místo v mexickém státě Morelos.
Nachází se u řeky Yautepec a nabízí přírodní bazény s průzračnou vodou, kde můžeme plavat a šnorchlovat.
Toto místo je obklopeno nádhernou vegetací a poskytuje možnost relaxace a odpočinku v přírodě. 21. den Odlet z Mexico City.  Ciudad de México