To nejlepší z Arménie

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Sejdeme se na letišti a vyrazíme spolu do Arménie! 😎 Mezinárodní letiště Zvartnots Jsme v Arménii ✅  Při výstupu z letadla moc otálet nebudeme, čeká nás pasová kontrola.
Okének je zde sice plno, i tak to ale slušně vázne.
Po kontrole můžeme u dvou prodejců hned zakoupit internetová data za fajn ceny.
Balíčky stojí různě (dle objemu dat), nicméně ceny jsou velmi příznivé (kéž by to bylo obdobně u nás 😃). E-SIM je také možné zakoupit. 2. den Dnes začínáme objevovat Arménii, čeká nás chrám Garni, kláštery Geghard a Chor Virap.
Možná stihneme i návštěvu krápníkové jeskyně Magellan.
Večer zakončíme degustací vína ve vinařské oblasti Areni. Garrni Garni je malá vesnice nacházející se regionu Kotayk, který leží asi 30 km od hlavního města Jerevanu.
Garni je známé pro své historické a kulturní bohatství a je jedním z turisticky atraktivních míst v zemi.
Vydáme se na prohlídku zdejšího chrámu, Jedná se o antický římský pohanský chrám postavený v 1. století našeho letopočtu.
Je to jediný dochovaný římský chrám v Arménii a je považován za významnou historickou památku 🕍 Klášter Geghard Klášter Geghard, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází nedaleko od Garni.
Je vytesán do skalního útesu a nachází se v něm mnoho historických a náboženských artefaktů.
V areálu kláštera je k dispozici chutná pitná horská voda (pozn.
voda je pitná po celé zemi, Arméni mají totiž velmi kvalitní horskou vodu). Chor Virap Klášter Khor Virap je významným arménským historickým a náboženským místem.
Nachází se nedaleko hlavního města Jerevanu, poblíž hranic s Tureckem.
Tento klášter je proslulý svou spektakulární polohou, neboť stojí na úpatí hory Ararat.Kromě nádherného výhledu (za jasného počasí) na horu Ararat je Khor Virap známý také jako místo, kde byl sv. Řehoř Osvětitel, zakladatel arménského křesťanství, vězněn po mnoho let před svým osvobozením 🗻 Magellan cave Zajímavá krápníková jeskyně, kde zastavíme, pokud budeme mít dostatek času.
Prohlídka je poměrně krátká, ale stojí za to. Areni Wine Factory Areni je vinařská vesnička i oblast.
Určitě si tedy zajdeme na nějakou degustaci a při vínku a dobrém jídlu se konečně pořádně seznámíme 😎🍷Víte, že zdejší odrůda vína byla nalezena několik tisíc let právě v jeskyních, jež hojně obklopují vesničku Areni?

👌 3. den Třetí den ráno vyrazíme na další klášter - Noravank, poté na vodopád Shaki.
Odpoledne dorazíme do města Goris, kde si projdeme jeho prapůvodní ráz - kamenné město Old Goris. Noravank Monastery Klášter Noravank je jedním z nejhezčích.
Je obklopen horským prostředím, není turisticky tolik vytížen a kdo má rád trochu adrenalinu, může si po žebříku slézt do studny. Շաքիի ջրվեժ U vodopádu zastavíme jen na chvilku, nenecháme si ho však ujít, stojí za to. Old Goris Amphitheater V kamenném městě Starý Goris si uděláme cca 5 km dlouhou procházku.
Užijeme si výhledy na moderní Goris i původní kamenná obydlí.Půjdeme tuto trasu:Trasa 5,2 km • 2:09 hmapy.cz/s/rahuderalo Goris V centru moderního Gorisu si nakoupíme nebo zajdeme na večeři. 4. den Nejdelší obousměrnou lanovkou na světě vyrazíme na klášter Tatev a smočíme si nohy v teplých pramenech v krápníkových jeskyních. Halidzor Nejdelší obousměrnou lanovkou na světě vyrazíme na klášter Tatev ze stanice Halidzor.
Pokud budeme mít lepší počasí, než já posledně, čekají nás užasné výhledy 😂🚠 Tatev Projdeme si klášterní komplex a když budeme chtít, třeba i jeho horské okolí. Devil’s Bridge Nohy si zahřejeme v teplých pramenech v nádherných krápníkových jeskyních.
Kdo se bude chtít vykoupat celý, bude mít také příležitost. 5. den Dnes se vydáme do dalšího krásného skalního města s "houpajícím" mostem.
Pokračovat budeme k jezeru Sevan, v jehož okolí navštívíme ikonický hřbitov a samozřejmě další klášter. Stone-pyramids Cestou mineme zajímavé skalní útvary, uděláme minutkovou zastávku na fotku. Khndzoresk swinging bridge Projdeme si nádherné skalní město, jehož dvě části jsou spojeny houpajícím se mostem.
