Azory - Sao Miguel

1. den Odlet z Norimberka na letiště v Ponta Delgádě na ostrově Sao Miguel.
Ponta Delgada návštěva hlavního města ostrova. 2. den Lagoa do Fogo Za mě nejkrásnější kráterové jezero na Sao Miguel 🙂 Kousek od vyhlídky je placené parkoviště, asi 3 h nás stáli 5EU. Pak už záleží na vás, jestli se vydáte po strmé cestě dolů na cestu kolem jezera nebo se vydáte po hřebeni na nějaký delší trek.
Máme na to celý zbytek dne:) 3. den Gorreana Tea Factory Volně přístupná čajová plantáž u fabriky na zpracování čaje, kde můžete navštívit i menši čajovnu, kde mají dva druhy čajů zdarma k ochutnání, je tu i možnost nakoupit místní čaj a výrobky z něj . Lomba de São Pedro Miradouro do Salto da Farinha Poço Azul Vodopád s jezírkem s tyrkysově modrou vodou. Pequena Rota PR39 SMI - Quatro fábricas da Luz Trek začínající u jezírka, kde je jedna z nejstudenější vodou na Azorech, i tak je tam skvělá koupačka s miniplážičkou u jezírka:) Dále pokračujeme ke staré opuštěné hydroelektrárně, kterou už pamalu pohltila příroda. 4. den Spa of Ferraria Unikátní termální pramen vyvěrající přímo do moře Termas da Ferraria.
V moři jsou lana, který se můžete držet při vlnách, přítomný je v týdnu i plavčík, ale má celkem na salámu, co se ve vodě děje.
Vstup je zdarma, k dispozici je obrovské parkoviště u nefunkčního hotelu, jsou zde převlékárny a sprchy zdarma.
V okolí kromě zálivu s termálem je i menší stezka podél pobřeží.
Koupání podle vln. Minule jsme se tam museli vracet opakovaně, než bylo bezpečné se vykoupat, ale stálo to za to. Miradouro da Ponta do Escalvado Pozorovací místa velryb. Piscinas Naturais "Caneiros" Černá písčitá pláž v Mosteiros s výhledem a přírodními vulkanickými bazénky.
Na pláži jsou dva barya kousek dál je obchůdek, kde si můžeme koupit místní pivo :) Koupání v moři je hlídáno plavčíky. Igreja de São Nicolau Krásny kostel v Sete Cirades, můžeme se projít kolem jezera, nebo půjčit paddleboardy. Miradouro da Grota do Inferno Ikonická vyhlídka na tři kráterová jezera jako nejznámější výhled Azor, cesta od parkoviště vede skrz krásný les s mnoha odbočkami třeba k dalšímu menšímu jezeru nebo na jiné vyhlídky na výše zmíněná jezera.
Každopádně v okolí je x dalších a mnohem hezčích vyhlídek bez zábradlí a s lepším výhledem. Miradouro da Vista do Rei Starý opuštěný hotel. Miradouro do Pico do Carvão Výhled na kaňony. Louvre Michaelense Bar Bistro Mercearia Oběd v nejlepší restauraci na Azorech a prohlídka hlavního města ostrova Sao Miguel. Plantação Ananases A Arruda Jen v Ponta Delgadě jsou minimálně dvě ananasové farmy, ananasové skleníky s ananasy v různé fázi růstu a samozřejmě s ochutnávkou ananasů a všelijakých koláčů a drinků z nich, a musím uznat, že ananasový mojito nemá chybu. 5. den Centro de Interpretação Ambiental da Caldeira Velha Parqua Da Caldeira Velha, kde je vstup dobré objednat na daný čas den předem přes rezervační systém, vstup je omezen na daný počet osob a cena je 10EU na 1,5h. Najdete tu čtyři různé termální bazény s různou teplotou vody.
Malé převlékárny, a za poplatek je možné věci nechat ve skříňkách.
Žádný bar ani občerstvení přímo v areálu není. Cascata do Salto do Cabrito 8,5 km cirkulární trail začínající u vodopádu Salto do Cabrito, kde se můžeme i vykoupat, vodopád není termální, až k termálním pramenům do městečka Caldeiras, kde kdo bude chtít se může jít za vstupné 3UE vykoupat do termálních pramenů Termas das Caldeiras.
