10 dní odpočinku a drinků na ostrově Roatán

Netradiční dárek pro muže i ženu nebo pár.
1. den Megaplaza Mall Roatan Hned po příletu zařídíme nejnutnější věci.
Abyste byli neustále na příjmu, mohli posílat fotky a zveřejňovat storýčka pro své kamarády, je nutné vám zprovoznit vlastní SIM kartu.
Během chvíle vše zajistíme u místního operátora. Eldon's Supermarket Poté navštívíme největší supermarket na ostrově Eldon's, ve kterém si budete moci nakoupit potraviny na další dny. Vysvětlím vám, jak to na ostrově chodí s cenami, které výrobky jsou nejlepší a co dalšího budete v následujících dnech potřebovat. Czech Village Už jste někdy slyšeli o unikátu jménem Česká vesnice?

V naší domovině máme vesnic samozřejmě hodně, ale jsem si jistý, že žádná z nich neleží u tyrkysovově průzračného moře.
Pokud jste si mysleli, že utečete do Karibiku poznávat jen a pouze nové kultury, pak věřte, že na ostrově potkáte víc krajanů, než byste čekali. Abychom nezačali příliš zhurta, náš první výlet bude právě procházka po celém areálu Czech Village.
Ukážu vám, kde v ní najít českou hospodu nebo jak se dostat na molo.
Tam si můžeme vzít mou loď a prohlédnout si Českou vesnici rovnou ze zátoky.
Buďte si jistí, že vás Czech Village i po delší cestě naladí hned první den na tu správnou vlnu. 2. den Camp Bay Vyměňte české "Na samotě u lesa" za "Na samotě na pláži". Druhý den se budeme jen flákat.
Kdo by nesnil o tom mít bílou karibskou pláž jen sám pro sebe?

Na Camp Bay to není žádný problém! Navštívíme turisty neobjevenou bílo písečnou pláž na východě ostrova s průzračně čistým mořem a úkrytem pod palmami.
Projít se můžete na přilehlé skalní útesy a kochat se nezapomenutelnými panoramaty Karibiku. A když budeme mít štěstí, potkáme securiťáka Josepha, který vyleze na jednu z kokosových palem a připraví nám přímo na místě čerstvý kokos.  La Sirena de Camp Bay Prosluněné pláže a nekonečná pohoda nejsou to jediné, co ke Karibiku neodmyslitelně patří.
Po dni stráveném a pláži příjde vhod osvěžení v jednom z místních barů.
A já vás vezmu do toho, kde mají zaručeně nejlepší Rum Punch na celém Roatánu.
V baru La Sirena usedneme na molo a ochutnáme i další drinky.  Dva drinky Rum Punch jsou pro odvážné, tři jsou již pro hrdiny.
Tajemství tohoto ovocného nápoje totiž spočívá v tom, že polovinu půllitru, který vidíte na fotkách tvoří poctivý karibský třtinový rum. :-)  3. den Jonesville Point Road OK, nyní trochu botaniky... Mangrovník je jediný strom, který dokáže růst ve slané vodě.
V lagunách kolem celého ostrova tvoří rozsáhlé lány stromů, jejichž kořeny zapletené do sebe se tyčí nad vodní hladinou.
No a já mám shodou okolností jeden takový les s mangrovníkovými kanály pár metrů od baráku. Nasedneme na loď a budeme se proplétat několik stovek metrů dlouhými mangrovníkovými kanály táhnoucími se podél pobřeží.
Budete tak mít nekonečné spletence kořenů mangrovníku na dosah ruky.  Jen co z kanálů vyjedeme, slunce už bude dopoledne pěkně žhnout.
V lagunách mezi mangrovníkovými kanály se však nachází nejčistší voda na celém ostrově.
Proč do ní tedy neskočit?