Je to opravdu nádhera, ale však posoudíte sami 💙 Sevan Kolem jezera Sevan pojedeme nějakou chvíli 😊🌅, třeba najdeme i pěknou pláž pro otužilce 🏊‍♀️ Noratus Cemetery Krátce se projdeme na hřbitově Noratus, kde se nachází nejvíce chačkarů - typických náhrobků v celé Arménii.
Možná nás / vás zaujme ale něco zcela jiného, nechte se překvapit 😅 Hayravank Méně známý klášter Hayravank se tyčí na pobřeží jezera Sevan a v jeho blízkosti se nachází pozůstatky z doby bronzové. 6. den Co by to byl den v Arménii bez dalších klášterů.
Přidáme k nim však pevnost a nakoukneme k horskému jezeru Kari. Sevanavank Sevanavank je velmi turisticky vytížený klášter, cestu máme však kolem, dáme si tu třeba aspoň džus z čerstvě vymačkaných granátových jablek. Amberd Amberd se nachází v arménských horách, kousek od Byurakanu.
V tomto komplexu je středověká pevnost ze 7. století, která sloužila jako obranný prvek a klášter Amberd z 11. století, který zahrnuje kostel svatého Katolikose, kde se konaly náboženské obřady. Kari Jezero Kari se rozkládá ve 3000 metrech nad mořem.
Až sem lze dojet autem a odsud pak dále začínají všechny túry na vrcholy Aragace.
Skvělé ale je si jezero jen obejít a vystopat na kamenný kopec s křížem, od kterého je perfektní výhled do okolí.
To uděláme i my před naším pořádným výšlapem 🥾Do restaurace zde ale určitě nepůjdeme - google recenze jsou pravdivé.
Nebojte ale, v Byurakanu na nás čeká super místo, kde se najíme. 7. den Předposlední den si trošku mákneme, čeká nás výšlap na jižní vrchol nejvyšší hory Arménie - Aragac💪 Kari Vrátíme se k jezeru Kari, kde zaparkujeme.
Poté budeme již pokračovat pěšky na jižní vrchol hory Aragac. Aragac Nejvyšší hora Arménie Aragac má 4 vrcholy.
Ten nejvyšší měří 4090 metrů a ostatní mají o trochu méně.
Trasy značené moc dobře nejsou, ale poradíme si. Spolu si vyšlápneme k jižnímu vrcholu (3890 m n. m.). Dobrá obuv i outdoor oblečení je nutností.
Převýšení je cca 500 m, cesta je ale poměrně "příjemná". Kari Armenian Alphabet Monument Alphabet Monument je velkým kamenným komplexem, který představuje písmena arménské abecedy vytesaná do velkých kamenných bloků.
Každé písmeno má svůj vlastní design a velikost a je umístěno v abecedním pořadí.
Monument byl postaven k oslavě a zachování bohatého kulturního a historického dědictví arménského písma.Tento monument je nejen významnou kulturní atrakcí, ale také učebním prvkem, který pomáhá Arménům a návštěvníkům pamatovat si arménskou abecedu a její jedinečné znaky.  8. den Poslední den v Arménii zakončíme prohlídkou hlavního města Jerevan a návštěvou katedrály Zvarnots. Zvartnots Cathedral Zvartnots je historická lokalita, která je známá díky svým starobylým ruínám katedrály a zároveň je považována za jedno z významných míst arménského kulturního dědictví.
Katedrála byla postavena v 7. století a byla významným náboženským a architektonickým centrem své doby.
Bohužel, byla zničena buď zemětřesením nebo Araby v 10. století a dnes zůstaly pouze její ruiny. I přes svou poškozenou stavbu jsou ruiny Zvartnots stále impozantní a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Toto místo přitahuje návštěvníky svým historickým významem a jedinečnými architektonickými rysy.
Za jasného počasí je v pozadí katedrály vidět turecký Ararat. Jerevan Jerevan, hlavní město Arménie, je kosmopolitním centrem země a kombinuje bohatou historii s moderním životním stylem.
Město leží na křižovatce východu a západu a nabízí návštěvníkům pestrou paletu zážitků.
Je známé svými historickými památkami, jako je jerevanská kaskáda s výhledem na město, náměstí Republiky a genocidní památník.
Město je také plné restaurací, kaváren a obchodů, kde můžete ochutnat místní i světovou kuchyni.Půjdeme tuto trasu:Trasa 3,4 km • 1:03 hhttps://mapy.cz/s/kaponejete Modrá mešita Republic Square Charles Aznavour square Swan Lake Freedom Square Martiros Saryan House-Museum Alexander Tamanyan Statue Cafesjian Center for the Arts Mezinárodní letiště Zvartnots A to je bohužel konec, přátelé, těším se opět na viděnou 😎