Cesta středně obtížná, část se leze, vede po dřevěných stezkách nad řekou, podél termálních elektráren, a cestou potkáme vývěry termálních sirných par a místa, kde se připravuje tradiční azorský pokrm Cozido. Our Lady of Peace Chapel Další z krásných kostelů na Sao Miguel. Pequena Rota Circular PRC 37 SMI - Rota da Água - Janela do Inferno Jeden z málo navštěvovaných treků lesem, tunely, kolem vodopádů, přes pastviny. Ilhéu de Vila Franca do Campo Pokud budou mezi námi dronisti, tak zajdeme na pobřeží a omrkneme tenhle ostrůvek. Farol do Cintrão Útes s majákem a nádherným výhledem na Atlantik. 6. den Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões Krásný park, plný vodopádů a hortenzií. Miradouro da Ponta do Arnel Maják na výchově ostrova s místem na grilování a dopolední kávu. Trailhead - Cascata Salto do Prego Boží trek k majestátnému vodopádu Salto do Prego, který vede podél menších vodopádu.Pokud budeme mít štěstí budeme tam sami a můžeme se vykoupat.
Vodopád je vážně nádherný a obrovský.
Cestou zpět přes starou téměř opuštěnou vesnici s výhledem na údolí. Tony's Restaurant Ve Furnasu se v horkých parách se připravuje jedno z klasických jídel Azor a to Cozido, složené z různých druhů mas (kuřecí, vepřové, hovězí, různé klobásy) a zeleniny (mrkev, tuřín, zelí, brambory) podávané s rýží a zalité vývarem.
Ta zelenina byla fakt skvělá.
Nejlepší a nejvyhlášenější restaurace Restaurante Tony´s v centru Furnasu. Parque Terra Nostra Terra Nostra bude druhý trochu větší park ve městečku Furnas s obrovským do bahnitě zbarveným bazénem a dalšími dvěma top horkými mini bazénky.
Tyhle termály jsou vážne hodně horký, ale byla to paráda.
Voda je tady víc sirnatá, k dispozici jsou pouze dvě sprchy na celé koupaliště a asi 8 kabinek na převlékání, takže počítejte se mega frontami, nebo se převléci už předem a sprchy oželet 🙂 Kromě koupání je tu obrovská botanická zahrada, takže je tu určitě co dělat.
Cena je 10Eu a časově vstup není omezen.
Občerstvení opět v areálu není. Furnas Furnas jako obydlená plocha neaktivního vulkánu, město je plné míst, kde vyvěrá sírnatá voda nebo pára.
V okolí je pár placených parků, třeba Grená, který mě teda vůbec nenadchl, navíc se platí parkovné – 3EU za osobu – ne za auto- a pak 10EU za osobu vstup do parku, který není ničím zvláštní, výhledy jsou zarostlé a celkově to nestálo za nic. Další je park u kaple Nossa Senhora das Vitórias, vstupné se platí a stejně tak parkoviště. Ve Furnasu se v horkých parách se připravuje jedno z klasických jídel Azor a to Cozido, složené z různých druhů mas (kuřecí, vepřové, hovězí, různé klobásy) a zeleniny (mrkev, tuřín, zelí, brambory) podávané s rýží a zalité vývarem.
Ta zelenina byla fakt skvělá.
Nejlepší a nejvyhlášenější restaurace Restaurante Tony´s v centru Furnasu. 7. den Pátý den vyrazíme ráno do termálů a poté na nejvyšší horu ostrova Sao Miguel. Poça da Dona Beija Další placené termály ve Furnasu jsou Poça da Dona Beija, kde téměř skoro nikdo nepochopitelně nebyl.
Zase je dobrý udělat den předem rezervaci, tyhle termály jsou otevřené až do 11 večer a dost lidí sem chodí právě na noční koupání, kdy jsou bazény pěkně osvětlené.
Najdete tu pět bazénu s různou teplotou, sprcha studená je zdarma a teplá ze poplatek, skřínka stojí 2eu + depozit.
Cena je 8EU za 1,5h. Pico da Vara Výstup na nejvyšší vrchol ostrova Sao Miguel Pico da Vara s 1 108 m n. m.
v pohoří Serra da Tronqueira.
Za jasného počasí je z vrcholu vidět celý ostrov kolem dokola.
Oblast okolo Pico da Vara je chráněná přírodní rezervace.
Rostou zde pozůstaky vavřínového pralesa.
Kromě různých druhů vavřínu se v něm vyskytuje mnoho endemitů, jako je např.
kapradina vlnitá, cesmína azorská či borůvka azorská.
Pico da Vara je také domovem kriticky ohroženého hýla azorského jehož populace skýtá pouze cca 800 jedinců, což z něj dělá druhů nejohroženější druh ptáka v Evropě. cca
8km za 3,5h