Oakridge Jakmile proplujeme mangrovníkovými kanály, obrátíme příď lodi druhým směrem do vesnice Oak Ridge.
Tato vesnice nepatří k nejbohatším na planetě.
Postupně projedeme kolem domů na vysokých kůlech, které jsou nad hladinou moře hlavně kvůli přílivu.
Také vám ukážu autentický život obyvatel Roatánu.
Při plavbě kolem Oakridge můžeme navštívit hned několik barů na vodě.  Dále proplujeme kolem přístavů podél zátoky, kde kotví velké rybářské lodě.
Zblízka prozkoumáme, jak vypadá např.
loď, která na širém moři loví krevety.
Námořníci vyráží na lovecké plavby, které trvají i několik dlouhých měsíců.
Autentickou atmosféru zátoky poté doplní i pár vraků mohutných lodí, které se v zátoce nachází. Reef House Resort To, že se kolem Roatánu táhne mohutný korálový útes (2. největší na světě), vás jistě překvapí.
Ovšem to, že existuje bar přímo na korálovém útesu vám jistě vyrazí dech.
Stačí se projít po mole pouhých pár metrů a už můžete šnorchlovat mezi mohutnými, někdy trochu strašidelně vypadajícími korály.
Reef House Resort se totiž nachází na ostrově, který je ke korálovému útesu přilehlý.
Do místního baru se tak dostanete pouze na lodi.
Čas tu můžeme strávit buď koupáním v průzračně čisté laguně nebo šnorchlováním a zažít film Hledá se Nemo naživo. 4. den Roatan Island Brewing Co Rum není jediným alkoholem, který je s Roatánem bezprostředně spjatý.
Následující den se vydáme do jednoho z místních pivovarů a ochutnáme několik druhů piva zdejší produkce.
I když pivovar svým tvarem spíše připomíná luxusní vilku, věřte, že popíjet pivo u stolu v přilehlém tropickém lesíku má určitě něco do sebe a roatánské pivo vám bude chutnat. Palmetto Bay Až poprvé projdete barem v Palmetto Bay na terasu s výhledem na moře a bazén, nebudete schopni rozeznat, zda se jedná o malované plátno nebo skutečnost.
Strávit tu můžeme celý zbytek dne. Buď poleháváním v houpací síti pod palmou, na lehátku u bazénu nebo pod jedním ze slunečníků na pláži.
Je tu doslova moře možností, jak si Palmetto Bay užít.
:D 5. den Mayak chocolates Na pátý den jsem si pro vás připravil jednu chuťovku.
Podíváme se do lokální výrobny čokolády, kde se čokoládové výrobky připravují ručně tradičními způsoby.
Všechno kakao pochází na 100% z honduraských kakaových bobů.
Mayak Chocolates má ve své výrobně připravenou bohatou expozici nástrojů, s jejichž pomocí se v průběhu let čokoláda připravovala.
Každý návštěvník se zde může zúčastnit krátké prezentace, během které personál popíše všechny detaily od získávání kakaových bobů až po výrobu samotné čokolády.
Výklad je doplněn ochutnávkou, jak hotových čokoládových výrobků všeho druhu, tak i polotovarů až po samotné kakao, které je z bobů získáváno. Rusty Fish Jen pár kroků od čokoládovny se nachází jeden velmi netypický krámek.
V obchodu Rusty Fish totiž najdete ručně vytvářené produkty, které jsou vyráběny převážně z odpadu, který se vytěží z roatánksých pláží nebo moře.
Mezi výrobky najdete celou škálu dekorací, ale také mís, nádob, řetízků nebo figurek vyřezaných z kamene.
Budete překvapeni, kam až může kombinace nekonečné lidské fantazie a šikovných rukou zajít. West Bay Beach Pokud existuje nejkaribštější pláž celého Roatánu, pak je to jednoznačně West Bay. Bílý písek, zářivě zelené palmy, průzračně tyrkysová voda, exotický hudba rytmicky znějící z přilehlých beach barů a restaurací a hlavně milí lidé užívající si pohodovou atmosféru.
Na West Bay to žije!  Není zde nejmenší problém půjčit si vodní skútr, projet se na lodi s průhledným dnem a zkoumat podmořský život nebo si prostě sednout do vody s drinkem a popíjet.  West End Nejkouzelnější západ slunce člověk zažije na West End. Jedná se o ulici obklopenou malými obchůdky s doutníky, kávou nebo alkoholem.
Nachází se zde také nespočet barů, restaurací a po setmění po West End proudí davy lidí.
My si západ slunce užijeme s vyhlášenými kuřecími křídly v marinádě v restauraci Booty bar, přímo na mole.
Během západu slunce tu navíc probíhají happy hours, ve kterých si můžete pořídit alkoholické drinky za velmi nízké ceny.
  6. den Oakridge Do vesnice Oak Ridge se ještě vrátíme, ale tentokrát po zemi.
Každou neděli v ní totiž probíhají bohoslužby.
Jak ale sami uvidíte, k naší tradiční české bohoslužbě má tato akce poměrně daleko.
Spíše se dá říci, že jde o koncert s nepopsatelně pozitivní atmosférou plnou tance, emocí a hromadného zpěvu.
Této události se samozřejmě mohou zúčastnit i návštěvníci, kteří nejsou křesťanského vyznání.
Milí obyvatelé Oak Ridge mezi sebe bez problému přivítají každého, kdo příjde jejich nedělní mši navštívit. Za vyzdvihnutí stojí temperamentní kázání pastora Hanka, který se umí do svých proslovů skutečně opřít.
I on však svůj výklad prolíná zpěvem rytmických písní, které chytnou snad každého.
Na tuto boží akci nezapomenete do konce života.
:) Pokud 8. den nebude vycházet na neděli, samozřejmě uzpůsobíme program tak, že tyto aktivity prohodíme s jiným dnem. Czech Village Po návštěvě kostela se vrátíme zpět do České vesnice a po obědě vyrazíme jen malý kousek na lodi na molo, ze kterého je na Czech Village krásný výhled.
S sebou si můžeme vzít drinky a něco k jídlu a zůstat tu až do pozdního odpoledne.
Na mole se nemusíte bát, že by vás rušili jiní turisté a budete mít celou zátoku s křišťálově čistou vodou sami pro sebe.  Punta Gorda U poznávání místní kultury ale ještě tento den zůstaneme.
V neděli večer se koná setkání vesničanů v Punta Gorda.
Po setmění to v téhle vesnici skutečně žije! Nejenže se tu nahlas vyhrávají tradiční rytmické písně, ale také se při hudbě vášnivě tancuje.
Kromě tance a zpěvu tu můžete při večerních slavnostech zakoupit celou řadu suvenýrů, ochutnat místní kuchyni, ale na druhou stranu také poznat chudobu místních obyvatel a podmínky, ve kterých žijí.
Jedná se o ničím nezkreslený autentický zážitek. 7. den Paya Bay Resort Co takhle navštívit místo, kde najdete hned několik různých pláží najednou?

Paya Bay Resort se rozpíná po skálním útesu, ze kterého vždy můžete sestoupit na bílo písečnou pláž.
Ve skalách se nachází i několik vyhlídkových míst se slunečníky, odkud můžete pozorovat moře z výšky.
Na své si tu příjdou zejména dobroduzi, kterým nedělá problém na pláži odhodit plavky.
Ano, Paya Bay totiž nabízí hned několik nudistických pláží.  Neznamená to však, že jsou zde pláže pouze pro nudisty.
Svou pláž si tu vybere každý.
V plavkách nebo bez nich.
:D 8. den Camp Bay Lodge - Hotel Roatan Honduras - Kite Surf - Yoga Retreat Za turisty nedotčenou pláží Camp Bay se nachází malý hotelový resort Camp Bay Lodge, který nám poskytne zázemí pro nadcházející den. Oproti velké pláži Camp Bay se na pláži resortu nachází molo a k dispozici tu je celá řada lehátek a houpacích sítí.
Náš relax pak obohatí jídlo a pití z nabídky přilehlého baru. Turquoise Bay Dive & Beach Resort Myslím, že karibských pláží není nikdy dost, proto bych pro vás ještě jednu měl.
Na Turquoise Bay si můžete užít den nejen na lehátku nebo osušce, ale klidně v jedné z plážových postelí.
Unikátností resortu je molo, na kterém se nachází soukromé lože nad vodou.
Pokud se vám tedy nebude chtít ležet na pláži, můžete zakotvit v jedné z dřevěných buněk s postelí. 9. den Czech Village To by bylo z mého pevně daného itineráře vše.
Jeden den bychom si nechali jako rezervní a vrátili se během něho na místa, která vás zaujala nejvíce.
Věřím, že to bude těžké rozhodování.
Každý máme jiný vkus a výlet na Roatánu je potřeba si užít na maximum! 10. den Czech Village Jelikož bude váš odlet z Roatánu s největší pravděpodobností v brzkých odpoledních hodinách, můžeme ještě v den odletu využít dopoledne a projet na lodi některá z přilehlých míst kolem České vesnice.
Poslední tečku za nezapomenutelným výletem na Roatán pak už udělá jen výhled z okýnka letadla, který je stejně dechberoucí jako ostrov samotný.